התגלית הגדולה מעולם: גז טבעי פי 3 מ"ים תטיס" - בערך כלכלי של 15 מיליארד דולר

"המפעילה מעריכה כי בכפוף לקבלת נתונים נוספים מהקידוח, הערכת עתודות הגז הטבעי עשויה אף לגדול"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת ישראמקו הודיעה בוקר כי עתודות הגז הטבעי בקידוח "תמר 1", 90 ק"מ מערבית לחופי חיפה הן "משמעותיות ביותר". זוהי כמות הגז הגדולה מעולם שנתגלתה בישראל - פי 3 מ"ים תטיס" ובערך כלכלי של 15 מיליארד דולר. בהודעה שפירסמה החברה נמסר כי "המפעילה מעריכה כי בכפוף לקבלת נתונים נוספים מהקידוח, הערכת עתודות הגז הטבעי עשויה אף לגדול".

אמר הבוקר
עוד נמסר בהודעת החברה: "הקידוח, שבוצע בעומק מים של כ-1,680 מטר, הגיע לעומק של כ-4,900 מטר ועבר מטרות מגיל טרצייר מתחת לשכבת מלח עבה, באגן הלבנטיני. לוגים, שבוצעו בקידוח, זיהו 3 מאגרים באיכות גבוהה הכוללים שכבות חול בעובי כולל נטו של כ-140 מטר, המכילות גז טבעי. יצוין כי העובי והאיכות של המאגרים הנ"ל במקום הקידוח טובים יותר מההערכות המוקדמות של המפעילה. לדברי המפעילה, אינדיקציות ראשוניות מצביעות על כך, שעתודות הגז הטבעי, שזוהו בקידוח, משמעותיות ביותר והינן לכל הפחות בגובה ההערכות המוקדמות טרום הקידוח, אשר לפיהן ממוצע פוטנציאל עתודות הגז הטבעי של הפרוספקט הינו 3.1 TCF - כ-BCM88".

לאור התוצאות האמורות החליטו השותפים בקידוח, על בסיס המלצת מפעילת הקידוח, לבצע בקידוח מבחני הפקה המיועדים, בין היתר, על מנת לבחון את קצב ההפקה היומי של גז טבעי מהקידוח. מבחני ההפקה צפויים להימשך כשלושה שבועות, ועלותם מוערכת בכ- 20 מיליון דולר (100%).

"מיד לאחר ביצוע הקידוח, עשויים השותפים בקידוח להמשיך ולהשתמש באסדת הקידוח לביצוע של עד שני קידוחים נוספים ברצף באותו אזור. אחד הקידוחים עשוי להיות קידוח אימות לתגלית, אשר יקדח במבנה תמר, והקידוח השני, אותו שוקלים השותפים לבצע, הינו קידוח לבחינת פרוספקט אחר למטרות מגיל טרצייר באותו אגן לבנטיני. יצוין כי טרם נתקבלה החלטה כלשהי על ביצוע הקידוחים הנוספים. כמפורט בסעיף 2.1.2 לפרק תיאור עסקי התאגיד הכלול בדוח התקופתי של השותפות לשנת 2007 מסחריותה של תגלית גז טבעי מורכבת ותלויה בגורמים רבים ושונים ותהליך הפיתוח של תגלית גז טבעי הנו מורכב, ארוך וכרוך בביצוע שלבים רבים נוספים על אלה שבוצעו עד כה".

"תגלית האנרגיה הגדולה מעולם בישראל"

תשובה: הגז שהתגלה יספק את צרכי האנרגיה של ישראל עשרות שנים

המחמיצים של תגלית הגז: בני שטיינמץ, יוסי לנגוצקי ובריטיש גז

מנכ"ל דלק אנרגיה: "תחושה של התרוממות רוח"

הגיאולוג שגילה את המאגר: כואב לי, כי אני מרגיש כמו יוצר שנלקחה ממנו יצירה

מנכ"ל ישראמקו, יוסי לוי: כולם ברחו; אנחנו היינו הראשונים להיכנס לפרויקט

אי.בי.אי: העליות של קבוצת דלק כרגע עדיין לא מגלמות את פוטנציאל הקידוח

כלל פיננסים: שווי של 2.2 מיליארד דולר לקידוח

בקבוצת דלק מעריכים: איכות הגז עשויה לייצר הכנסות של 15.5 מיליארד דולר"

האג"ח של תשובה מזנקות בעקבות גילוי הגז

בקידוח "תמר 1" שותפות נובל אנרג'י (36%), ישראמקו (28.75%) דלק קידוחים ( 15.625%), אבנר חיפושי נפט ( 15.625%) ודור גז (4%).

"אנו נרגשים נוכח התוצאות. זהו אחד הקידוחים המשמעותיים אותם בדקנו, ונראה שמדובר בתגלית הגדולה ביותר בתולדות החברה" - כך אמר לפני שעות אחדות נשיא נובל אנרג'י (Noble Energy), מפעילת קידוח "תמר 1" מול חופי חיפה, צ'ארלס דוידסון.

לדבריו, האינדיקציות להימצאות גז טבעי במאגר הינן מוצקות, ומצביעות על גז בהיקפים זהים לאלו שהוערכו טרם הקידוח (109 BCM) - אם כי היקף זה עשוי עוד לעלות. בנובל מציינים עוד כי יחלו בקרוב בטסטים (הפקת גז בפועל), וכי ישקלו עם השותפות ביצוע שני קידוחים נוספים באזור.

