הפרופסורים לרפואה יודעים רק לקטר

מערכת הבריאות

נעמי לנדאו
נעמי לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעמי לנדאו
נעמי לנדאו

>> מאז השבעתה, נתונה ממשלתו של בנימין נתניהו תחת מתקפה בשל אי מינוי שר בריאות. המתקיפים צודקים. משרד הבריאות הוא אחד המשרדים החשובים ביותר. עם כל הכבוד למשרדים כמו "תיאום בין הממשלה לכנסת" ו"פיתוח אזורי", שעלותם לקופת המדינה מיותרת, אי מינוי שר בריאות זועק לשמים.

יש שני משרדים הדורשים מומחיות, מקצוענות, ניסיון ושר ממונה בעל מעוף ויכולת להזיז דברים: האחד הוא משרד הבריאות והשני הוא משרד המשפטים. בעוד משרד המשפטים נהפך למחוזר ומבוקש, שעל הזכות לעמוד בראשו נאבקו לא מעט נבחרי ציבור, נהפך משרד הבריאות לאבן ריחיים על צווארה של הממשלה.

עם זאת, קצפי יוצא על אותם הבכירים מעולם הרפואה שנהפכו לאוהדי כדורגל: הם צועקים ושורקים מהיציע לראש הממשלה מה צריך לעשות, מאיימים לפנות לבג"ץ, אבל אף אחד לא קם ומציע את שירותיו המקצועיים לתפקיד.

קומו נא ברוני הרפואה ממרום האולימפוס ולמדו מפרופ' יעקב נאמן, שלא חשב פעמיים עת נקרא למשימה. הוא עזב משרד עורכי דין משגשג ונטל על עצמו לבצע את התפקיד החשוב של עמידה בראש המערכת המשפטית.

הרשו לי להמר שמשאת חייו של נאמן אינה להתעמת בכנסת עם ח"כים צעקניים או לכתת רגליו בין ישיבות מתישות לפגישות עבודה שאולי עניינו אותו לפני 30 שנה. בגילו ובמעמדו הוא היה יכול לסרב לתפקיד התובעני של שר המשפטים, אבל הוא ידע שיש משימות דחופות וחשובות שיש לבצע. יתרה מכך, הוא ידע שכדי לבצע את הנדרש יש צורך מיידי באיש מקצוע ברמה גבוהה.

מנגד, יושבת לה סוללת המוחות מהאקדמיה הרפואית, כל אותם פרופסורים ידועי שם ומנהלי בתי חולים, ועוסקת בשליחת חצים לעבר הפוליטיקאים. הם מוחים, מאיימים, משיאים עצות ומקטרים, אבל אף אחד מהם לא מוכן להזיז את אחוריו מן הכיסא המרופד, מהקליניקה המשגשגת ומהמשכורת השמנה, ולהציע את שירותיו.

כנראה שלצעוק ממרומי מגדל השן בעת שהמערכת קורסת זה קל ופשוט יותר מאשר לקבל החלטות תוך נקיטת צעדים אופרטיוויים להבראת מערכת הבריאות. על עילית הרופאים ליטול יוזמה ולהציע את עצמם לשמש שר הבריאות, עם כל האחריות והסמכויות הנלוות לכך, תוך מטרה מקודשת של הבראת מערכת הבריאות לטובת כלל אזרחיה.

הכותבת היא היועצת המשפטית של הסתדרות האחים והאחיות בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה