ניתוח טכני: האם אתם ישנים טוב בלילה?

לפי מדד הפחד וממוצע 200 של ת"א 25, התשובה היא כן

ירון שקדי
ירון שקדי
ירון שקדי
ירון שקדי

האם אתם ישנים יותר טוב בלילה? עזבו אתכם מכל מה שאמרו לכם על מי אשם ואיך היה אפשר למנוע את זה ומי יהיה זה שישלם את המחיר. השאלה היא פשוטה: איך אתם ישנים בלילה? האם אתם מרגישים שיש מי שדואג לכסף שלכם כשאתם עוצמים את העיניים? תנו לי לענות במקומכם - אתם כנראה ישנים יותר טוב, כי אחרי חודשים שלמים של אי ודאות ולילות מורטי עצבים כנראה התרגלתם למצב.

בסופו של דבר שוק ההון הוא המקום הטוב ביותר למדוד את רמת העצבנות שלכם, או יותר נכון את הפחד שלכם. יש לזה אפילו שם - מדד הפחד, שכתבתי עליו לא מעט פעמים בשנתיים האחרונות מאז פרוץ המשבר. במילים פשוטות - מדד הפחד בוחן עד כמה אתם המשקיעים מעוניינים להגן על הכסף שלכם באמצעות אופציות המכר (PUT). ככל שאתם מפחדים יותר אתם רוצים להגן על הכסף שלכם ואז תהיו מוכנים לשלם כמעט כל מחיר עבור הביטוח הזה. ככל שרמת הפחד שלכם תגבר הרי שסטיית התקן של השוק, היא רמת הפחד הגלומה, תגבר גם כן.

סטיית התקן של מדד המעו"ף הנראית כאן למעלה נקראת בשם VIX. זהו קיצור של המונח VOLATILTY INDEX או בעברית - מדד התנודתיות של השוק. ככל שהוא גבוה יותר השוק עצבני יותר, ולהפך. בשנים 2001-2003 עמד ה-VIX המקומי על רמות של 20%-30%. היו אלו חודשי המיתון הקודם שהיה מלווה באירועים ביטחוניים רבים. עם כניסתו של הקוסם מארץ עוץ, הלא הוא בנימין נתניהו, לתפקיד שר האוצר בממשלת שרון, ירדה סטיית התקן לרמות של 14% בממוצע. העתיד היה נראה ורוד. בפועל הוא כמובן הפך להיות שחור וכסף רב התאדה לו עד כדי כך שסטיית התקן של השוק המקומי הגיעה בסתיו האחרון ל-55% (חץ שחור בגרף).

הקוסם מארץ עוץ הפך לאיש הקש, כי זה פחות או יותר מה שאכלנו כולנו, אבל איך זה שכשהוא הפך להיות ראש הממשלה סטיית תקן ירדה שוב לרמות של 28% בימים אלו? שוב - הסיבה היא פשוטה - התרגלתם למצב כמו שהוא. לא חשוב שהשוק ירד 35% מהשיא, חשוב יותר שמתחילת 2009 הוא עלה ב-25%. וזה, רבותי וגברותי, מה שקובע. האתמול מת, יחי המחר.

להבדיל אלפי הבדלות - הרי שבארה"ב של אמריקה ישנים הרבה פחות טוב מאיתנו הישראלים, כי סטיית התקן בשוק האמריקאי עומדת היום על 35.3%:

כמה שזה נשמע מוזר, הרי שסטיית התקן בארה"ב היום, אחרי שעמדה על 90% באוקטובר 2008, גבוהה יותר מסטיית התקן לאחר נפילת מגדלי התאומים בספטמבר 2001 - אז עמד ה-VIX על 31%. יש כאן עיוות מטורף של המציאות. האם באמת הפחד הנוכחי בשווקים משקף את המציאות, שהיא - להזכירכם -המשבר החמור ביותר מאז 1929?! הכול עניין של הרגל.

טריליון דולר, 3 טריליון דולר או 5 טריליון דולר,זה באמת לא משנה כי ממשלות העולם החליטו שלא משנה מה יקרה - מדפסת הכסף תעבוד. אבל בסופו של דבר מישהו יצטרך לשלם את הכסף והשאנטי הזה השורר כרגע בעולם יום אחד ייפגש עם המציאות שבשטח. באין ברירה הרי שבחודש-חודשיים הקרובים המשקיעים ירצו לראות עובדות בשטח. חובת ההוכחה היא כעת על החברות השונות, על מנת להצדיק את הראלי של החודשיים האחרונים.

אז האם אתם ישנים טוב בלילה?

בסקירות האחרונות ציינתי לא מעט את ממוצע 200 של ת"א 25, הוא ממוצע שערי הסגירה של 200 ימי המסחר האחרונים במדד. כל עוד נסחר המדד מתחת לממוצע זה הוא תחת מגמה דובית, ולהפך כאשר הוא נסחר מעליו. בסקירות האחרונות טענתי כי חציה של ממוצע 200 כלפי מעלה היא משמעותית ביותר - שכן היא מלמדת על יציאה למגמה עולה ארוכת טווח. למה? כי ככה הוכיחה הסטטיסטיקה ההיסטורית, לא רק בשוק המקומי אלא בכל השווקים בעולם.

מכפילי רווח לא משחקים כאן תפקיד,כפי שלא שיחקו תפקיד בפרוץ המשבר. חצי ממניות ת"א 25 מפסידות כסף, ובכל זאת עלה המדד השנה ב-25%. חציית ממוצע 200 אמורה לעשות לנו את החיים קלים יותר, כי כל עוד המדד יחזיק מעמד מעל רמה זו, שעומדת כעת על 790 נקודות, הרי שיש סיבה לאופטימיות. אין זה אומר שת"א 25 לא יחזור ויבדוק את הרמה הזו של 790 נקודות. ההפך הוא הנכון - במרבית המקרים חוזר המדד ונסוג אחורה על מנת לוודא שרמה זו היא אכן התמיכה, ולכן אין לפסול מהלך כזה או אחר למטה. אבל חשוב שהמדד ישמור על רמה זו כתמיכה לטווח הארוך.

זו בהחלט סיבה טובה לישון טוב בלילה. לפחות עד אשר תיבדק רמה זו ותוכח כתמיכה. מחזורי המסחר בשוק המקומי גם הם מעודדים, שכן עושה רושם שכסף חדש זורם פנימה ואת זה רואים בקו הכחול שמתחת לגרף. מבלי להיכנס למשוואות מיותרות, קו זה בודק אם הראלי האחרון עלה על דלק אמיתי או על אדים. נכון לרגע זה החצייה מעל ממוצע 200 היתה אמיתית כי היא לוותה במחזורי מסחר ערים.

ומה מעבר לים, אתם שואלים? שם עדיין לא ישנים טוב, כי מלבד הנסד"ק 100, שחצה את ממוצע 200 שלו, הרי ששאר המדדים לא עשו זאת:

הגרף של S&P500 הנראה כאן למעלה מראה כי המדד עדיין נסחר מתחת לממוצע 200 שלו(הקו הכחול בגרף). החץ האדום מסמן את רמת ההתנגדות של המדד, הוא כאמור ממוצע 200 שנמצא כעת ברמות של 963 נקודות - 10% בדיוק מעל מחיר השוק כרגע. בהתחשב בזה שמדד ה-S&P500 עדיין נמצא בתשואה שלילית מאז 2009, הרי שבסופו של דבר הוא אמור לבדוק את ההתנגדות הזו.

בשורה התחתונה המצב יותר טוב מכפי שהוא היה ברבעון הקודם. זה לא אומר שצריך להסתער על השוק כאילו אין מחר, שכן קשה לאמוד את ההשפעה של הדפסת הכסף על השווקים בעתיד. אבל אחרי שנתיים של חוסר שינה מגיע לכולנו לישון יותר טוב, ולו רק מחמת הספק.

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי בחברת ההשקעות שקדי שוקי הון. הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"