תל אביב 25 - מה הלאה?

סקטור שמכניס מדד למשבר לא יהיה הסקטור שיוציא אותו

ירון שקדי
ירון שקדי
ירון שקדי
ירון שקדי

לפני מספר שבועות נפרץ אזור ה-710 נקודות במדד תל אביב 25 ובכך עקרונית הושג היעד שהוצב. יעד ה-800 בפתח. היעד של אזור ה-800 הוגדר על ידי בעת פריצת תעלת הדשדוש שנעה בין 620 נקודות ל-710 נקודות. גובה התעלה (90 נקודות בדיוק) היה טווח המהלך האחרון ולכן סביר כי ככל שנתקדם אל עבר אזור ה-800 יופיעו יותר מוכרים:

אל המשוואה נוסף החץ הימני ביותר בגרף מדד תל אביב 25. זהו ממוצע 200 (הקו השחור היורד) שציינתי אותו לפני מספר שבועות, המשמש כאזור התנגדות חזק לתל אביב 25. נכון לכתיבת שורות אלו עומד ממוצע 200 של מדד תל אביב 25 ברמת ה-804 נקודות.

בסקירה מלפני מספר שבועות ציינתי כי ישנו סיכוי גדול שתהיה התמזגות בין אזור היעד שהוגדר כאמור ב-800 נקודות ובין ממוצע 200 עצמו. זה בדיוק מה שקורה כעת. השילוב שבין שני האלמנטים מבטיח דבר אחד על בטוח - מלחמה. לתוצאותיה של מלחמה זו יהיו השלכות מרחיקות לכת על עתיד המדד. חצייה של ממוצע 200 תוציא את מדד תל אביב 25 לדרך חדשה, אופטימית יותר, לאחר שנה וחצי של מהלך ירידות מייאש.

עלי להדגיש דבר אחד - ההיסטוריה הוכיחה כי סקטור שהכניס מדד מסוים למהלך ירידות ארוך טווח מעולם לא היה זה שהוציא אותו משוק דובי לשורי. בבועת 2000 למשל, היה זה הסקטור הטכנולוגי שהכניס את העולם למיתון, אולם מה שהוציא אותנו מהבוץ היו סקטורים כמו אנרגיה, סחורות ותשתיות.

ב-1929 היו אלו הפיננסים ובתי ההשקעות שהמיטו על העולם שפל של יותר מ-20 שנה בשוק הפיננסי ומה שהוציא אז את העולם מהבוץ היתה תקופת השוורים של פוסט מלחמת העולם השנייה, וכך היה גם שאר המפולות ב-100 השנים האחרונות.

מכאן ניתן להסיק כי אם סקטור הפיננסים היה זה שאכן הכניס אותנו למשבר הנוכחי הרי שסביר כי יהיו אלו סקטורים אחרים שיוציאו אותנו לדרך חדשה.

מדוע כל זה חשוב?

זה חשוב מאחר ושוק שורי חייב להיות מגובה באווירה כלכלית אחרת, שונה מזו שהיתה בשנתיים האחרונות מאז פרוץ המשבר באביב 2007. מהלכים ארוכי טווח בשוק הפיננסי צריכים שיהיו מגובים בכלכלה ריאלית בריאה, צמיחה בתוצר העולמי, עלייה בביקושים הגלובאליים ,וכן - גם אינפלציה כלל עולמית. כל אלו לא מתרחשים כרגע בעולם אלא ההפך הוא הנכון. זה חבל כי אסור לנו לחזור להיות שאננים. כרגע, יותר מאשר מדובר בהבראה כלל עולמית במדדים, יתכן שמדובר בפעילות ספקולטיווית טהורה. ספקולציה מרכיבה את הבסיס לכל שוק פיננסי כזה או אחר, בלעדיה לשווקים אין זכות קיום וברור לי שזה נוגד הרבה מאוד דעות אחרות.

רשימת המדדים העולמיים שחצו את ממוצע 200 שלהם לאחרונה כוללת את סין, הודו וברזיל. 75% מגוש ה-BRIC. רוסיה, הצלע הרביעית בגוש, רחוקה מפריצה של ממוצע 200 כי המצב במזרח אירופה עדיין קשה ביותר. גם אירופה רחוקה מפריצה שכזו בממוצע של 10% ביורו סטוק 50. המשמעות היא שדווקא גוש המדינות המתעוררות ייצא מהר יותר מהמשבר לאחר שגם נכנס מאוחר יותר למשבר.

איפה זה שם את ישראל? האם אנחנו עדיין בגוש המדינות המתעוררות/מתפתחות? או המפותחות? מדד ת"א 75 כבר ביצע את הפריצה של ממוצע 200, ממש לפני מספר ימים. אבל לפניו ביצע את הפריצה גם המדד הכללי של ישראל:

במדד הכללי, הנראה כאן למעלה בגרף 3 השנים האחרונות, ההתנהגות סביב ממוצע 200 היא קלאסית שכן כפי שניתן לראות בחיצים הירוקים ובאדומים - כל מהלך עם כיוון הפריצה של הממוצע (בקו השחור) היה מהלך נאה ביותר, כולל תמיכות על גבי הממוצע (ביולי-אוקטובר 2007).

אבל גם כאן יש בעיה מסוימת שלא מתיישבת עם ההיגיון וההיסטוריה, שכן המדד הכללי מורכב גם ממניות היתר, מהחברות הקטנות יותר, ואלו תמיד הצטרפו אחרונות למהלך אמיתי בשוק שורי ולא ראשונות כפי שקורה כעת. זאת, מאחר ומדדי היתר כבר ביצעו את הפריצה לפני מספר שבועות בעוד תל אביב 25 טרם ביצע זאת.

מן האמור עולות מספר מסקנות מתבקשות. ראשית, אנחנו לפני הכרעה אמיתית בשוק המקומי שלאחריה נוכל לדעת אם פנינו לדרך חדשה. שנית, ההתנהלות של המדדים האחרים בישראל מלמדת על דפוס התנהגות מסוכן של ציבור המשקיעים שכן במקום להתמקד במניות הכבדות, בכלכלה האמיתית, הציבור בוחר להתמקד דווקא במניות הקטנות יותר. זו אגב עובדה שמחזקת את בסיס הטענה כי הספקולציה היא אבן הדרך של השווקים הפיננסים. אבל ספקולציה דינה להיעצר בשלב מסוים ולכן את המהלך האחרון יש לבחון בזכוכית מגדלת ולחכות לנתונים הכלכליים האמיתיים. עד אז חייבים לשמור על ערנות וכמובן זהירות.

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי בחברת ההשקעות שקדי שוקי הון. הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"