החינוכית היא לא בזבוז כסף

רשות השימור

גיורא פרבר
גיורא פרבר

>> לפני הכל, חייבים במקרה זה גילוי נאות. אבל הגילוי הזה הוא דווקא חלק מהסיפור, והוא סיפור של גילוי אמיתי. בשנה וחצי האחרונות חברת הייעוץ שלנו מתכננת ומלווה את בניית אתר האינטרנט החדש של הטלוויזיה החינוכית. לפני הליווי הזה, אני מניח שהייתי מסכים ברפרוף ובלי לתת את הדעת עם סיון קלינגבייל, שמעל דפים אלה טענה שהחינוכית מיותרת ושהכסף שמוקצב לה מדי שנה הוא בזבוז של כספי ציבור. אבל שלאחר המפגש עם החינוכית - כמו שהיו אומרים ב-BBC: I beg to differ.

רשימה חלקית בלבד: הראיונות של מודי בראון ב"הכל אנשים", הספרות של אבירמה גולן, מוסיקה ישראלית של רוני צייג (הופעות מצולמות בגל"צ), של טל גורדון (רוק ישראלי) ושל אריה ורדי (קלאסית), סדרה על הקולנוע הישראלי מתחילתו, מאה מושגי ציונות ותוכניות לימוד שפות מעולות לילדים. אלפי שעות, מאות תוכניות.

מה שקרה לחינוכית במרוצת השנים היה הגרסה הישראלית של מלכוד 22 של ג'וזף הלר. תקציב של 200 מיליון שקל קוצץ ל-80 מיליון שקל, שמתוכם יותר מ-20 מיליון משולמים כאגרת תדרים לרשות השידור. באמת יופי. מה נשאר - מימון בקושי למשכורות העובדים (קיצצו בערך מחצית מהם) ולטכנולוגיה. ולהפקות? לא באמת נשאר. כלומר, כמו בסיפור על הסוס והקש, קיצצו עד מתחת למינימום, ואז מתלוננים שהתכנים לא טובים מספיק (כי אין כסף) ולא מושקעים מספיק (לא יכולה להיות נאותות הפקה אמיתית) ושהקהל של היום לא רואה את השידורים (כי אין כסף לשיווק).

לכולנו מגיעה טלוויזיה ציבורית. זכותנו כאזרחים לקבל תכנים איכותיים ומחובת המדינה להקפיד שיהיה מי שייצר אותם, ללא שיקולי רייטינג, ללא משקיעים וללא לחצים של מפרסמים ומשווקים. הערוץ הראשון צריך ויכול להיות ה-BBC שלנו, והטלוויזיה החינוכית צריכה ויכולה להיות ערוץ מדע, טבע וחינוך, כמו במדינות מתוקנות.

תארו לכם את הכנסת בסיטואציה לא דמיונית: בוועדה א' דנים בבעיית חוסר הערכים, התרבות הירודה, הלשון העילגת וחוסר ההשכלה הרחבה של בני הנוער, כשבוועדה ב' (משרד האוצר, בדרך כלל) קוראים לסגור את הטלוויזיה החינוכית. לסגור? ההפך - לשלש את התקציב ולתת לה להפיק ולשדר תכנים שיספקו לפחות חלק מהתשובה לבעיות של ועדה א'. האם זה אפשרי? ועוד איך - הטלוויזיה החינוכית היא גוף חי של אנשים מקצועיים ומסורים, ואם יתנו להם חבל כלכלי הם יגיעו בתוך זמן קצר למטרה: ערוץ ציבורי ברמה גבוהה.

-

הכותב הוא בעלים במשותף עם עמרי דולב של יוניונ ייעוץ תוכן דיגיטלי ומעורכי "היום שהיה" בערוץ 10

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?