פישמן חוזר ללירה הטורקית: השקיע שוב במטבע הטורקי והפסיד מאות מיליוני שקלים

שנתיים וחצי לאחר שהסתבך עם הימור כושל ענק על הלירה הטורקית, שהניב לו הפסדים של כ-400 מיליון דולר - אליעזר פישמן שוב מפסיד בהשקעה במטבע חוץ ■ המטבע הטורקי צנח ב-30% באוקטובר ■ בתקופה האחרונה נסגרה לפחות עסקה אחת בה הפסיד פישמן 30 מיליון דולר באגוד

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

שנתיים וחצי אחרי שהסתבך עם הימור כושל ענק על הלירה הטורקית, שהניב לו הפסדים של כ-400 מיליון דולר, אליעזר פישמן שוב מפסיד בהשקעה במטבע חוץ. גם הפעם חלק גדול מההפסד הוא בהשקעה בלירה הטורקית. פישמן גם ביצע עסקות שורט (מכר) על הין היפאני. בשני המקרים הוא הפסיד, שכן הלירה הטורקית נפלה באוקטובר ב-30% והין התחזק באחרונה והוא בשיא של חמש שנים.

הפעם, על פי ההערכות, ההפסד של פישמן מעסקות מט"ח הוא בהיקף נמוך יותר ומגיע לכמה מאות מיליוני שקלים. בתקופה האחרונה נסגרה לפחות עסקה אחת שבה הפסיד פישמן 30 מיליון דולר בבנק אגוד. בניגוד ל-2006, הפעם פישמן לא פעל דרך שני הבנקים הגדולים, בנק הפועלים ולאומי, אלא דווקא דרך בנקים קטנים יותר. בנוסף, הוא לא ביצע עסקות באמצעות החברות הציבוריות שלו. ההפסד ההוא של 2006 אילץ את פישמן לבצע כמה מימושים בחברות שבהן החזיק, כמו אחזקות בחברת הדלק טן ובחברת כרטיסי האשראי ויזה cal.

בסוף השבוע החולף כונס הצוות שמנהל את עסקיו הפרטיים של פישמן לכינוס חירום שבו נמסרה תמונת המצב, וכן נבחנו חלופות ודרכי פעולה לנוכח ההפסד הגדול. מלבד ההפסד במט"ח, פישמן גם נקלע למשבר הגלובלי, כשהחברות שבשליטתו פועלות ב"מוקדי הרעש" הגדולים.

המדובר בעסקי נדל"ן, פעילות ברוסיה והודו. השווי של החברה הכלכלית לירושלים שבשליטתו צנח ב-75% מתחילת 2008 והוא מסתכם במיליארד שקל בלבד - רבע מההון העצמי שלה. זו הירידה השנייה בחומרתה מבין מניות מדד ת"א נדל"ן 15 (אחרי אפריקה ישראל). מניות מבני תעשייה ודרבן ירדו בשיעורים נמוכים יותר.

החברה הבת מירלנד הפועלת ברוסיה הונפקה בבורסה בלונדון בשיא הגאות של סוף 2006 (קצת אחרי ההסתבכות עם הלירה הטורקית) לפי שווי של כמעט מיליארד דולר. כיום נסחרת מירלנד בשווי של 140 מיליון דולר בלבד. ברקע לכך, המצב הכלכלי הקשה ברוסיה, הנובע מירידה מתמשכת במחירי הנפט, שהם חלק מרכזי מהתמ"ג במדינה, וכן בריחת המשקיעים הזרים מרוסיה שהחלה עם פרוץ המתיחות בין רוסיה לגיאורגיה.

כיום יש בעיות נזילות חמורות בבנקים ברוסיה וחששות להישרדות הכלכלה המקומית; דבר המעלה חששות באשר להשלמת הפרויקטים של מירלנד על פי לוחות הזמנים המתוכננים. משפחת פישמן רכשה באחרונה מניות של מירלנד בעשרות מיליוני דולרים - הן באופן פרטי הן דרך החברות הציבוריות.

