אורי יוגב: אם היינו מטילים מס על העשירים הם היו בורחים

בראיון לערוץ 1 אמר יוגב כי עדיפה הטלת מסים על הירקות והעלאת המע"מ מאשר להסתכן בנטישת ההון לחו"ל ■ במענה לשאלה מדוע נבחרה תוכנית כלכלית בעלת פוטנציאל פגיעה בשכבות החלשות, אמר יוגב כי "תמיד רוצים לעשות תוכנית כלכלית שהעשירים יממנו אותה ■ אפשר לעשות עסקים בכל מקום בעולם ולא רק בישראל ■ ישראל היא לא המקום הכי טוב לעשות בו עסקים"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

התוכנית הכלכלית נעשתה מתוך מתוך מחשבה שלא לפגוע בעשירים ובמבוססים כדי שלא יברחו מהארץ - כך אמר הערב (חמישי) אורי יוגב, היועץ החיצוני לראש הממשלה, שניהל את המו"מ על עסקת החבילה, בראיון לערוץ 1. במענה לשאלה מדוע נבחרה תוכנית כלכלית בעלת פוטנציאל פגיעה בשכבות החלשות, אמר יוגב כי "תמיד רוצים לעשות תוכנית כלכלית שהעשירים יממנו אותה. אבל אי אפשר לקחת מהעשירים כי הם יכולים לקחת את העסקים שלהם ולעבור למקום אחר. אפשר לעשות עסקים בכל מקום בעולם ולא רק בישראל. ישראל היא לא המקום הכי טוב לעשות בו עסקים".

עוד אמר יוגב כי "לא רצינו להבריח את העשירים למרות שזה יכול להיות צודק. אם ניקח מהם, אנו עלולים לפגוע בעצמנו. מספיק שבעל הון אחד מהמרכז או מהפריפריה יחליט לסגור את המפעל ולעבור למקום אחר, תהיה תוספת לאבטלה של 3,000 איש".

הבוקר פורסם ב-TheMarker ראיון עם יוגב, בו הוא מתאר את אופן קבלת ההחלטות בנוגע לעסקת החבילה. "ראש הממשלה קיבל שתי החלטות אסטרטגיות מרכזיות: שהולכים על הפחתת מסים ישירים, ושאת המהלך הכלכלי מובילים יחד עם המעסיקים וההסתדרות. אלה היו החלטות מורכבות, אבל הן שאיפשרו לנו להגיע להסכמה כלכלית רחבה".

יוגב, שהגדיר את המשא ומתן "מהלך מורכב, שנוהל בצורה מורכבת, והסתיים בתוצאה סבירה ואחראית", הסביר כי המהלך גרר ביקורת בשל הבדלים בתפישת העולם של הצדדים. "היתה כאן מחלוקת בסיסית על תפישת עולם, כיצד צריך לנהל את המשבר הכלכלי. מחלוקת אחת היתה סביב המיסוי הישיר, והשנייה נגעה לעסקת החבילה. אני באמת חושב שבנסיבות הקיימות, לא היתה יכולת לבצע צעדים כלכליים משמעותיים באופן חד-צדדי .

"ההחלטה האסטרטגית של ראש הממשלה, לכן, היתה ללכת על הצעדים הכלכליים יחד עם המעסיקים ועם ההסתדרות. זאת היתה החלטה מורכבת, אבל התוצאה היא שהגענו להסכמה, וזאת מבלי שהכנסנו לעסקה כל מיני דברים איומים ונוראים - כפי שהודלף בימים האחרונים. נתנו להסתדרות הסכמות שונות בנוגע ליחסי עבודה - אבל אלה אינן הסכמות שסותרות אידיאולוגית את התפישות שלנו ואת ניהול הכלכלה. למעסיקים נתנו דברים רבים - אבל את כולם נתנו בשמחה", אמר יוגב.

בנוגע לשאלות העקרוניות העולות מכך שיועץ חיצוני של ראש הממשלה הוא שניהל את המשא ומתן על המדיניות הכלכלית של הממשלה, אמר יוגב: "ההחלטה העקרונית היתה שהולכים על עסקת חבילה במשק, ומרגע שעופר עיני ושרגא ברוש דרשו כי המשא ומתן על עסקת החבילה ינוהל מול ראש הממשלה - ולא מול האוצר - היה ברור שמשרד ראש הממשלה צריך להוביל את התהליך. אני במעמד של יועץ חיצוני, מכיוון שהתחייבתי לנתניהו לעזור לו בחודשים הראשונים של גיבוש המדיניות. אחרי כן, אני מתכוון להקטין את היקף הפעילות שלי, ולפעול רק כראש הוועדה המייעצת למועצה לכלכלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות