מקור כלכלי בכיר: סבירות גבוהה ש-2009 תהיה שנת מיתון

אם תתממש התחזית, זו תהיה השנה השלישית בהיסטוריה של ישראל שבה היתה התכווצות של התוצר

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

>> יש סבירות גבוהה לכך ש-2009 תהיה שנת מיתון, כלומר, שנה שבה התוצר של ישראל יקטן - כך מעריך מקור בכיר מאוד בירושלים. אם תתממש תחזית זו, 2009 תהיה הפעם השלישית שבה ישראל חווה מיתון מאז שהחלו המדידות ב-1950. הפעמיים הקודמות היו ב-2001 וב-2002.

לדברי הבכיר, כבר ברור כי הצמיחה תהיה נמוכה מאוד - הנמוכה ביותר מאז המיתון של 2001 ו-2002. לשאלה אם המשמעות היא שגם 2009 עומדת להיות שנת מיתון, כלומר, צמיחה אפסית ואפילו שלילית, השיב הבכיר: "לא ניתן לשלול אפשרות זו".

החשש מפני מיתון הוא החרפה חדה של התחזיות לגבי כלכלת ישראל השנה. רק לפני חודש וחצי עידכן בנק ישראל את תחזית הצמיחה של ישראל לשנה הנוכחית ל-1.5%, ובעקבותיו עשו זאת מרבית כלכלני המאקרו. גם תחזית זו נחשבה להחרפה חדה, לאחר שתחזית הצמיחה שנכללה בהצעת התקציב ל-2009 היתה 3.2%. ואולם גם לאחר כל הפחתות התחזית, הנתונים שהתקבלו לגבי היקף הפעילות הכלכלית בדצמבר הצליחו להפתיע לרעה מחדש את החזאים, ומחייבים אותם לעדכן כלפי מטה את תחזיותיהם.

המקור הבכיר מצביע על ההידרדרות המהירה בכל האינדקטורים הכלכליים של ישראל בתוך שבועות ספורים. כך, בדצמבר דווח על צניחה של 20% ביבוא ושל 7%-13% ביצוא. הירידה החדה במסחר העולמי של ישראל התרחשה בתוך חודש אחד, לאחר שבנובמר עוד נרשמה בו עלייה. גם תקבולי המדינה ממסים צנחו בדצמבר. כתוצאה מכך המדד המשולב הבוחן את מצב המשק צנח בדצמבר בשיעור דרמטי של 1%. כל רכיבי המדד המשולב צנחו בדצמבר - בתחומי התעשייה, המסחר, היבוא והיצוא.

גורם נוסף שמשפיע לרעה על התחזית הכלכלית של ישראל הוא הסביבה העולמית. כמו ישראל, הצמיחה העולמית עוברת התכווצות מהירה, המחריפה מחודש לחודש. מכיוון שחלק ניכר מכלכלת ישראל תלוי בסחר חוץ, ברור שהמיתון העולמי לא יפסח גם על ישראל.

לפיכך, המקור מעריך שאפילו ההאטה בתחזית הצמיחה שפורסמה בנובמבר - צמיחה של 1.5% בלבד, לעומת תחזית צמיחה של יותר מ-3% שנכללה בהצעת תקציב 2009 - כבר אינה מספיקה וכי בפועל הצמיחה של ישראל ב-2009 תהיה אפסית ואפילו שלילית.

נקודות האור היחידות בתחזית הכלכלית ל-2009 הן השיפור בתנאי הסחר של ישראל, בגלל הירידה במחירי הסחורות בעולם, דבר שעשוי לאפשר לישראל לסיים גם את השנה עם עודף בחשבון השוטף, והירידה החדה בביקושים בישראל, הממתנת את הלחצים האינפלציוניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?