ביום ראשון שעבר הודיעו החברות השותפות בקידוח על אינדיקציות ראשונות להימצאות גז טבעי בשכבת החול שבקרקעית אתר הקידוח, והביאו לזינוק חד של עשרות אחוזים במניותיהן בבורסה. בחברות שררה שביעות רצון מן העובדה כי הקידוח צלח את אבן הדרך הראשונה, אשר שללה את החשש מהיותו "יבש" - אך העדיפו לשמור על איפוק, עד סיום הבדיקות המקיפות במהלך השבוע.

ביום שני החלו החברות בבדיקות חשמליות (לוגים) כדי לעמוד על ההרכב הפיזיקלי של שכבת הסלע הייעודית בעומק של 4,900 מטר מתחת לפני הים, ועל היקף הגז האגור בה. בסוף-השבוע פורסם ב-TheMarker כי שלב זה אמנם צפוי להסתיים בהצלחה, וכי הממצאים הראשוניים מן הבדיקות העלו באופן משמעותי את הסיכוי לתגלית גז מסחרית. ככל הידוע, בדיקות אלה העלו נתונים מפתיעים על שכבות חול בעובי רב יחסית, וכן על תכונות חיוביות של סלעי המאגר.

קידוח "תמר 1", המצוי בלב ים כ-90 ק"מ מערבית לחיפה, נחשב למבטיח בין אתרי הקידוח הפוטנציאליים בארץ ולחופיה, ולפי הערכות מכיל מאגר של כ-109 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי, באחוז הסתברות של 35%. בפרויקט המיועד שותפות חברת נובל אנרג'י האמריקנית (36%), יחד עם ישראמקו (28.75%), דלק קידוחים (15.625%) אבנר חיפושי נפט וגז (15.625%), ודור-גז חיפושים (4%). הקידוח נחשב למורכב במיוחד, היות ונערך במים עמוקים מאוד (1,700 מטר), במרחק רב יחסית מן החוף (90 ק"מ) - ודרש חציבה בשכבת מלח בעובי של 1,400 מטר.

השותפות בקידוח צפויות לדון בימים הקרובים בהמשך הפעילות באתר, וייתכן כי יורו על ביצוע "טסטים" (הפקת גז בפועל), כדי לאמוד באופן סופי את גודל מאגר הגז. הוכחת תגלית גז מסחרית באתר הקידוח נושאת בהשלכות רחבות היקף - כלכליות ומדיניות. זאת, הן משום שסך מכירות הגז אשר עשוי להסכם במיליארדי דולרים, ולהניב לשותפות בקידוח רווחים נאים - ולמדינה, תמלוגים גבוהים. אך בעיקר, משום שתגלית גז שכזו תגוון את מקורות האנרגיה של מדינת ישראל, תסיר את תלותה העתידית בגז המוזרם ממצרים - ותבטיח תחרות על מחיר הגז המשווק, באופן שימנע את האמרתו.

77 שנות מחקר ופיתוח

נובל אנרג'י (סימול NBL), השותפה הגדולה ביותר בקידוח "תמר 1", נוסדה ב-1932, תחת השם סאמידן אויל קורפוריישן, על ידי לויד נובל.

בשנות ה-70 כללה החברה כבר 3 ענפים שונים: חיפושי נפט וגז, קידוח והובלה, והחברה האם נקראה נובל אפיליאייטס. החברה האם הונפקה לראשונה לציבור ב-1972, וב-1980 החלה להיסחר בבורסת ניו יורק. חטיבת הקידוח הונפקה אף היא, וחטיבת ההובלה נמכרה. החטיבה הנותרת התמקדה בקידוח, הפקה ושיווק אנרגיה, ובעקבות זאת שינתה את שמה לנובל אנרג'י.

ב-15 השנים האחרונות צמחו עתודות הגז והנפט של נובל אנרג'י ביותר מ-460%: עתודות הגז הטבעי המוכחות של החברה, נכון לסוף 2007, עמדו על 85 מיליארד מטרים מעוקבים; עתודות הנפט הגולמי של החברה עמדו, נכון לסוף 2007, על 329 מיליון חביות. עיקר הפעילות של החברה מתרכז בארה"ב ובמפרץ מקסיקו, אך יש לה פעילות גם בארגנטינה, אקואדור, גינאה המשוונית, ישראל וסין. החברה מחשיבה את גילוי מאגר Mari-B לחופי ישראל לאחד מהישגיה המרשימים.

מניית החברה טיפסה לאורך השנים, והגיעה לשיאה במאי 2008 - 101.54 דולר, זמן קצר לפני השיא במחירי הנפט והגז הטבעי. כעת, נסחרת המניה במחיר הנמוך משיא זה ב-53% - 46.79 דולר. שווי השוק הנוכחי של החברה הוא 8.08 מיליארד דולר. הכנסות החברה ב-12 החודשים האחרונים הסתכמו ב-4.02 מיליארד דולר, ואילו הרווח הנקי של החברה באותה התקופה הסתכם ב-1.34 מיליארד דולר, גידול של יותר מ-300% לעומת השנה שקדמה לה. עם זאת, בתקופה הנוכחית צפויה רווחיות החברה להישחק בגין הירידה במחירי הסחורות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים