זה לא כבוד גדול להיות כמו איסלנד

למרות שישראל ממוקמת גבוה, היא עדיין בירידה

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

אתמול פורסם, כי הבנקאות הישראלית יציבה מהבנקאות האמריקאית והבריטית. הפרסום מבוסס על מדד התחרות של הפורום הכלכלי העולמי, בו ממוקמת ישראל במקום ה-23, ירידה בת שישה שלבים ליחסית לאשתקד. אולם, עיון מדוקדק בנתוני הדירוג מראה, שהמרחק בין ישראל לארצות הברית אינו כה גדול.

הדירוג לגבי יציבות בנקים מבוסס על סקר, לכן יש להתיחס אליו בזהירות ובביקורת מסויימת, ובודאי שלא כנתון מדוייק. אפשר להתבשם מכך, שהדירוג הציב את מערכת הבנקאות הישראלית בשישה מקומות לפני האמריקאית, בה התמוטטו מוסדות פיננסים מרכזיים, וששר האוצר שלה העריך בימים האחרונים, שעוד בנקים יתמוטטו. עם זאת, הפער בניקוד אינו כה משמעותי - ישראל קיבלה ציון של 6.2 מתוך 7, המציין מצב מצויין, ואילו ארצות הברית הסתפקה בציון 6.1.

למרות שמדובר בסקרים, קשה להתעלם מהעובדה, שמערכת הבנקאות בישראל קיבלה על ידי בכירי המשק כאן אותו ציון שקיבלה בסקר האיסלנדי מערכת הבנקאות באיסלנד (6.2) המדורגת שני מקומות בלבד מתחת לישראל, בה הולאמו מאז פרוץ המשבר שלושת הבנקים הגדולים.

בינתיים מרגיעים ראשי בנק ישראל ומסבירים, שבארץ אין סימנים לקריסת בנק גדול, שהבנקים יציבים ושבכל מקרה, יש תכניות מגירה לשעת צרה. החוסך המקומי יכול רק לקוות, שאם יתמוטט בנק ישראלי, תכנית המגירה תערוב למלוא חסכונותיו, כמו שהבטיחו באיסלנד, לא לחסכון עד תקרה כלשהי.

מעבר לזיקה למשבר הפיננסי העולמי עולות מהדירוג סוגיות שכדאי לממשלה לקחת לטיפול. לדוגמה, מדוע ב-79 מדינות בעולם פותחים עסקים מהר יותר מאשר בישראל?

בנוסף, היתרון הבולט של ישראל הוא בתחום ההיי טק, החל מהמחקר המדעי במוסדות השונים, דרך יישומו עם הון זמין ועד אימוץ טכנולוגיות מתקדמות על ידי הציבור והממשלה. אולם, החינוך בארץ מידרדר. אם ההיי טק מתחיל אצלינו בחינוך, קריסת החינוך עלולה לפגוע בעתיד גם ביתרון הבולט של ישראל בשוק העולמי - הטכנולוגיות המתקדמות.

סביר להניח, שבטכנולוגיות הבטחוניות לא תחול נסיגה, נוכח האיומים שלוחצים את ישראל לפינה ומחייבים אותה לפתח את המוצרים המתקדמים בעולם, אולם רצוי שהממשלה תמהר לטפל גם בשידרוג מחדש של החינוך, כדי לא לאבד מהר מידי את היתרון היחסי שלנו בעולם.

נקודת חולשה כללית נוספת היא חוסר יעילות בהוצאות הממשלה, וגם כאן, הפתרון נמצא בידי הפוליטיקאים.

נושא מרכזי אחד, שהוריד את הדירוג הישראלי הכללי הוא האמון בפוליטיקאים. עם ירידתם מהבמה של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון וראש הממשלה המתפטר, אהוד אולמרט ניתן לקוות, שהדירוג בשנה הבאה לפחות בסעיף זה ישתפר.

בחלק מהמקרים, כמו בנושאי תשתיות, הירידה של ישראל בדירוג העולמי נובעת מאי עשיה מספקת, מול השקעות גדולות במדינות אחרות. גם כאן ניתו לצפות מהממשלה שתתגבר על המכשולים הבירוקרטים ותתחיל לבצע, בעצמה או באמצעות המיגזר הפרטי. תכניות ישנן בשפע.

דירוג התחרות חשוב כדי להבין את מצבינו מול שאר העולם. זה לא אומר, שמשקיעים מסתכלים על המיקום הכללי ומחליטים לפיו איפה להשקיע. הם מתבוננים יותר בחתכים של תתי הסעיפים ולומדים מהם למה לצפות. עם זאת, העובדה שישראל מידרדרת שנתיים ברציפות, מהמקום ה-14 ל-23 בעולם, מעידה שכנראה ישנה אצלינו בעיות גוברות, ושלא מדובר במעידה חד פעמית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?