סקר Deloitte: רק 1% ממנהלי קרנות ההון סיכון סבורים שישראל תצא נשכרת מהמשבר

משקיעי ההון סיכון בעולם כבר לא נוהרים לישראל - רק 19% יגדילו את היקף ההשקעה כאן בשנים הקרובות, לעומת 50% באסיה

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

>> הסקר השנתי של חברת Deloitte ל-2009, שנערך במאי בקרב כ-700 שותפים ומנהלים בקרנות הון ברחבי העולם, מצייר תמונת פסימית של תעשיית ההון סיכון הישראלית. רק 1% מהמנהלים בעולם סבורים שישראל תצא נשכרת מהמשבר ו-19% סבורים שיגדילו את השקעותיהם בישראל בשנים הקרובות, לעומת 50% שיגדילו השקעותיהם באסיה (ללא הודו).

מהסקר עולה כי 51% מקרנות ההון סיכון מתכוונות לצמצם את היקף ההשקעות שלהן בטווח הנראה לעין ורק 13% מהקרנות מתכוונות להגדיל את היקף ההשקעות שלהן. גם בישראל מסתמנת מגמה דומה של צמצום: 50% מנציגי הקרנות הישראליות טענו כי בכוונתם לצמצם את היקף ההשקעות שלהם. ואולם, למעלה ממחצית מהמנהלים והשותפים בקרנות (51%) מאמינים שהעת הנוכחית היא הזדמנות מצוינת להשקיע בחברות טכנולוגיה ורק 6% מאמינים כי זו תקופה לא טובה להשקעה.

כמו כן, 36% מהשותפים והמנהלים בקרנות העידו כי בכוונתם להתמקד בשלבי השקעה מאוחרים יותר ובהשקעה בחברות קיימות לעומת 6% בלבד שעתידים להגדיל את המשאבים שהם מפנים להשקעות בשלבים מוקדמים.

רו"ח יגאל בריטמן, שותף ומנהל עולמי של מגזר הטכנולוגיה, המדיה והתקשורת ב-Deloitte אמר: "שוקי ההון אמנם מציגים התאוששות מרשימה, אך המשבר הריאלי עדיין כאן והוא מתבטא בין היתר בירידות בביקושים ובהקשחת הסביבה העסקית, המשפיעים לרעה על ביצועי חברות. הלקח של התנפצות הבועה נלמד: יש להתמקד בפורטפוליו הקים ובחברות בשלבים מאוחרים, כדי להבטיח את החזר ההשקעה".

מהסקר עולה כי השותפים והמנהלים בקרנות צופים ירידה בנכונות המשקיעים להפנות משאבים לקרנות הון סיכון בשלוש השנים הקרובות. 88% מהם מעריכים כי בנקים מסחריים יקטינו את השקעותיהם בהון סיכון בשלוש השנים הקרובות, 87% צופים כי בנקים להשקעות יקטינו את השקעותיהם בקרנות ו-65% צופים ירידה בהשקעות של חברות ביטוח.

לעומת זאת, המנהלים והשותפים בקרנות צופים גידול בהשקעות הון סיכון מטעם גופים אחרים: 54% צופים עלייה בהשקעות הממשלתיות בהון סיכון, 23% צופים גידול בהשקעות של חברות טכנולוגיה ו-23% מעריכים כי קבוצות השקעה פרטיות יגדילו את השקעותיהן בענף.

התחום שצפוי ליהנות מפריחה בהשקעות בשנים הקרובות הוא הקלינטק: 63% מעריכים כי יגדילו את ההשקעות שלהם בקלינטק בשלוש השנים הקרובות. זאת, על רקע פיתוחים טכנולוגיים חדשים, עלייה בביקוש לאנרגיה חלופית והצהרת כוונות מצד ממשלות רבות בעולם בדבר השקעת משאבים בתחום. גם תחום המכשור הרפואי צפוי ליהנות מזינוק בהשקעות: 37% מהמשיבים צופים כי יגדילו את היקף השקעתם בו בשלוש השנים הקרובות. 26% צופים כי יגדילו את ההשקעות בתחום הניו-מדיה, 24% יגדילו את היקף ההשקעות במוצרי הצריכה והביו-פארמה ו-22% בתחום התוכנה. לעומת זאת, רק 16% צופים כי יגדילו את ההשקעות בתחום התקשורת ורק 15% יגדילו ההשקעות בתחום המוליכים למחצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות