קרן מרקסטון מוכרת את הנכסים של בית ההשקעות פריזמה; הקופות יימכרו לפסגות

3 שנים אחרי שמרקסטון השקיעה 3 מיליארד שקל בהקמת בית ההשקעות פריזמה, היא מפרקת אותו ■ הקרנות במגעים למיזוג עם כמה בתי השקעות ■ הערכות: פריזמה או מרקסטון יקבלו מניות בפסגות

<<שלוש שנים אחרי הקמת פריזמה החליטה בעלת השליטה בבית ההשקעות, קרן מרקסטון שבניהול רון לובש ואמיר קס, לפרק את בית ההשקעות. לובש מנהל בימים אלו מו"מ עם פסגות למכירת קופות הגמל שלו. במקביל, הוא מנהל מו"מ עם כמה בתי השקעות נוספים, ובהם מיטב, למיזוג קרנות הנאמנות שלו.

על פי ההערכות, בתמורה למכירת קופות הגמל תקבל פריזמה או קרן מרקסטון, בעלת השליטה, מניות בפסגות, ואילו במסגרת המיזוג ייתכן שהקרנות ייוותרו תחת פריזמה בחברה שתוחזק בחלקה בידי פריזמה ובחלקה בידי בתי השקעות אחרים. הסיבות העיקריות שמניעות את פריזמה למכור את קופות הגמל ולמזג את קרנות הנאמנות הן ניסיון להימנע מהוצאות גדולות הכרוכות בניהול בית השקעות, כמו הוצאות פרסום, כוח אדם, תפעול, כשעל צווארה של פריזמה יש עול כבד של התחייבויות לבנקים.

פריזמה רכשה מאז הקמתה נכסים בכ-2.1 מיליארד שקל, באמצעות הון עצמי של כמיליארד שקל והשאר באמצעות מימון מהבנקים, כשהגדולים בהם הם לאומי ובנק דיסקונט.

באחרונה נדרשה החברה להגדיל את הביטחונות לבנקים, לנוכח הפדיונות הכבדים שעמם התמודדה מאז רכישת קרנות הנאמנות. כשפריזמה סיכמה על רכישת קרנות פ.ק.ן ולהק נוהלו בהן כ-40 מיליארד שקל, ואילו כיום מנוהלים בהן כ-10 מיליארד שקל בלבד.

במקביל לפדיונות בקרנות הנאמנות, גם בקופות הגמל נרשמה זליגת נכסים, גם אם בקצב איטי יותר, מאז פרשת בן גביזון מפריזמה בתחילת השנה. גביזון, מנהל השקעות בכמה קופות גמל של פריזמה, הימר בנגזרים בקופות הגמל והביא להפסד גדול וחריג בינואר. בעקבות זאת, נאלצה פריזמה להודיע על פיצוי לעמיתים של כ-100 מיליון שקל - דבר שהכביד על הוצאותיה השנה.

פסגות מנהלת כיום נכסים בקופות הגמל בהיקף של כ-20 מיליארד שקל. היקף דומה מנהלת פריזמה בקופות הגמל. בעקבות רכישת הקופות בידי פסגות ינהל בית ההשקעות שבניהול רועי ורמוס נכסים בכ-40 מיליארד שקל בקופות הגמל. על פי מגבלות רגולטוריות, בית השקעות אינו יכול להחזיק בנתח של יותר מ-15% בשוק החיסכון לטווח ארוך, שהיקפו כיום הוא כ-400 מיליארד שקל. כך שהמגבלה לא צפויה להפריע לרכישה. אם הרכישה תושלם, ינהל פסגות כ-100 מיליארד שקל.

כולם מדברים עם כולם

גורמים בכירים בבתי ההשקעות בסיטי של תל אביב מנהלים בתקופה באחרונה מגעים כאחוזי תזזית כדי למצוא אפיקים למיזוג הפעילויות, שיקלו עליהם את נטל ההוצאות ואת ההתמודדות עם שוק ההון המתכווץ.

לפי היקף השיחות, נראה כי אם הן יבשילו אנו עשויים לחזות במפץ השני של שוק ההון הישראלי, שדומה לזה שהתרחש כאן בעקבות רפורמת בכר ומכירת נכסי הבנקים. בין הגופים שמנהלים שיחות למיזוגים נמנים אי.בי.אי, גאון, אפסילון, מיטב, פריזמה ופסגות. בראש הרשימה של הגופים המנהלים מגעים ניצב פריזמה, שנדמה כי הוא מנהל מגעים עם כולם.

אי.בי.אי מקיימת פגישות בימים אלו, הנוגעים לשיתופי פעולה. אי.בי.אי נמצא על המדף יותר משנה. לפני כשנה התפוצץ המשא ומתן למכירת בית ההשקעות ללב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראל.

לפי הפרסומים, לבייב כבר היה על סף רכישה של בית ההשקעות לפי שווי של כ-800 מיליון שקל. מי שמנע את העסקה היה קובי אלכסנדר, מייסד קומברס, המחזיק בכ-17% מבית ההשקעות. אלכסנדר, שהסתבך בעניין הבקדייטינג (תיארוך לאחור של אופציות שהוקצו לבכירים בחברה) והוגש נגדו כתב אישום בארה"ב, שוהה כיום בנמיביה. לבייב לא היה נכון לשותפות החדשה וחזר בו. שלושת השותפים השכילו להבין שמעורבותו של אלכסנדר עשויה להכשיל עסקות רבות.

גם אם אלכסנדר הוא שותף שקט ואינו מעורב כלל בניהול בית ההשקעות, נראה כי אנשי עסקים יימנעו משותפות עם מי שמוגדר כפושע נמלט. ואולם נראה שהמגעים נמשכים. מה שבטוח שכיום שווי של 800 מיליון שקל הוא לא על השולחן, בטח לא כששווי השוק של אי.בי.אי הוא 152 מיליון שקל, הרחק מתחת לשווי שעליו דובר עם לבייב.

בפסגות ובפריזמה סירבו להגיב לידיעה. ממיטב נמסר: אנו בוחנים רכישה של פעילויות שונות בשוק ההון למיזוג לתוך קבוצת מיטב. באי.בי.אי סירבו להגיב. מגאון נמסר: אנו מקבלים פניות ובוחנים אותן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"