כך הרסו באוצר את התדמית החדשה של ראש הממשלה נתניהו

נתניהו מגלה שהוא זה שיספוג את האש על גזירות האוצר

יוסי ורטר
יוסי ורטר

בנימין נתניהו התעורר אתמול בבוקר לקטסטרופה תדמיתית ומפולת יח"צנית. המונח "גזירות נתניהו" חזר, ובגדול, שש שנים לאחר הסיבוב הראשון, שלוש שנים לאחר המפלה בבחירות 2006 והירידה ל-12 מנדטים, ושישה חודשים לאחר שנתניהו עצמו נדר, במערכת הבחירות, שלא להתאכזר עוד לחלשים כי "הפעם יש כסף בקופה". מאז שנכנס לתפקידו לפני חמישה שבועות יום אתמול היה, ללא ספק, היום הקשה ביותר בקדנציה השנייה של נתניהו.

נבחרי הליכוד, השרים והח"כים, התעוררו אף הם לבוקר מסוייט; הפלאפונים שלהם טירטרו ללא הרף, המקורבים הפעילים וחברי המרכז צעקו מעברו השני של הקו: "השתגעתם? מה קרה לכם? שוב אנחנו הולכים להם על הראש? לנכים, לניצולי השואה, לילדים, לחד הוריות?"

בשעה שמונה וחצי בבוקר כבר הודיעה לשכת ראש הממשלה לכתבים כי לא תהיה פגיעה לא בנכים, לא בקשישים ולא בניצולי השואה. זה היה הזיגזג הראשון, והוא היה מהיר מאוד. לגירסת אנשי נתניהו, ראש הממשלה ו"שר העל לאסטרטגיה כלכלית", לא ידע מה מכין לו האוצר. ביבי, טוענים אנשיו, הנחה מראש את הפקידים שלא לפגוע בחלשים. הוא הניח שהנחיותיו מתבצעות, ורק אתמול בבוקר הוא גילה שבאוצר טמנו לו פח. לפי מקורבי נתניהו ראש הממשלה נזף בראשי האוצר על שהפרו את הנחיותיו, והוא נזף גם בכמה מיועציו שהיו אמורים לפקח על הצעת חוק התקציב. "נרדמתם בשמירה", גער בהם נתניהו. ייתכן שאם היה לנתניהו מנכ"ל מתפקד, הברוך הקולוסאלי הזה היה נחסך ממנו. אבל מנכ"ל משרד רה"מ המיועד, אייל גבאי, טרם החל בעבודתו.

"אנשי האוצר", אמרו אמש מקורביו של נתניהו, "עשו שימוש ציני בסעיפים שגם להם ברור שלעולם לא ייושמו, רק כדי להראות עד כמה שהמצב קשה. הם טעו טעות חמורה. אפילו ממניעים טקטיים, היה אסור להם להיטפל לאנשים הכי חלשים בחברה".

לא רק בליכוד ובלשכת נתניהו תפסו אתמול את הראש. שרי מפלגת העבודה שרק לפני כחודשיים ניצבו מול חברי הוועידה ופיארו, במונחים היסטוריים את "ההישגים" הכלכליים-חברתיים במו"מ הקואליציוני המזורז שניהלו אהוד ברק ויו"ר ההסתדרות עופר עיני מול נתניהו, הבינו שהוליכו אותם שולל. השר בנימין (פואד) בן אליעזר, שמתפקד כמכבה שריפות במערכת היחסים בין הליכוד לעבודה, נפגש שלשום בערב, עוד לפני שפורסמו הגזירות במלואן, עם נתניהו והבהיר לו שאם לא יחול שינוי דרסטי בתקציב, העבודה תפרוש מהממשלה.

כעת, ממתינים בעבודה למוצא פיו של עיני בעקבות המגעים שהוא מנהל עם האוצר ונתניהו. כפי שעיני היה זה שהכשיר את כניסת העבודה לממשלה, הוא יהיה זה שיכשיר את המשך השותפות בין ברק לנתניהו - או, לחילופין, יסלול את דרכה של העבודה החוצה.

אתמול, לאחר שנודע היקף הגזירות וחומרתן, נוהלו שיחות לא פורמליות בין שרים בעבודה לעמיתיהם בש"ס. הסיכום שהושג היה: אם זה יהיה נוסח הצעת התקציב שתובא להצבעה ביום שלישי, נצביע נגד ונודיע על פרישה מהממשלה. כלומר, על פירוקה. המסר הזה הועבר לנתניהו.

בסביבתו של ראש הממשלה סירבו להשיב לשאלה האם הוא נזף גם במקורבו שר האוצר, יובל שטייניץ, והסתפקו באמירה שמי שננזפו היו "ראשי האוצר". בעיני האדם הסביר, שר האוצר הוא מראשי האוצר. ייתכן שחוסר הניסיון של שטייניץ תרם אף הוא לפארסה שחזינו בה אתמול. אם מקבלים את גרסת נתניהו, לפיה הוא הוריד הנחיות שלא בוצעו, אין מנוס מן המסקנה ששטייניץ כשל. אם בלשכת שר האוצר היה יושב אדם מנוסה שמכיר את התפקיד, את הטריקים והשטיקים של ראשי אגף התקציבים - מישהו כמו סילבן שלום למשל - אין סיכוי שהצעת חוק כזו היתה נמסרת לשרים ולתקשורת. אין סיכוי. כאשר נתניהו מינה עצמו לשר-על כלכלי הוא ביקש לאותת כי הוא המנווט, הוא המוביל, הוא הקובע. כך בדיוק התייחסה אליו התקשורת אתמול. איש לא השתמש במונח "גזירות שטייניץ". את כל האש ספג נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?