מחקר: ישראל הפסידה עקב הסכסוך הישראלי-פלשתיני טריליון דולר ב-18 שנה

מאז 91' החמיצו מדינות האזור צמיחה שנתית בעלות של 12 טריליון ד'; כשליש מהסכום החמיצה ערב הסעודית

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

עלות הסכסוך עם הפלשתינים עלה לישראל 1.059 טריליון דולר בשני העשורים האחרונים, כך עולה מדו"ח של קבוצת Strategic Foresight, שהתפרסם היום.

הדו"ח בחן את התקופה שעברה מאז ועידת השלום במדריד ב-91', והעריך את תרומתו הפוטנציאלית של שלום אזורי לכלכלה ולצמיחה במזרח התיכון עד 2010. הנתונים מבוססים על הערכות ותחזיות שנאספו מכ-50 מומחים בישראל, בשטחים ובמדינות האזור, כחלק ממחקר מקיף על השפעותיו הכלכליות של הסכסוך. המחקר נערך בשיתוף מפלגת השלטון הטורקית, משרדי החוץ השווייצי והנורווגי וקרן קטאר.

לפי המחקר, מאז 91' החמיצו מדינות האזור צמיחה שנתית של לפחות 8% בשני עשורים בעלות של 12 טריליון דולר. כשליש מהסכום, 4.5 טריליון דולר, החמיצה ערב הסעודית.

לפי הדו"ח, התושבים במדינות המזרח התיכון, בהן ישראל, היו נהנים מהכנסה חודשית כפולה. התמ"ג לנפש ב-2010 בישראל יכול היה להגיע ל-44.2 אלף דולר - 167 אלף שקל - לעומת 23.3 אלף דולר -88.5 אלף שקל - לפי ההערכה כיום.

קבוצת Strategic Foresight הוקמה ב-2002 על ידי המרכז הבינלאומי ליוזמות שלום בהודו, ובוחנת את עלות הקונפליקטים לכלכלות העולם. המחקר על הקונפליקט הישראלי-פלשתיני מתייחס להשלכות הכלכליות ב-1979 משתנים כלכליים-חברתיים כמו ההשפעה על איכות הסביבה, החקלאות, הכלכלה, הפוליטיקה והחברה. המחקר בחן בין השאר את השלכות המלחמות, האינתיפאדה הראשונה והשנייה.

לפי הדו"ח, האפשרויות הכלכליות החדשות שהיו נפתחות, כמו גם הסרת החרם הערבי על ישראל אם היה מכונן "שלום חם", היו מביאות לצמיחה גבוהה בישראל. השינוי בתמ"ג, שמכונה במחקר "דיווידנד השלום", לאחר פיצוי המתנחלים ותשלומי הפיצויים לפליטים הפלשתינים שיביא להפסד בשנה הראשונה, יהיה תוספת של 1.9 מיליארד דולר בשנה - 7.2 מיליארד שקל.

על פי חישובי החוקרים, כל משק בית בישראל היה מרוויח 4,429 דולר - 16.8 אלף שקל - בשנה במשך 5 השנים הראשונות, בהנחה שאוכלוסיית ישראל תמנה 7.3 מיליון איש עד 2010. לאחר 5 השנים הראשונות היה הסכום מגיע ל-5,000 דולר. שלום היה מביא גם לצמיחה גבוהה יותר בתוצר הפלשתיני 11 מיליארד דולר עד 2010, לעומת 5 מיליארד דולר כיום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"