לאומי: שוק המניות ממתין להופעת איתותים חיוביים בכלכלה הריאלית; הפועלים: גל מימושים בטווח הקצר

לאומי: על אף מהלך עליית התשואות שחל לאחרונה באיגרות הממשלתיות, הסיכון הכרוך בהשקעה בהן עודנו גבוה

טל לוי
טל לוי

"בטווח הקצר יתבסס שוק המניות ברמת המחירים הנוכחית עד להופעתם של איתותים חיוביים נוספים בצד הריאלי. בטווח הבינוני צפויה המגמה להיות חיובית, בעיקר בשל היעדר אלטרנטיבות" כך מעריכים הבוקר בבנק לאומי. בבנק מציינים כי שבוע המסחר בשוק המניות המקומי התאפיין במגמה מעורבת, תוך התנתקות מהמגמה מעבר לים. נראה כי הציפייה למימושי רווחים לאחר גל העליות האחרון מחד, והעדר אלטרנטיבות להשקעה מאידך גררו חלק מהמשקיעים להחליט "לשבת על הגדר".

בבנק הפועלים סבורים כי שוק המניות המקומי צפוי להמשיך ולהיות מושפע בראש ובראשונה מהנעשה בשווקי העולם, והם אלו שימשיכו לקבוע את המגמה. "ייתכן, ובטווח הקצר נראה גל של מימושי רווחים על רקע העליות הנאות שנרשמו מאז תחילת השנה, אך מנגד, התשואות הנמוכות באפיקים הסולידיים וההאטה שנרשמת בקצב ההתכווצות של הכלכלות הריאליות בעולם עשויות לספק תמיכה לשווקי המניות בארץ ובעולם".

ההאטה המסתמנת בקצב ההתכווצות של הכלכלות הריאליות בעולם הביאה את שוקי ההון העיקריים לעצור לנשום אויר. נראה, כי השווקים בוחנים את דרכם בעתיד, כשברקע מהדהדים עדיין ה"ראלי" שנרשם בשבועות האחרונים והציפיות, כי תוכניות החילוץ שיושמו במהלך הרבעונים האחרונים יתנו את אותותיהן. בבנק סבורים כי הקיטון הקל שנרשם במחזורי המחסר במהלך הימים האחרונים עשוי ללמד, כי גם המשקיעים המקומיים ממתינים לבחון לאן פני הדברים.

בניתוח כלכלי, נתוני המאקרו המקומיים אומנם ממשיכים להצביע על האטה במשק, כשבשבועות האחרונים בלטו לשלילה נתוני התוצר ושוק העבודה. עם זאת, לאחרונה חלה התאוששות במדד אמון הצרכנים ונרשמה עלייה קלה בשכר הממוצע במשק. נתונים אלה עשויים להשפיע לחיוב בעיקר על מצב הצרכנים ודרך כך על הכלכלה המקומית ועל השווקים הפיננסיים. לאור האמור, ממליצים בבנק הפועלים להמשיך ולבנות פוזיציה מנייתית ארוכת טווח, תוך דגש על התאמת מידת החשיפה לרמת הסיכון של הלקוח, והתחשבות ברמת התנודתיות הגבוהה של שוק המניות בתקופה זו.

בבנק המזרחי-טפחות כותבים כי "בראייה קדימה, לנוכח העליות הגבוהות שהיו עד כה, הסביבה הכלכלית הלא ברורה וההסתברות הגדלה להעלאת ריבית בחודשים הבאים, על רקע חשש מעלייה בקצב האינפלציה, אנו לא צופים שהעליות תימשכנה בקצב דומה. אנו דבקים בהערכתנו שהסיכון הכרוך בשוק המניות בישראל אינו נמוך, אך לנוכח הנתונים הכלכליים השוטפים כך גם הסיכוי. כתוצאה אנו ממשיכים להיות ניטרליים על השוק וממליצים על גישה זהירה ודפנסיווית".

"הסיכון בשוק הסולידי גבוה"

המסחר באיגרות החוב הממשלתיות התנהל השבוע במגמה מעורבת עם נטייה לירידות שערים בעיקר לנוכח ירידות השערים החדות בשוק איגרות החוב הממשלתי בארה"ב, התבססות הציפיות האינפלציוניות ברמה הגבוהה של יעד יציבות המחירים והערכות כי העלייה בריבית המוניטארית קרבה.

בבנק לאומי כותבים כי על אף מהלך עליית התשואות שחל לאחרונה באיגרות הממשלתיות, הסיכון הכרוך בהשקעה בהן עודנו גבוה. זאת בעיקר לנוכח הצפי לעלייה עתידית בריבית במשק, הצפי להיקף גבוה של גיוסי האוצר והתיאבון הגובר בקרב המשקיעים להשקעה באפיקים מסוכנים יותר דוגמת מניות ואיגרות חוב קונצרניות. משקיעים אשר אינם מעוניינים להגדיל את חשיפתם לסיכון יאלצו כיום להסתפק בהשקעות קצרות טווח ברמת תשואות נמוכה ביותר.

בבנק הפועלים מעריכים כי לאור החששות מהמשך מגמת עליית התשואות באג"ח, יש להמשיך ולשמור על מרכיב נזילות גבוה בתקופה הקרובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?