המוסדיים מביאים 1.5 מיליארד שקל לקרן המנוף הראשונה של הממשלה; על קו הסיום: אלינב, פרל וטרבלסי

(עדכון) ל-TheMarker נודע כי קרן הפנסיה מבטחים הוותיקה החליטה לבסוף להשקיע במכרז קרנות המנוף ■ שלוש הקבוצות המובילות: גבי טרבלסי, השנייה גבי פרל והשלישית בראשות יעקב אלינב ■ השקעה זו היא ביחס להשקעה של 500 מיליון שקל מצד הממשלה ■ בין המוסדיים העיקריים שהשקיעו: כלל הראל ומנורה מבטחים

אתי אפללו
אתי אפללו

באיחור קל עקב פיגוע הדריסה בירושלים הגיעו היום למשרד האוצר ההצעות של הקבוצות המתמודדות במכרז לניהול קרן המנוף הראשונה בישראל. קרן זו, בהיקף השקעה ממשלתית של 500 מיליון שקל, היא הראשונה מבין כמה קרנות שמקימה המדינה.

הקרנות יהיו בהיקף השקעה ממשלתית של 500 מיליון או של 300 מיליון שקל. על קו הסיום נראה כי לפחות שלוש קבוצות הציעו היקף השקעות של 1.5 מיליארד שקל, כלומר, יחס מינוף קרוב ל‑1:3. יחס כזה יקבע את גודל הקרן לכ‑2 מליארד שקל.

הקבוצה הראשונה שהגיע לקו הסיום היא בראשות גבי טרבלסי, גיא ועדיה, גיא זוקין וגיל גרשלר, הקבוצה השנייה בראשות גבי פרל, מני וסרמן, רן גרודיצקי, ועו"ד צורי לביא והקבוצה השלישית בראשות יעקב אלינב, קותי גביש ואודי הילמן.

בימים הקרובים יכריז האוצר על הזוכה במכרז לניהול הקרן. על פי תנאי המכרז, לאחר פתיחת המעטפות האוצר יכול לערוך התמחרות בין המקומות השני והשלישי לשיפור ההצעות. למרות שהמכרז הוא על ניהול קרן אחת, משרד האוצר יכול להחליט כי מקרב הקבוצות המתמודדות תיבחר גם הקבוצה לניהול קרן מנוף שנייה, קטנה יותר - שבה תשקיעה הממשלה 300 מליון שקל.

הקבוצות המתמודדות במכרז אמורות לבצע את ההשקעות בעזרת כסף שיגוייס ממשקיעים מוסדיים. בשבועות האחרונים אנשי הקבוצות היו עסוקים במאמצים לשכנע את המשקיעים המוסדיים להתחייב להזרים את הכסף דרכם. מרבית הגופים המוסדיים חיכו, עד לרגע האחרון, כדי לתת את מכתבי הכוונות לקבוצות המשתתפות במכרז. כל המוסדיים הגדולים נתנו מכתבי כוונות ליותר מקבוצה אחת, כאשר הגופים המוסדיים הגדולים נתנו מכתבים המעידים על כוונה להשקיע סכומים בגובה של כ‑400 מיליון שקל.

הגופים שהשקיעו בקבוצה, בראשותו של טרבלסי, הם קרן הפנסיה מבטחים החדשה, הראל וכלל ביטוח. על פי ההערכות בשוק, פרל קיבל מכתב מהראל ביטוח, ממנורה ומקרן הפנסיה מבטחים הוותיקה. הקבוצה של אלינב קיבלה מכתבים מקרן הפנסיה מבטחים החדשה ומפסגות. פסגות נתנה מכתב גם לקבוצה של גבאי.

בשלב הקודם של המכרז, השלב בו נבחרו שבע הקבוצות, קרן הפנסיה מבטחים הוותיקה לא השתתפה,והיא השתתפה רק בשלב זה. הראל נתנה מכתבים לכל הקבוצות, אבל רק לשלוש קבוצות היא נתנה מכתבים המציינים סכומי השקעה גבוהים.

פסגות הגבילה את יחס המינוף במכתבים שנתנה ל-1:2. כלומר, אם הקרן מגייסת כספים ממשקיעים בהיקפים גבוהים מכך, המכתבים של פסגות מאבדים מתוקפם, ואכן מסתמן כי היא לא תשקיע בקרנות המנוף. גם אקסלנס נתנה לכמה קבוצות מכתבים, בהם גם הקבוצה של טרבלסי והקבוצה של פרל. אך גם אקסלנס הגבילה את יחס המינוף שהסכימה לו, ועל כן גם היא לא תשקיע בסופו של דבר בקרנות המנוף.

על פי ההערכות בשוק, הקבוצה בראשותם של גבאי ויוגב, שקיבלה אף היא מכתבים ממשקיעים גדולים כמו פסגות, לא הצליחה לקבל מכתב מכלל ביטוח, ולא ניגשה למכרז.

החששות: ניגודי עניינים

ככל שמועד המכרז הלך והתקרב, יוזמת האוצר להקמת קרנות מנוף צברה מבקרים, שבראשם עמדה חברת הביטוח מגדל, שלא התמודדה במכרז. החשש הגדול ביותר הוא מחוסר שקיפות של השקעות הקרן, ומניגודי עניינים אפשריים בין קבוצת הניהול, קבוצת המשקיעים וחברות המטרה. כמו כן, נטען שהיא מעבירה אחריות מהגופים המוסדיים לאנשי השקעות שבחלק מהמקרים לא הוכיחו את עצמם, שאינטרסים זרים יכולים לעלות בעת פירוק הקרנות, שסכום ההשקעה של הקרנות ממילא לא יספיק כדי לפתור את הבעיות בשוק החוץ בנקאי ושמנגנון הקרנות ינוון את יכולת תמחור האשראי של הגופים המוסדיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"