המהלך הושלם: דני דנקנר הודח ויפרוש תוך חודשיים; יאיר סרוסי יתמנה במקומו

שרי אריסון: "לבקשת בנק הפועלים, בנק ישראל ולבקשתי האישית, הסכים דנקנר שלא להתפטר לאלתר" ■ ההדחה מסיימת דין ודברים שהתקיימו בין בנק ישראל לבין בנק הפועלים בחודשים האחרונים ■ הפרשה התחילה עם התפטרותו של מנכ"ל הבנק, צבי זיו, בחודש מארס

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

בתום ישיבה סוערת של דירקטוריון בנק הפועלים שארכה כ-4.5 שעות, הודיע דני דנקנר על סיום תפקידו כיו"ר הבנק. יאיר סרוסי יתמנה במקומו של דנקנר.

המלחמה בין בנק ישראל לבין שרי אריסון ודירקטוריון בנק הפועלים פרצה בסוף חודש מארס, יום לפני פרסום הדו"חות הכספיים ל-2008. שנת 2008 הסתיימה באחד ההפסדים השנתיים הגדולים בתולדות בנק ישראלי, בגובה כ-900 מיליון שקל. באותו יום הודיע בנק הפועלים על התפטרותו של צבי זיו, מנכ"ל הבנק, על רקע חילוקי דעות עם דנקנר, וכן על מינויו של ציון קינן לתפקיד מחליפו.

עדות לכך שההתפטרות היתה מפתיעה ולכך שקרתה ברגע האחרון, ניתן לראות לאור העובדה שבדו"חות הכספיים של הבנק לא היה לכך אזכור כלשהו והבנק נאלץ לצרף אליהם דף הבהרה. במקביל להתפטרות של זיו, הודיעו בפועלים עוד באותו היום על מינויו של ציון קינן, מנהל החטיבה העסקית בבנק, לתפקיד המנכ"ל, וזאת ללא ועדת איתור.

לאור התנהלות זו קיים נגיד בנק ישראל עם בעלת השליטה בבנק מספר פגישות, במהלכן ציין כי בבנק המרכזי מייחסים ליו"ר, דני דנקנר, את האחריות לתקלות הרבות שהתרחשו בהפועלים בתקופה האחרונה. הנגיד והמפקח על הבנקים סקרו בפגישות את סדרת האירועים הבעייתיים שהתרחשו בבנק, והביעו את מורת רוחם מהאופן שבו הבנק מנוהל. בשל כך, ציינו הנגיד והמפקח, על יו"ר הבנק להתפטר מתפקידו או שיודח על ידם.

בהמשך לכך, חזקיהו שלח לדנקנר מכתב שבו דרש לעצור את מינוי קינן עד לסיום בדיקה שיערוך בנושא, ואף פירסם דו"ח חריף על התנהלות הדירקטוריון והעומד בראשו, ובו הצביע על כשלים בקבלת החלטות. חזקיהו דרש מהדירקטוריון לקיים דיון בנושא חילוקי הדעות שעמדו ברקע להתפטרות זיו, לבטל את המינוי של קינן לתפקיד המנכ"ל ולהקים ועדת איתור לתפקיד. חזקיהו דרש גם כי הוועדה תכלול לפחות שלושה דירקטורים חיצוניים - כלומר דירקטורים שאינם נציגים של בעלת השליטה בבנק, שרי אריסון. חזקיהו גם הציע לבנק להעלות חלופות אחרות לתפקיד המנכ"ל.

הבנק הסכים למנות ועדת איתור לתפקיד המנכ"ל על פי דרישות המפקח על הבנקים רוני חזקיהו. הוועדה תורכב משלושה דירטורים חיצוניים שאינם קשורים לבעלת השליטה שרי אריסון ושלושה דירקטורים שהם נציגיה של אריסון בדירקטוריון.