פעילות גדולה נוספת של פישמן היא בהודו תחת חברת מונדון, המוחזקת בידי החברות הציבוריות שלו. גם בהודו החלה האטה. פישמן נכנס להודו בשיא הגאות בסוף 2007 כשהודיע על פרויקטים מתוכננים בהיקף של מיליארדי דולרים.

פישמן הוא אחד מששת הלווים הגדולים במשק הישראלי. היקף ההתחייבויות של החברות הציבוריות שלו מגיע לכ-21 מיליארד שקל, ככ-19 מיליארד שקל הם תחת החברה הכלכלית לירושלים, שהיא בעלת השליטה במבני תעשייה. החוב של דרבן, חברה אחות של החברה הכלכלית לירושלים, מסתכם בכ-2 מיליארד שקל. האחזקה במונדון ומירלנד מתחלקת בין שלוש החברות הציבוריות של פישמן - החברה הכלכלית לירושלים, מבני תעשייה ודרבן.

התשואות על איגרות החוב של פישמן (כמו התשואות על חלק מאיגרות החוב של לווים גדולים אחרים) האמירו בחודשים האחרונים לגבהים דו-ספרתיים, המייצגים את האמון ההולך ופוחת של המשקיעים ביכולת החזר החוב. איגרות החוב של החברה הכלכלית לירושלים נסחרות כיום בתשואות של 19%-23%. במבני תעשייה, דרבן ומירלנד המצב קצת יותר טוב, כשהתשואות הן סביב 9%-13%.

"מחר אני טס לרוסיה"

"כשאני מרוויח אתם גם כותבים?" שאל-אמר פישמן בתגובה. "לפני חודשיים הרווחתי 350 מיליון שקל. ייתכן שעכשיו הפסדתי עוד 200 מיליון שקל, אבל בסך הכל על פני טווח של כמה חודשים אני מאוזן. כתבו מה שאתם רוצים. כתבו שהפסדתי מאות מיליוני שקלים, אבל יש לי קצת עודף. בנק אגוד לא סגר את הפוזיציה, אני לבד סגרתי כשהמטבע הטורקי הגיע לשער של 1.4 לירות טורקיות לדולר (השער צנח באוקטובר מ-1.27 לירות טורקיות לדולר לשער של 1.7 לירות טורקיות לדולר, ירידה של כ-30% - ש.ש). אין לי כזה הפסד בבנק אגוד. כמעט שאיני עובד עם בנקים ישראליים, אלא בבנקים זרים. אין לי שיעבודים בבנקים. יש לי עודף ביטחונות. איש לא קרא לי, איש לא נעל לי".

בנוגע למצב ברוסיה, אמר פישמן: "מחר יש טקס הנחת אבן הפינה בפרויקט שלנו בסנט פטרבורג, ואני טס לרוסיה. הנכסים שלנו שם מתחלקים לדירות, מסחרי ולוגיסטיקה. הבעיה ברוסיה זה כסף ולא פרויקטים. בשלב מסוים רוב הגופים החזקים ברוסיה מפסיקים את הבנייה. לנו יש מספיק כסף לגמור את כל הפרויקטים שהתחלנו. ברור שיש לי פרויקט שצריך השקעה של 350 מיליון דולר. אני אחכה חצי שנה-שלושת רבעי שנה כדי לראות מה קורה. גם אילו היו לי את כל האישורים לא הייתי מתחיל לבנות.

"רוסיה אטרקטיווית יחסית למקומות אחרים בעולם, כי התשואות יותר טובות. במוסקווה אין מטר פנוי. עומדים שם בתור בשביל לקבל שטח, אז במשרדים ומסחר אין כל בעיה. בתחום הדירות עוד לא יודעים. יצאנו למכירה של פרויקט לפני עשרה ימים, ואנחנו מחכים. נראה איך זה יילך. אין לנו בעיה פיננסית - כי זה ממומן בעיקר מכספי הנפקה".

בנוגע לצניחה המניות שלו, אמר פישמן: "ב-2007 המניות לא ירדו וזו הסיבה שאנחנו במקום. איני אחראי על המניות. אלו שמוכרים צריך לשאול אותם למה הם מוכרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"