גברים משלמים על ארוחות, נשים על מטפלות

מסוי מפלה

ענת מאור
ענת מאור
ענת מאור
ענת מאור

>> ההישג האדיר של הנשים עם הפסיקה בתביעתה של עו"ד ורד פרי להכרה בהוצאות גידול ילדים במס, הוא גם ביטול אפליה במיסוי הקיימת שנים. זה אבסורד שנסיעה עסקית לחו"ל וסעודה עסקית (לרוב של גברים) מוכרת כהוצאה פטורה ממס, ואילו ההוצאה הכי ישירה של ההורים על טיפול בילדים כתנאי הכרחי לפרנסתם לא מוכרת.

האוצר טוען כי ההטבה היא רגרסיווית, מכיוון שרוב הנשים לא מגיעות לסף המס. לכאורה, ניתן היה להתרגש מדאגת האוצר לשכבות המוחלשות, אך החיבור בין ההטעיה לבין הציניות זועק. ראשית, והיה ורצונו של האוצר לדאוג לשכבות המוחלשות הוא כנה, על בנימין נתניהו, ראש הממשלה ושר אוצר-על, לסגת מכל המדיניות הכלכלית-חברתית ההרסנית שלו מ-2003. עליו לבטל בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים החדשים את כל הגזירות שהוא הטיל על הציבור והנשים - כמו הקיצוץ הברוטלי בהבטחת ההכנסה, בקצבאות הזיקנה ובקצבאות הילדים - שהובילו חצי מיליון איש נוספים אל מתחת לקו העוני.

שנית, כדי לסייע לעובדות המוחלשות יש להעלות מסיווית את שכר המינימום ל-4,500 שקל - כפי שהמדינה החליטה ולא מיישמת - ולאכוף את חוקי העבודה על ידי המדינה וארגוני עובדים חזקים. כיצד האוצר מגלגל עיניים ב"רגישותו לעובדות העניות", כאשר המדינה היא המעסיקה הכי פוגענית ונצלנית בשוק, בכך שהיא "שוברת" את הקביעות במגזר הציבורי ומעסיקה מאות אלפי עובדים (רובן נשים) באמצעות חברות כוח אדם במכרזי ניצול? מחד גיסא, מנהיגים קפיטליזם דורסני, ומאידך גיסא, מכבסת המלים מנסה לטשטש את הניצול המחפיר.

שלישית, נשים מהמעמד הבינוני, שמרוויחות 5,000-15 אלף שקל בחודש, אינן עשירות. אדרבא, חשוב והכרחי ששדרת הנשים במעמד הבינוני תתרחב ותתעצם. האוצר מעלים את העובדה החמורה שפחות מ-1% מהנשים משתכרות יותר מ-20 אלף שקל בחודש ושפערי השכר בין נשים לגברים הם 25%.

לכן, ניכוי מס מההוצאות לגידול ילדים הוא גם תרומה חשובה לנשים, וגם בולם מתן "רישיון ציבורי" לאוצר להפעיל "פס ייצור" לפערים. על האוצר לסגת מיוזמת חקיקה נגדית. והיה ויגיש אותה - על הכנסת לדחותה. במקביל, האוצר חייב להעלות את שכר המינימום, שרוב מקבליו הן נשים, ולעודד התארגנות עובדים להגנה על שכרם וזכויותיהם.

הכותבת היא מרצה באוניברסיטה הפתוחה ובמכללת רופין וח"כית לשעבר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"