החופש החדש של הנשים הבדוויות

הנשים נהנות מכל ההטבות שמעמידה המדינה לחד הוריות

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

>> שתי נשים בדוויות עומדות במרכז המצגות של רשות האוכלוסין וההגירה החדשה של משרד הפנים. הן זכו בכבוד הזה בשל צירוף נסיבות חריג: שתיהן אמהות ל-17 ילדים, ושתיהן רשומות כרווקות.

מספר הנשים הבדוויות המופיעות ברשות האוכלוסין כרווקות עם ילדים

היכולת של אשה ליהפך לאם למספר רב של ילדים, אפילו 17 ילדים, מבלי להינשא, נראית מפתיעה. מה שמפתיע עוד יותר הוא שהתופעה הזאת מתגלה דווקא במגזר הבדווי, הנחשב למגזר שמרן וכזה שאינו מעודד את זכויות הנשים. האם השתנו התפישות בקרב הגברים הבדווים, עד שהם מרשים לנשות השבט ללדת ילדים מחוץ לנישואים ללא הגבלה?

אפשר להאמין שכך הם פני הדברים, ואפשר גם להאמין כי ההסבר למספרן הרב של האמהות הלא נשואות במגזר הבדווי הוא אחר לחלוטין: הן כן נשואות, אבל בהיחבא, משום שכמה נשים נשואות לגבר אחד. הפוליגמיה, שהוצאה מחוץ לחוק, ממשיכה להתקיים במדינת ישראל, בכך שנשים נישאות לאותו גבר מבלי לדווח על כך. הן נישאות בהסתר, בתמיכתם של אנשי הדת והקאדים, שמקבלים את שכרם מהמדינה - אבל נותנים יד כדי לעבור על חוקיה. לכן, מבחינת המדינה האשה היא אם חד-הורית - גרושה או רווקה. לעומת זאת, מבחינת העדה והמשפחה היא נשואה לכל דבר, בתור אשה רביעית, חמישית או שישית של אותו גבר, והיא נהנית מההכרה החברתית (והדתית) כאשה נשואה.

כך, הנשים, וגם הבעל שלהן, משיגים לעצמם הישג כפול: הם נמנעים מדיווח על נישואים למספר רב של נשים, ובמקביל נהנים מכל ההטבות שהמדינה מעמידה לאמהות החד-הוריות שבתוכה - הטבות גדולות מאלו שמקבלת אם רגילה. מדובר בהטבות נדיבות במיוחד, משום שהאם מקבלת קצבה מקסימלית כאם חד-הורית ענייה, והיא גם מקבלת קצבאות ילדים בעבור כל אחד מילדיה הרבים. במונחים חודשיים, הסיוע שיכולה אם חד-הורית לעשרה ילדים לקבל מהמדינה עשוי להגיע גם ל-5,500 שקל בחודש. ברמת החיים עליה שומרים הבדווים, וכאשר מדובר במספר נשים כאלה הנשואות לאותו גבר, הסכום עשוי להצטבר להכנסה משפחתית שאינה מבוטלת כלל.

בסך הכל רשומות 5,800 נשים בדוויות רווקות, שהן אמהות לכמעט 24 אלף ילדים. לפיכך, התופעה הזו עולה למדינה בכ-250 מיליון שקל של קצבאות בשנה, וזאת פרט לנזק שנגרם לשלטון החוק במדינה - וכמובן, לנזק המצטבר למעמדה של האשה הבדווית ולמצב החינוך והטיפול בילד הבדווי.

המדינה עומדת בינתיים חסרת אונים לנוכח התופעה הזאת. קשה, כמובן, להוכיח כי הנשים והגברים ביצעו עבירה של נישואים פוליגמיים, מאחר שאף אחד מהמעורבים לא יודה בכך. גם כאשר נתפסים גברים בדווים הנשואים למספר רב של נשים - במחשבי משרד הפנים רשומים 654 גברים כאלה - כמעט ולא ננקטות פעולות נגדם.

הנישואים הפוליגמיים מחדדים שוב את הצורך הדחוף בהקמת גוף אחראי אחד שיטפל במגזר הבדווי על מכלול הבעיות שלו: החל בעבירות הקשות בתחום הרכוש, הבנייה והנישואים שפושות במגזר, והמשך בבעיות הקשות בתחום החינוך, הבריאות, התעסוקה ומעמד האשה - שמחייבים טיפול פרטני, התפור למידותיו של מגזר ייחודי זה.

הנישואים הפוליגימיים ממחישים שוב מדוע זכה יעקב גנות להיות הפקיד הראשון במדינת ישראל ששלושה שרים (האוצר, הפנים והתחבורה) התקוטטו על הזכות להעסיק אותו - עד שראש הממשלה נאלץ להתערב ולהכריע. רשות האוכלוסין וההגירה, שגנות מונה לעמוד בראשה, אמורה להתמודד עם בעיות עדינות מעין אלה, וגם בעיות עדינות לא פחות כמו ריבוי העובדים הזרים בישראל. גנות, שנהנה ממוניטין של מנהל ביצועיסט, הוא זה שיצטרך להוציא כעת את הערמונים מהאש עבור מדינת ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה