ההכנסות מיצוא של 20 מפעלי מזון קיבוציים נחתכו ב-47%

מקור במערכת הבנקאות: התעשייה הקיבוצית מוטת היצוא נפגעה יותר מהתעשייה הכללית - נבחן דרכים לסייע לה

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

>> פגיעה קשה בתעשייה הקיבוצית נחשפת בנתוני איגוד התעשייה הקיבוצית לרבעון הרביעי של 2008. הפגיעה הקשה ביותר נרשמה בענף המזון והמשקאות, המונה כ-20 מפעלים שרשמו ברבעון הרביעי צניחה של 47.1% בהכנסות מיצוא במונחים שקליים, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2007.

ענף מתכות ומכונות רשם ירידה של 24.4%, וענף הפלסטיקה וגומי רשם ירידה של 22%. בסיכום ענפי רשמה התעשייה הקיבוצית ירידה של 22.4% ביצוא במונחים שקליים. יצוא מפעלי הקיבוצים ב-2008 הסתכם ב-3.37 מיליארד דולר - גידול של 10.3% לעומת 2007, אך שיעור נמוך באופן משמעותי מהגידול בתעשייה הכללית שהסתכם ב-17% בשל הייסוף החד בשקל לעומת הדולר. במונחים שקליים ירד שווי יצוא מפעלי הקיבוצים ב-2008 ב-7.9% לעומת 2007.

מהנתונים עולה כי בענף הפלסטיקה, ענף היצוא הגדול ביותר בתעשייה הקיבוצית, חל גידול של 19.2% ב-2008, אלא שאת הגידול יש לייחס להתפתחות המואצת שחלה במפעל יחיד, מפעל פלסן שבבעלות קיבוץ סאסא, המייצר לצבא האמריקאי חומרים למיגון כלי רכב. מנתוני איגוד התעשייה הקיבוצית עולה כי ללא נתוני היצוא של פלסן לא היה חל כל גידול ביצוא מפעלי הפלסטיקה.

ענף נוסף שנהנה מגידול ביצוא בשל מפעל יחיד הוא מחצבים וחומרי בניין, שרשם גידול של 19.8%, הנובע ברובו מהגידול ביצוא של המפעל אבן קיסר לייצור שיש מלאכותי שבבעלות קיבוץ שדות ים. גם ענף האופטיקה רשם גידול של 82% ביצוא בזכות מפעל יחיד, "אופטיקה שמיר" שבשליטת קיבוץ שמיר.

ירידה חדה בביקושים לתרכיזים ומיצים

גורמים בתנועה הקיבוצית אמרו כי הירידה ביצוא מזון ברבעון הרביעי של 2008 נובעת בעיקר מהירידה בביקושים לתרכיזים ומיצים ברוסיה ובמדינות מזרח-אירופה, שנהפכו בשנים האחרונות לצרכן מרכזי לתוצרת חקלאית טרייה ולתרכיזים מישראל. גם הירידה בביקושים בבריטניה הכתה בתעשיית המזון הקיבוצית. מקור בנקאי אמר כי הבנקים והממשלה בוחנים דרכים לסייע לתעשייה הקיבוצית, במסגרת הסיוע הכולל שנדרש לתעשייה הישראלית.

מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, עמוס רבין, אמר כי השפעת המיתון העולמי על התעשייה הקיבוצית מוטת היצוא - ש-50 מ-300 מפעליה מייצאים יותר מ-80% מהמחזור - דומה לפגיעה בתעשיות מוטות היצוא בכלל: "אנחנו פועלים עם התאחדות התעשיינים לסייע לתעשיות אלה בהנחה שהמשבר יחלוף במוקדם או במאוחר, והתעשיות ימשיכו להיות הבסיס לכלכלה הבריאה של ישראל".

מנהל המחלקה ליצוא באיגוד התעשייה הקיבוצית, עמוס שלו, אמר כי הירידה ביצוא נמשכת גם ברבעון הראשון של 2009, ירידה המתרחשת בכל המשק ומחייבת צעדים מהירים למניעת פיטורים נרחבים, לשמירה על חלקה של ישראל בשוק העולמי ולמניעת אובדן השקעות שבוצעו בתעשייה.

ראשי התעשייה הקיבוצית קראו לממשלה להגדיל את הקרנות להון חוזר בערבות המדינה, להגדיל את תקציב מרכז ההשקעות ל-1.5 מיליארד שקל ולהפעיל תוכנית למניעת פיטורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"