אושרו תקנות האוצר להצבת רשת ביטחון לקופות הגמל וקרנות הפנסיה

התקנות אושרו בועדת הכספים; הרשת תגן על פנסיה בסך 750 אלף שקל, כשהחיסכון הפנסיוני מגיע ל-1.25 מ' ש'

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה בצהריים את התקנות להצבת רשת ביטחון ממשלתית לקופות הגמל ולקרנות הפנסיה. כל חברי הכנסת שנכחו בישיבה, תמכו בתקנות למעט ח"כ חיים כץ (ליכוד), שנמנע. הסיוע הממשלתי לחוסך באפיקי החיסכון הפנסיוני מתייחס להפסדים החל מה-30 בנובמבר 2008.

יו"ר הוועדה, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), אמר כי "רשת הביטחון מחוררת ובעייתית, אבל היא טובה מלא כלום. על משרד האוצר לבאר את החמץ ולשפר את התקנות שיהיו יותר ברורות".

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר: "אני חייב לומר שהמנגנון, לאחר שהוצג בועדה על ידי האוצר, נראה כעת מחורר ובלתי מובן, אך אנו כוועדה, שדחפה לפריסת רשת ביטחון ולו מינימלית, איננו רשאים לדחותו, משום שחשיבותו לחוסכים ולהרגעת התזזית בשוק ההון היא קריטית". כמו כן, הוסיף ריבליו כי "חייבים להדגיש שהתוכנית היא הסדר ביניים, בבחינת הוראת שעה, ואין ברצוננו לקבע הסדר של ערבות מדינה לטווח הארוך. החיסכון הפנסיוני הוא חיסכון ארוך טווח, ויש לבחון אותו לאורך השנים ולא לפי משבר חולף".

הממונה על שוק ההון באוצר, ידין ענתבי, אמר כי "רשת הביטחון סבירה בהחלט. המשבר הפיננסי והמשבר הריאלי באים לידי ביטוי בירידה בעושר של הציבור, בעושרו הפיננסי ובהיקף העושר הפנסיוני. לאחר כל ההפסדים ברבע האחרון של 2008 עדיין עדנו מדברים על תשואות חיוביות גבוהות מאוד במכשירים הפיננסיים".

ענתבי הדגיש כי רשת הביטחון מספקת הגנה למי שהקצבה החודשית שלו הינה עד 8,000 שקל בחודש. "הרשת מיועדת לאלה שכבר לא יוכלו לתקן את הנזקים שנגרמו להם כי הם קרובים לפנסיה. רוב אלה היוצאים לפנסיה מוגנים על ידי מכשירים אחרים".

פרופ' אמיר ברנע טען "שיש לתמוך בתקנות כי אחרת הדבר יגרום למשבר. עם זאת, אמר כי מן הראוי לבחון האם מנגנון ההגנה המוצע הוא מתאים לחיסכון פנסיוני". ברנע הוסיף כי "לא ברור מתוך נוסח התקנות מה רוצים. יש עוד הרבה עבודה לנסח בצורה שיבינו את הנושא. המדובר בפתרון זמין שאולי מתאים למצב המשברי כעת אבל אינו פתרון המתאים לאופי של חיסכון פנסיוני. יצרתם מנגנון שכרוך במערכות מידע ובחישובי תשואות מסובכים".

פרופ' אביה ספיבק לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל טען שיש למצוא הסדר, שלפיו ינתן פיצוי כלשהו גם למי שעושרו הפיננסי מעל 1.5 מיליון שקל. כאמור לפי המודל שנבחר כל מי שעושרו הפיננסי מעל 1.5 מיליון שקל לא יהנה מהגנת רשת הביטחון. לעמדתו הצטרפה ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה). לדברי יחימוביץ, הרשת הזו מיועדת למשתכרי שכר מינימום, ולא לאנשים שמרוויחים 15 אלף שקל בחודש.

ח"כ חיים אורון (מרצ) אמר כי "איני מבין איך שר האוצר ונגיד בנק ישראל ישנים בשקט. צריך לבחון רשת בטחון לכולם החל מהשקל הראשון".

מי זכאי:

■ הגיל: מגיל 57 הגנה לחיסכון הפנסיוני.

■ הסכום המבוטח למי שהחיסכון הפנסיוני שלו הוא 1.250 מיליון שקל יהיה 750 אלף שקל.

↑ מי שהיקף החיסכון הפנסיוני שלו 1.245-1.5 מיליון שקל, יקבל הגנה של 600 אלף מהסכום הזה.

■ מי שסך החיסכון הפנסיוני מעל 1.5 מיליון שקל לא נכלל ברשת הביטחון.

■ רשת הביטחון תופעל עוד 3 שנים לעובד בגיל 57 או ביציאת העובד לפנסיה.

■ מי שירצה להכלל ברשת יצטרך להגיש דו"ח על היקף החיסכון הפנסיוני שלו לנוכח העובדה שאין כיום מאגר נתונים בעניין.

■ הנכסים הפנסיונים שנכללים בחישוב הזכאות לרשת: קרנות פנסיה ותיקות וחדשות, ביטוחי מנהלים, וקופות גמל. קרנות ההשתלמות אינן נכללות בחישוב הזכאות.

■ מועד המימוש: שלוש שנים מיום קבלת החלת הממשלה (בחודש שעבר) או בעת הגעת העובד לגיל פרישה. חוסכים שיגיעו לגיל הפרישה בתוך 3 שנים יוכלו לבצע משיכות חלקיות ומשוך בכל שנה 10% מהסכום הפנסיוני כסכום הוני. הם יזכו להגנה גם בגין הסכומים שמשכו. מי שב-30 בנובמבר 2008 היה בין 67-69 חייב למסור החלטה על קבלת הקצבה עד לגיל 70. מי שבמועד זה מלאו לו 69 או יותר - חייב למסור ההחלטה על קבלתה קצבה בתוך שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"