עוד על השתלשלות הפרשה

פרשנות: אין הדחות יפות בבנק הפועלים / סמי פרץ

מי ומי בפרשה - מצגת פלאש

פרשנויות והשתלשלות הפרשה - יום אחרי יום

הדירקטורים החיצוניים בוועדה הם עודד שריג, יאיר אורגלר ואמרי טוב. הדירקטורים מטעם אריסון בוועדה הם אפרת פלד - מנכל קבוצת אריסון; פנינה דבורין - מי שייצגה בעבר את עופר גלזר, בעלה לשעבר של אריסון במפשט על הטרדה מינית שבסיומו ריצה מאסר בכלא מעשיהו ומשה קורן. הפועלים דיווח כי יסיים את הליך בחירת המנכ"ל לא יאוחר מ-30 בספטמבר 2009.

יאיר סרוסי היה אחד המועמדים המועדפים על אריסון

מועמדותו של יאיר סרוסי ליו"ר הצליחה להפתיע רבים. הוא המוכר מבין המועמדים ששמם עלה בבורסת השמות לתפקיד. סרוסי לא נחשב לשם מוכר משום שתפקידיו בשנים האחרונות נעשו מאחורי הקלעים ולא בקדמת הבמה.

סרוסי החל את דרכו במשרד האוצר בתחילת שנות ה‑80, שם שימש במשך עשור בכמה תפקידים, ובהם ראש נציגות האוצר בארה"ב ומנהל משלחת הקומודיטיס. כמו כן הוא שימש בתפקידים שונים באגף התקציבים ובהמשך עבר לאגף החשב הכללי במשרד. את קפיצת המדרגה בקריירה שלו עשה בניו יורק. לקראת סוף שנות ה‑80 נמנה סרוסי עם משלחת נציגות משרד האוצר בניו יורק, שם עסק בגיוס כספים עבור המדינה.

סרוסי, בן 54 נשוי ואב לשניים, היה אחד המועמדים המועדפים על אריסון מתחילת הדרך. בנק ישראל בדק ואישר את מועמדותו. רונן בראל, יו"ר פירמת רואי החשבון קוסט-פורר-גבאי-ארנסט אנד יאנג, הוצע על ידי אריסון כמה ימים מאוחר יותר, כך שבנק ישראל עדיין לא השלים את הבדיקה. ואולם אריסון כבר החליטה לקדם את מינויו של סרוסי, והוא מונה אתמול לסגן יו"ר הבנק עד שדנקנר יעזוב, ואז יחליף אותו בתפקיד הגדול ביותר שמילא עד כה.

בנוסף הוסכם כי קודם לעזיבת דנקנר, יעזוב את הבנק המנכ"ל צבי זיו, שהודיע על התפטרותו לפני כחודשיים. ציון קינן ישמש ממלא מקום מנכ"ל הבנק עד שייבחר מנכ"ל קבוע בידי ועדת האיתור שהוקמה בבנק, עקב דרישת המפקח על הבנקים רוני חזקיהו.

את הסכם הפשרה הוביל מצד אריסון עו"ד יורם ראב"ד ממשרד עורכי הדין ראב"ד מגריזו. את בנק ישראל ייצגה במו"מ עו"ד טידה שמיר.

דירקטוריון בנק הפועלים התכנס אתמול לישיבה דחופה, שבה התבקש לאשר את הפשרה שהושגה בין בנק ישראל לאריסון. ואולם לא כל הדירקטורים בבנק הסכימו להסכם הפשרה במלואו. ישיבת הדירקטוריון אתמול נמשכה יותר מארבע שעות, והיתה סוערת במיוחד.

כמה מהדירקטורים התנגדו לכך שזיו יעזוב וקינן ישמש ממלא מקום המנכ"ל, בזמן שהוא יכול להגיש לוועדת האיתור מועמדות לתפקיד מנכ"ל הבנק. אותם דירקטורים סברו כי אין סיבה לעזיבתו המוקדמת של זיו, כפי שאריסון רמזה שהיא מעוניינת שיקרה, וחשבו כי עליו להישאר בתפקידו עד שיאותר מנכ"ל חדש לבנק, כך שקינן לא ימלא את מקומו.

שרי אריסון: "לבקשת בנק הפועלים, בנק ישראל ולבקשתי האישית, הסכים דנקנר שלא להתפטר לאלתר"

תגובת בנק ישראל: "בנק ישראל קיבל היום דיווח על התפטרותו של דנקנר מתפקיד יו"ר בנק הפועלים ועל מינויו הצפוי של סרוסי ליו"ר הדירקטוריון. הנגיד והמפקח על הבנקים מאחלים הצלחה להנהלת ולדירקטוריון בנק הפועלים בהמשך הובלתם את הבנק בתקופה זו של זעזועים בכלכלה העולמית. בנק ישראל רואה לנגד עיניו מטרה מרכזית: לחזק את בנק הפועלים והנהלתו. תפקידו של בנק ישראל, ובתוך כך של הפיקוח על הבנקים, הוא להבטיח את יציבות המערכת הבנקאית בישראל, לחזקה ולשמר את אמון הציבור בה. לשם השגת יעד זה ימשיכו בנק ישראל והפיקוח על הבנקים להגן על ענייניהם של המפקידים, המשקיעים והציבור כולו".

שרי אריסון, יו"ר קבוצת אריסון ובעלת השליטה בבנק הפועלים מסרה בתגובה: "כצעד של אחריות ומחוייבות עמוקה ללקוחות ולעובדי הבנק, ביקש יו"ר הבנק, דני דנקנר, מיוזמתו, לסיים את תפקידו כיו"ר הדירקטוריון של הבנק. לבקשת בנק הפועלים, בנק ישראל ולבקשתי האישית, הסכים דנקנר שלא להתפטר לאלתר ולהמשיך ולמלא במקצועיות ובאחריות, כפי שעשה זאת קודם לכן, את תפקיד היו"ר - עד אשר תבוצע חפיפה מסודרת עם סגן יו"ר חדש שימונה כיו"ר בתוך כחודשיים.

"כפי שהבעתי בעבר, גם היום אני מביעה אמון מלא בדני דנקנר, ואני מכבדת את החלטתו הראויה להערכה, כשראה יחד איתי את טובת הבנק, לקוחותיו ועובדיו. לאור חילוקי הדעות שנתגלעו בין דני דנקנר לבנק ישראל ובמקביל לגיבוי והאמון שאני נותנת ביו"ר הבנק, עמדתי לאורך כל הדרך על זכויותיי כבעלת השליטה בבנק. לאור בקשתו של דני דנקנר לפרוש, פעלתי למציאת פיתרון שיכבד את כל הצדדים לטובת הבנק ולקוחותיו.

"על פי ההבנות שהושגו עם בנק ישראל, גם לאחר סיום תפקידו כיו"ר הבנק ימשיך דנקנר לכהן כדירקטור מן המניין בבנק הפועלים ובחברות הבנות עד לסוף שנת 2009. כמו כן ימשיך דנקנר לכהן כדירקטור בבנק הפועלים שווייץ. מר ציון קינן ייכנס לתפקידו לאלתר כממלא מקום מנכ"ל הבנק בפועל בעת שהוועדה לאיתור המנכ"ל - ועדה מאוזנת בהרכבה - תסיים את עבודתה ותעביר את המלצותיה.

ברצוני לברך על המינוי הראוי של יאיר סרוסי לתפקיד סגן יו"ר והיו"ר המיועד ולאחל לו בהצלחה. טובת הבנק ולקוחותיו, תוך שמירה על החוק, הערכים וזכויות כל הצדדים - הינה אחריות שלי כבעלת שליטה ואחריות של מערכת הרגולציה במדינת ישראל", מסרה אריסון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות