משרדי האוצר והתמ"ת תוכנית להעברת 350-700 מיליון שקל ב-2009 למענקי השקעות בפריפריה

האוצר ריכך את התנגדותו הגורפת לחידוש מסלול המענקים ואנשיו דנים על תקציב של מאות מיליוני ש'

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

המשבר הכלכלי וגלי הפיטורים נותנים אותותיהם בדיוני משרדי האוצר והתמ"ת על מענקי ההשקעות לחברות ב-2009. משרד האוצר ריכך את התנגדותו הגורפת לחידוש מסלול המענקים במרכז ההשקעות ואנשיו דנים בימים אלה על תקציב של מאות מיליוני שקלים למסלול. כל ההצעות שיגובשו יועברו לאישור השרים החדשים שייכנסו לתפקידם.

משרד התמ"ת הציע להעמיד למסלול המענקים תקציב של כ-700 מיליון שקל. ככל הידוע מסתמנות הבנות על העברת כ-350 מליון שקל להשקעות שיתבססו על שדרוג טכנולוגי במפעלי תעשייה. הצדדים ממשיכים לדון בהעמדת סכומים נוספים להשקעות בהקמת מפעלים במוקדי אבטלה קשים בפריפריה, בדגש על מפעלים גדולים שיוכלו לחולל שינוי במבנה התעסוקה באיזור. לצורך זה הסכימו הצדדים לבחון את שינוי הקריטריונים למתן מענקים, בהם תנאי היצוא ומגבלת גודל ההשקעה. לפני כארבע שנים שונה חוק עידוד השקעות הון ונקבע, כי חברה שלא תייצא לפחות 25% מהתפוקה של ההשקעה החדשה בגינה היא מבקשת מענק, לא תוכל לקבל מענק. בפועל, חברות המזון הגדולות שאינן מייצאות בשיעור זה הפסיקו להקים מפעלים חדשים בפריפריה. עתה מתכוונים בשני המשרדים לקבוע כי ניתן יהיה במקרים מיוחדים להתעלם מקריטריון היצוא. המשמעות היא, שחברות המזון הגדולות דוגמת שטראוס, אסם, טרה ותנובה יוכלו לחזור למסלול המענקים אם ישקיעו בפריפריה.

בנוסף, בניגוד למדיניות ב-2008 ששללה מענקים ממפעלים גדולים, צפויים אלה לחזור למעגל מקבלי המענקים אם יקימו מפעל שיחולל שינוי תעסוקה באיזור בעייתי. ב-2008 אושרו מענקים להשקעות עד 20 מיליון שקל, המקובלות במפעלים קטנים ובינוניים. במשרד התמ"ת סבורים, שבמשבר הנוכחי, כשהצורך העיקרי הוא ליצור מקומות עבודה, לא ניתן להתעלם ממפעלים גדולים המעוניינים להמשיך להשקיע ולהעסיק מאות עובדים. במשרד התמ"ת ציינו כי בקשות ההשקעה של מפעלים גדולים דוגמת ישקר נותרו רלוונטיות.

במסגרת שינויים אלה דנים בשני המשרדים במקרה מבחן ראשון - מתן מענק השקעות למחלבות טרה שבבעלות מוזי ורטהיים, בגין הקמת מחלבה מרכזית בפארק נעם בנגב ליד נתיבות.

נשיא אלביט מערכות, יוסי אקרמן אמר השבוע, כי חברת אלביט וחברות גדולות נוספות יכולות לבצע השקעות חדשות ולקלוט כל אחת מאות עובדים בפריפריה, אם המדינה תסבסד תעסוקה. משרדי האוצר והתמ"ת גיבשו שורת תוכניות לעידוד תעסוקה בהיקף של כ-300 מליון שקל, בהן השתתפות בשכר כל מועסק בהיקף של עד מחצית משכרו בשנה הראשונה ועד סכום של 15 אלף שקל בחודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?