איך לרשום את הפטנט של סבתא

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> איך רושמים פטנט על תרופת סבתא? בשאלה הזו בדיוק מתלבטות לא מעט חברות תרופות שמנסות לפתח מוצרים שמבוססים על ידע או על חומרים שקיימים בטבע או שהמידע עליהם עבר מדור לדור. הבעיה, מסביר עורך הפטנטים ד"ר רוני בן שפרוט ממשרד ריינהולד כהן, מתחילה בכך שהתנאי הראשון לרישום פטנט הוא חידוש, כלומר המצאה או דבר שלא תוארו בעבר. למשל, מולקולה כימית חדשה שמופקת במעבדה תוך השקעה כספית וסיכון ניכר לכישלון. לעומת אלה, תרופת סבתא היא תרופה שכבר קיימת, הפעילות שלה ידועה ומוכרת לרבים.

כך, לדוגמה, ידוע כבר שנים כי שום יעיל לטיפול בכאבי בטן, ולכן בלתי אפשרי לרשום את השום או מוצר שמבוסס עליו כפטנט לכאבי בטן. לעומת זאת, ידוע גם כי אפשר להשתמש בקליפות הדרים לניקוי ידיים. בעוד שלא ניתן לרשום פטנט על מוצר שמשתמש בתמצית קליפות הדרים לניקוי ידיים, "יש חברה שהפיקה תמציות ייחודיות מהקליפות, שהן לא רק בעלות פעילות של חיטוי אלא גם בעלות פעילות אנטי-מיקרוביאלית ואנטי-פטרייתית על העור. הם לקחו את מה שידוע מתוך תרופת הסבתא ועשו צעד אחד קדימה של פיתוח, ולכן הצליחו לרשום פטנט על המוצר", מסביר בן שפרוט.

דוגמה נוספת היא ארס נחשים, שחברות תרופות שונות מנסות לפתח תרופות לטיפול במחלות קשות, שמבוססות עליו. "על ארס הנחש עצמו אי אפשר להגן, כי הוא קיים בטבע ובמונחי פטנטים זה כמו פרסום קודם", מסביר שפרוט, "לכן החברה צריכה לתאר את השימוש הספציפי, את הפורמולציה הרוקחית המיוחדת שעושה שימוש בארס ויעילה בטיפול במחלה - ועליה להגן".

לדברי בן שפרוט, "על אף שהיום יש חזרה לתרופות שמבוססות על תמציות טבעיות, עדיין מדובר באחוז קטן יחסית לתרופות הכימיות, כי מחקר ופיתוח של תרופות כאלה הוא בעייתי, מסובך ויקר יותר - הרבה יותר קל למצוא שורה של מולקולות סינתטיות יעילות במעבדה, מאשר לחקור תמצית של חומר טבעי, שכוללת לפעמים מאות מולקולות שונות. בנוסף, לפעמים היעילות של החומר הטבעי נובעת מהשילוב בין המולקולות וברגע שמפרידים ביניהן, הפעילות נעלמת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים