העלאת המס על שימוש בטלפון סלולרי שמקבלים העובדים מהמעסיק: לא כל השיחות הן לענייני עבודה

עוד בתכנון: ביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות, העלאת מס על דלק, אלכוהול, סיגריות וזכיות בהגרלות ■ בנוסף, מעוניינים באוצר לבטל את הפטור ממע"מ הניתן כיום על פירות וירקות ולהעלות את המס על בנזין, סיגריות וזכיות

טל לוי
טל לוי

מאת טל לוי ועירית רוזנבלום

העלות הכבדה של תוכנית "בלימה ותנופה" עליה הכריז משרד האוצר בשבוע שעבר מאלצת את קברניטי המשק לחפש מימון ממקורות חדשים. ל-TheMarker נודע כי חוק ההסדרים החדש מכיל לא מעט גזירות חדשות שיכניסו כסף לקופת המדינה המדלדלת. כל ההצעות נכנסו במסגרת חוק ההסדרים. הידיעה הראשונית פורסמה הבוקר בגלי צה"ל על ידי מתן חודורוב.

על הכוונת: העלאת המס על שימוש בטלפונים ניידים הנמצאים בבעלות מקומות העבודה ומשמשים את העובדים - כך על פי האוצר - גם לשיחות אישיות.

כיום מחויב טלפון סלולרי הניתן מטעם מקום העבודה במס השולי על השכר לסכום של 95 שקל או מחצית מחשבון הטלפון - הנמוך מבין השניים. על פי התוכנית, הרף יועלה מ-95 שקל ל-150 שקל. כך, מי שדיווח בעבר על חשבון סלולרי של 250 שקל היה משלם מס שולי עבור 95 שקל בלבד (הנמוך מבין 125 שקל) ועל פי ההצעה החדשה הוא יחויב במס עבור סכום של 125 שקל (הסכום הנמוך לעומת הרף החדש שנקבע שהוא 150 שקל). ההצעה החדשה צפויה להכניס לאוצר 200 מיליון שקל.

בנוסף, מעוניינים באוצר לבטל את הפטור ממע"מ הניתן כיום על פירות וירקות - מהלך שצפוי להכניס לקופת המדינה 1.8 מיליארד שקל ב-2010. המס המוטל על בנזין (בלו) יועלה ב-30 אגורות לליטר ויזרים לקופה 500 מיליון שקל ב-2009 ועוד מיליארד שקל ב-2010.

המס על סיגריות מתוכנן לעלות בכ-2 שקלים לקופסה ולהגדיל את הכנסות המדינה ב-350 מיליון שקל ב-2009 וב-900 מיליון שקל ב-2010. חוק ההסדרים יכלול גם סעיף להעלאת המיסוי על אלכוהול (ובכלל זה גם בירה) ויזרים 50 מיליון שקל לשנה.

כיום מחוייבת זכייה בסכום גבוה מ-50 אלף שקל במס של 25% ובאוצר מתכוונים לגבות את המס גם על זכיות בסכום של 5,000 שקל ומעלה - סכום שיכניס 100 מיליון שקל לקופת המדינה.

גם ספורטאים זרים, שכיום משלמים מס אחיד של 25%, צפויים לשלם מס בהתאם לסולם המס הישראלי. מאחר שמדובר בסכומים גבוהים, עתיד שיעור המס לעלות ל-46%. כך גם עבור עיתונאים זרים המועסקים בישראל. גם התיירים, הנהנים כיום מפטור ממע"מ על לינות והשכרת רכב, ייאלצו לוותר על ההטבה - מהלך שיכניס לקופת המדינה עוד 500 מיליון שקל בשנה.

לדברי שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, ביטול הפטור ממע"מ לתיירים לא משרת את האינטרס של מדינת ישראל, במיוחד על רקע הפגיעה הקשה בענף כתוצאה מהמשבר הכלכלי העולמי. לדבריו, ענף התיירות הוא מחולל צמיחה מהיר, יעיל ומוכח ובמסגרת הדיונים על התוכנית הרב שנתית לתיירות ודיוני התקציב בשבועות הקרובים, "בכוונתי לפעול להורדת הנושא מסדר היום", הדגיש מיסז'ניקוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר