פסגות: הזדמנויות קנייה משמעותיות בשותפויות הנפט של תשובה

בבית ההשקעות מעריכים שדלק אנרגיה צפויה למכור את אחזקתה בפרויקט בווייטנאם לפי שווי של 230 מיליון שקל כדי להחזיר חוב של 400 מיליון שקל לחברה האם, וצופים לשותפויות "פוטנציאל אדיר"

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

>> "תמחור חסר ופוטנציאל אדיר לעתיד" - כך מגדירים בבית ההשקעות פסגות את שותפויות הנפט וחברת האנרגיה של קבוצת יצחק תשובה.

שביב וגרובר מעריכים שמחירי השוק של השותפויות ודלק אנרגיה אינם מגלמים את השווי הכלכלי של פרויקט הגז הטבעי ים תטיס וגם לא את הפוטנציאל הנוסף שלו. השניים קובעים עוד כי הצורך בגז טבעי בישראל מתגבר, ועמו גוברת תלותם של צרכנים מרכזיים כמו חברת החשמל באספקתו.

כיום מבוססת 30% מצריכת הדלקים של חברת החשמל על גז טבעי, ובאחרונה אף חתמה החברה על חוזה לרכישת שלוש טורבינות גז מדגם מתקדם מחברת סימנס. מיעוט המקורות הופך את פרויקט ים תטיס של אבנר ודלק קידוחים - 23% ו-25.5% בהתאמה - לאסטרטגי, ומדגיש את חשיבותו של הקידוח הימי תמר מול חיפה, שפוטנציאל עתודות הגז שלו - - 87 BCM גדול פי שלושה מאלה של ים תטיס. עלות קידוח תמר, המתבצע 90 ק"מ מערבית לחיפה, היא 140 מיליון דולר. לפי פרסומי מפעיל הקידוח, הסיכוי לתגלית כלכלית בו הוא 35%.

להערכת שביב וגרובר, אם קידוח תמר לא יצלח, ישראל תהיה חייבת להסתמך על יבוא גז נוזלי. לכן, אבנר, דלק קידוחים ודלק אנרגיה צפויות למלא תפקיד מרכזי ביבוא, לנוכח יכולתן להשתמש במאגר ים תטיס ובמתקניו.

שני האנליסטים מציינים עוד כי ברבעונים האחרונים ניכר שינוי מהותי בביצועי ים תטיס. חברת החשמל העבירה תחנות כוח לייצור באמצעות גז, ששקול לייצור מנפט, שמחירו פחות מ-20 דולר לחבית.

הבעיות באספקת גז ממצרים והמו"מ התקוע עם בריטיש גז תורמים גם הם להגברת האספקה מים תטיס, והחתימה הצפויה על חוזה חדש עם חברת החשמל לכמויות נוספות תביא לרמות מחירים גבוהות יותר לגז.

שביב וגרובר מזכירים כי לפי החוזה יש לחברת החשמל זכות להאצת האספקה, כך שחלק ממנה אינו מתבצע לפי מחירים לאספקה מיידית (SPOT), אלא לפי החוזה המקורי באמצעות אספקה כיום על חשבון אספקה עתידית.

לנוכח זאת, הערכת השווי מתבססת על מיצוי מאגרי הגז בים תטיס עד 2014 כמענה לצורך באספקת 4 BCM ומחיר ממוצע לחברת החשמל של 4.5 דולר למיליון BTU החל בסוף 2009. זאת לעומת 2.47 דולר למיליון BTU בחוזה המקורי, בניגוד להערכת המעבר למיצוי המאגר רק ב-2020.

שביב וגרובר מציינים שבינואר צפוי עדכון לגבי הפוטנציאל של קידוח תמר, שכן דלק קידוחים צפויה להגיע עד אז לשכבות הגז. הודעה על המשך הקידוח מגדילה את הסיכוי להתממשות הפרויקט בעוד שהודעה על הפסקתו תצביע על כך שהקידוח לא יוכל לצאת לפועל, מה שעלול לגרום לירידה חדה של המניות בטווח הקצר, אף שתדגיש את חשיבות יבוא הגז הנוזלי, תחום שבו פועלות החברות מקבוצת תשובה.

להערכת שביב וגרובר, ים תטיס יכול לשמש מתקן קבלה ואחסון של גז טבעי שמועבר כנוזל (LNG), שעלות הקמתו כחדש היא 500 מיליון דולר עד מיליארד דולר. הם מייחסים ערך של 200 מיליון דולר לים תטיס כספקית של שירותים למאגרים קטנים נוספים, ובעיקר כבסיס ל-LNG.

עוד מעריכים שביב וגרובר כי אין לאבנר ולדלק קידוחים בעיה בפירעון סך התחייבות לזמן קצר וארוך. דלק אנרגיה עומדת בפני החזר חוב של 400 מיליון שקל במחצית השנייה של 2009.

בפסגות מעריכים שדלק אנרגיה תיאלץ לממש נכסים כדי להחזיר את החוב לקבוצת דלק, שהיא בעלת השליטה בה. שביב וגרובר מעריכים שדלק אנרגיה תמכור את החזקתה (25%) באזור בווייטנאם, בלוק 12W, לפי עלותו בספריה, כלומר 230 מיליון שקל או פחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות