מצרים: מחיר הגז לישראל יתייקר ב-70% לפחות

המשמעות - ייקור של 40% לפחות במחיר הגז לחברת החשמל. שר הנפט המצרי: "חתמנו עם ישראל והרשות הפלסטינית על הסכם הבנות להעברת צינורות גז לאירופה תמורת מכירת גז"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

<<ממשלת מצרים תייקר את מחיר הגז הטבעי שיימכר לספקית הגז EMG בכ-70% לפחות - כך רומז שר הנפט המצרי, סאמח פהמי. בראיון לעיתון המצרי "אל-אהרם" בסוף השבוע, ציין פהמי כי "חברות הפקת גז זרות הפועלות במצרים אישרו כי מחיריהן יותאמו לטווח של 2.5-2.65 דולרים למיליון BTU". מכאן, שמחיר הגז שיימכר ל-EMG לא יפחת מטווח זה. זאת, לעומת הערכות קודמות לפיהן מחיר הגז שמכרה ממשלת מצרים ל-EMG הוא 1.5 דולרים למיליון BTU.

בעבר הודיעה EMG כי עדכון במחיר הגז אותו תרכוש ממצרים לא ישפיע על תוצאותיה, אך לשם כך תידרש כעת לייקר את מחיר הגז המסופק לחברת החשמל בשיעור של 35%-40% לפחות. ב-2001 זכתה במכרז חברת החשמל לאספקת גז טבעי במחיר של 2.75 דולר למיליון BTU - וכעת תבקש לשמור על מרווח השיווק שקבעה. עם זאת, טרם הוברר אם EMG תבקש לשמור על המרווח הנומינלי (1.25 דולר למיליון BTU), או על מרווח השיווק היחסי (כ-45%). בחברת החשמל סירבו בעבר לפתיחת החוזה עם EMG, והמגעים בין מצרים למשרד התשתיות נסובו על הגדלת כמות הגז הנרכשת ממצרים שתגלם את הייקור הנדרש. עם זאת, גם אפשרות זו עשויה לאבד כעת מסיכוייה בעקבות תגלית הגז בקידוח "תמר 1".

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב-TheMarker, ממשלת מצרים וספקית הגז הטבעי EMG חתמו על עדכון מחירי הגז הטבעי שיסופק לישראל בתום משא ומתן של כחצי שנה. זאת, בעקבות דרישת המצרים לייקור מחיר הגז, לאור ייקור מחירו בעולם מאז 2000. במהלך תקופה זו עלו במצרים קולות אופוזיציוניים שמחו על מכירת הגז לישראל, וגובו בהליכים שנוהלו בערכאות שיפוטיות. אלה הגיעו לקצם לפני כחודש בפסיקת בית המשפט העליון לערעורים בקהיר שאישר את המשך הזרמת הגז לישראל.

בראיון דחה פהמי את ההאשמות לפיהן הממשלה המצרית מעורבת במכירת גז לישראל, והדגיש כי מעורבותה הסתכמה בחתימה על הסכם עם שותפות פרטית הרשאית לייצא את הגז למדינות המזרח התיכון: "אנחנו לא יכולים לבקש מחברה זו למכור את הגז למדינות מסוימות ולא למכור לאחרות". לדבריו, מה שעושה כעת ממשלת מצרים הוא "לשאת ולתת עם חברת EMG וחברות ספרדיות וצרפתיות אחרות, על העלאת מחיר הגז שלנו הנמכר להן".

פהמי ציין כי ממשלת מצרים קיבלה החלטה אסטרטגית ליהפך למרכז אנרגיה עבור מדינות המזרח התיכון. "פעלנו במתכוון לגוון את שוקי היצוא לגז באירופה ובעולם הערבי", אמר פהמי. "מצרים והאיחוד האירופי סיכמו על הנחת רשת צינורות לשווקים האירופיים שלחופי המזרח התיכון: האחד שמחבר את מצרים עם ירדן, סוריה, לבנון, טורקיה וממשיך לאירופה - והשני שמחבר את מצרים עם ישראל, פלסטין, לבנון, טורקיה וממשיך למזרח אירופה ומרכזה. מצרים חתמה על הסכמי הבנות עם ישראל והרשות הפלסטינית, המתירים להעביר את הצינורות בתמורה למכירת גז מצרי".

שר המשפטים המצרי, מופיד שהאב, הצביע על כך שמכירת גז טבעי לישראל מעוגנת בהסכם השלום שנחתם בין מצרים וישראל ב-79'. "יש לנו לפיכך חוזה בינלאומי והחלטת בית משפט לערעורים שכולם מדגישים את חוקיות מכירת הגז לישראל", אמר.

ב"אל-אהראם" ציטטו גם את נציג תנועת "האחים המוסלמים", חמדי חסן, שפעל באחרונה נגד הזרמת הגז לישראל. חסן האשים את ראש ממשלת מצרים לשעבר, עאטף עבייד, כי העניק לאיש העסקים המצרי חוסיין סאלם, בעל הזכויות הגדול ב-EMG, את הזכות למונופול יצוא הגז המצרי עוד בטרם נוסדה EMG, ובלא מכרז.

EMG מוחזקת בידי סאלם (28%), PTT התאילנדית (25%), סם זל ודיוויד פישר (12%), קבוצות מרחב ואמפל (20.6%) שבשליטת יוסי מימן וכן משקיעים מוסדיים (4.4%).

מקבוצת מרחב סירבו להגיב בטענה כי אינם מתייחסים לסוגיות מסחריות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"