מי מפחד מהלאמת הבנקים הישראליים?

הזרמת הון לבנקים עלולה לעוות את הקצאת המקורות במשק

סמי פרץ
סמי פרץ
סמי פרץ
סמי פרץ

<< זה עדיין רחוק מאתנו, ויש לקוות שלא נגיע לשם, אבל ההצעה כבר נמצאת על השולחן: המדינה תזרים הון לבנקים, והיא עשויה לקבל כנגד ההזרמה הזו מניות בבנקים שלא יחזירו את ההון שהועמד לרשותם.

הרעיון הוא למנוע מהמשק לגלוש למחנק אשראי, שסבירות התפתחותו כאן עלתה מאוד בחודשיים האחרונים בעקבות המשבר הפיננסי העולמי. מחנק אשראי פירושו שגם חברות טובות לא ימצאו מקורות מימון להתפתחותן. חברות לא קורסות כשהן מפסידות, אלא כשאין להן מקורות מימון שיאפשרו לצלוח תקופה קשה כמו זו שעלולה להגיע בקרוב.

לפיכך, הזרמת הון לבנקים היא פתרון לא מגונה למזעור מחנק האשראי הצפוי כאן.

למעשה, מרגע שארה"ב ומדינות אירופיות הזרימו הון לבנקים שלהם, הן שמו את הבנקים הישראליים בעמדת נחיתות מסוימת, משום שכעת ברור שהממשלות בארה"ב ואירופה תומכות בבנקים, בשעה שאצלנו המצב לא חייב הזרמת הון - ולכן הסתפקו כאן רק בהצהרות.

בשני העשורים האחרונים הפריטה הממשלה בהדרגה את הבנקים שהיו בשליטתה, למעט בנק לאומי. המדינה ידעה לייצר מנגנונים שאיפשרו לבנקים לפעול תחת בעלות ממשלתית וממשלתית למחצה, ללא התערבות פוליטית פסולה בניהול השוטף של הבנקים. העברת נתח בעלות מהבנקים לידי המדינה לזמן מה, במידה שנגיע לכך, אינה פסולה בנסיבות שנוצרו. זאת, אם מבינים שמחנק האשראי שיחסל כאן חברות יגיע בסופו של דבר למאזני הבנקים - ושם נראה פגיעה קשה ברווחיות ואפילו ביציבות.

ואולם החשש העיקרי הוא שהעמדת מקורות חדשים לבנקים, שיאפשרו להם להעניק הלוואות בכ-80 מיליארד שקל, תעוות את הקצאת המקורות במשק, תפגע בתמחור הסיכונים ותגרום להגדלת המינוף במשק.

בנקאים ישראלים שבאו בשבועות האחרונים במגע עם קולגות מהבנקאות האירופית והאמריקאית, גילו שבשיח הבנקאי העולמי כיום יש פרמטר קריטי שמלמד על הנזילות של הבנק וחוסנו: היחס בין האשראי שהוא נותן לציבור לבין הפיקדונות שהוא מקבל מלקוחותיו. בישראל היחס הזה עומד על 90%. הסטת פעילות אשראי משוק ההון למערכת הבנקאות, מבלי להגדיל את פיקדונות הציבור, תגרום להעלאת היחס הזה.

האתגר של הרגולטורים הוא להעמיד לרשות מערכת הבנקאות כלים והון שיאפשרו למזער את מחנק האשראי, מבלי לגרום להיווצרות תופעות לוואי לא רצויות של מינוף יתר, הקצאת מקורות לא יעילה והגדלת רמת הסיכון של מערכת הבנקאות שלנו. עד כה היא הראתה חוסן ניכר בהשוואה לבנקים הבינלאומיים, ויש לשמור על הנכס הזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?