כשקופות הגמל יפסידו 10% בחודש

הבעיה האמיתית: שוק איגרות החוב הקונצרניות

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

יום ראשון, צהריים - הבורסה מפתיעה ולמרות פער של 20% בינה לבין אירופה ואסיה במונחים של עצמת הירידות מאז התחילת הפגרה, יורדים המדדים בשיעור של כ-6% בלבד. ממש "חצי מחיר", ופעילי שוק מוכנים כבר עכשיו לחתום בשמחה ובחיוך רחב של הקלה על סגירה בירידות כאלה - ולצאת לחופשת חג הסוכות. הרי ממילא הכל יקבע על פי האירועים הפוליטיים בחו"ל ועל פי התנהלות הבורסות בחו"ל בימים שני ושלישי.

שם, באג"ח, אין תקנות ל"הפסקת זרם", הסחירות בהן נמוכה והן יכולות לרדת ללא הגבלה אלא אם תחליט מנכ"לית הבורסה, אסתר לבנון, להפעיל את סמכותה ולהפסיק את המסחר. זהו האפיק שמדאיג את הפעילים, כי על פיו ייקבעו התשואות של קופות הגמל ושאר מכשירי ההשקעה הפנסיוניים בחודש אוקטובר.

תשואות ספטמבר היו מדכאות, עם ירידות של 5%-7% לרוב קופות הגמל, אבל הפתיחה של חודש אוקטובר גרועה עוד יותר. לפי חישובים ראשוניים שנעשו בקופות, אם לא תחול התאוששות משמעותית בשווקים במחצית השנייה של החודש, יציגו קופות הגמל בעוד שלושה שבועות הפסדים של 10% ויותר בגין אוקטובר. בשוק חוששים כי דיווחים אלה ישברו את רוחה של שכבה גדולה נוספת של חוסכים, שעלולים לרוץ ולהורות על פדיונות ולגרום לגל חדש של ירידות גם בשוק המניות - ועוד יותר מכך באיגרות החוב הקונצרניות.

בישראל אין הבוקר משבר אשראי, אין משבר בנקאי ואין חשש מנפילה של בנק. אבל בשוק ההון, באוצר ובבנק ישראל מבינים שישנה בעיה עם האג"ח האלה, אותן איגרות של חברות, ובעיקר של קונצרנים בראשות הטייקונים שלנו. הן כרגע הבעיה של ישראל. ירידה חדה נוספת שלהן תערער פעם נוספת את הביטחון של הציבור, תערער גופים בשוק ההון, ותיצור קשיים למערכת הבנקאות ולסקטור העסקי.

לכן בוצעו בסוף השבוע פניות לאוצר להקמת קרן מיוחדת, בהיקף של מיליארדי שקלים, שתרכוש אג"ח קונצרניות מהשוק כדי לייצב את מחירן. די דומה, בסופו של דבר, לתוכנית 700 מיליארד הדולר האמריקאית לרכישת אג"ח מגובי משכנתאות.

גם דיוני החירום שהתקיימו בסוף השבוע באוצר ובממשלה, שבגינם דחו הנגיד סטנלי פישר והחשב הכללי שוק אורן את נסיעתם לחו"ל, התמקדו בבעיית האג"ח וההשפעה שלהן על החוסכים לפנסיה. בדיונים עלו שתי גישות. הראשונה: רכישת איגרות חוב על ידי הממשלה, תוך יצירת רצפה למחיר האיגרות.

הגישה השנייה מבוססת על הרצון להרגיע את החוסכים ולעצור אותם מלפדות את קופותיהם על ידי הבטחת תשואה מינימלית, הקפאת התשואה בתאריך מסוים או חלופה אחרת על פי אותם עקרונות. לשתי הגישות יתרונות וחסרונות, ושתיהן דורשות תקצוב ממשלתי גדול שיכביד מאוד על תקציב המדינה.

השורה התחתונה היא זו: שימו לב היום ובימים הקרובים למסחר באיגרות חוב. גם כי הן תקבענה את הכיוון והעוצמה של ההתערבות הממשלתית, אם אי פעם תהיה כזו, וגם מפני ששם תהיינה ההזדמנויות הגדולות כאשר השוק יגיע לתחתית. לא רבים שוקלים כיום להיכנס חזרה לבורסה: ההערכה היא שעקב הכניסה למיתון יכול שוק המניות לדשדש תקופה לא קצרה ברמות נמוכות. מי שבכל זאת חושב שאנחנו לא רחוקים מהתחתית - ויש לא מעט פרשנים אמריקאים שאומרים זאת - חושב בעיקר על איגרות חוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"