האוצר מודאג מאחזקות קופות הגמל: "דווחו לנו על החשיפה לנדל"ן ולטייקונים"

הממונה על שוק ההון הורה לקופות הגמל לפרט את החשיפה לנוחי דנקנר, לב לבייב ויצחק תשובה ■ עקב המשבר בשווקים, בודק ענתבי את החשיפות של הגופים המוסדיים לשווקים שונים ■ הסיבה שחלק מבעלי השליטה פנו למימון דווקא לגופים המוסדיים ולא למערכת הבנקאות היא שחלק מבעלי השליטה כבר לקחו מהבנקים הלוואות בגובה המקסימאלי שמתירה מגבלת לווה בודד בבנק

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתי אפללו

המפקח על שוק ההון באוצר, ידין ענתבי, פנה אתמול בשעות אחר הצהריים לקופות הגמל ולגופים המוסדיים בבקשה לפרט את היקף חשיפותיהן לענף הנדל"ן, לקונצרנים הגדולים בענף הנדל"ן ולבעלי השליטה הגדולים המזוהים עם ענף הנדל"ן - כך נודע ל-TheMarker. ענתבי פירט בבקשתו שמות של בעלי השליטה כאלו, כגון נוחי דנקנר, לב לבייב ויצחק תשובה. מדד ת"א נדל"ן 15 נפל ב-14.8% אתמול. מתחילת השנה איבד המדד 58%.

מעט באיחור, אבל בימים האחרונים, עקב המשבר בשווקים, בודק ענתבי את החשיפות של הגופים המוסדיים לשווקים שונים. אחרי שבשבוע שעבר ביקש פירוט על חשיפותיהן של קופות הגמל להשקעות בחו"ל, כעת בודק ענתבי את חשיפת הגופים המוסדיים לבעלי השליטה הגדולים ולענף הנדל"ן.

בשנים האחרונות הגדילו בהדרגה הגופים המוסדיים את חשיפתן לאג"ח קונצרניות סחירות. חשיפת שוק הגמל לאג"ח קונצרניות, סחירות ולא סחירות, היא בשיעור של 100 מיליארד שקל - כ-40% מכלל הנכסים שהוא מנהל. בנוסף לגופים המוסדיים, יש חשיפה נוספת לאג"ח קונצרניות, סחירות ולא סחירות, גם דרך קרנות הנאמנות, קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים. לכן, ההשפעה העיקרית של המשבר בשבוע האחרון על קופות הגמל היה בשל הצניחה במדדי התל בונד המובילים.

בשנים האחרונות, כשהשווקים עלו, ניצלו חברות רבות את תנאי השוק כדי להנפיק חוב. בכלל זה, חברות נדל"ן, מגזר שנחשב צרכן אשראי גדול. חלק ניכר מהאג"ח שהונפקו בדירוגים נמוכים בשנים האחרונות היו של חברות נדל"ן, בעיקר כאלו שפעלו במזרח אירופה. לעתים החוב שגייסו חברות אלו בישראל שימש כהון עצמי ובסיס לפעילות בחו"ל, כשעל הבסיס הזה החברות מינפו עצמן שוב וגייסו הון מבנקים בחו"ל. במצב של מחנק אשראי שאליו נקלעים השווקים כעת, יש חשש שחברות אלו לא יצליחו להשיב את החוב או להצליח לגייס חוב נוסף לשם מיחזורו.

לאחר יומיים של תנודתיות מטורפת בשוק הסולידי, ובעיקר באיגרות החוב הקונצרניות, חזר אתמול השקט לשוק איגרות החוב. מדד תל בונד 20 ירד ב-0.6% לאחר ששלשום קפץ ביותר מ-5%. גם איגרות החוב של הטייקונים הגדולים במשק, כמו תשובה, פישמן, לבייב וזיסר, נרגעות מעט מהירידות החדות שחוו ביום חמישי ומהתיקון שחוו שלשום. אם כי התשואות על איגרות החוב שלהם ממשיכות להיות גבוהות, בסביבות 10%-20%.

בנוסף, ביקש ענתבי את החשיפות של קופות הגמל לבעלי השליטה הגדולים. בשנים האחרונות החלו הגופים המוסדיים להיות מעורבים במתן הלוואות ובהנפקות אג"ח פרטיות של בעלי שליטה גדולים בישראל, כגון תשובה ושרי אריסון.

הסיבה שחלק מבעלי השליטה פנו למימון דווקא לגופים המוסדיים ולא למערכת הבנקאות היא שחלק מבעלי השליטה כבר לקחו מהבנקים הלוואות בגובה המקסימאלי שמתירה מגבלת לווה בודד בבנק. כך, לדוגמא, השתתפה מנורה מבטחים בהלוואה שניתנה לארקדי גידמאק; הראל ביטוח, מנורה מבטחים וקרן הפנסיה מבטחים השתתפו בהנפקה פרטית של שרי אריסון; וקבוצה של מוסדיים, ובהם מנורה מבטחים, השתתפה בהנפקה פרטית של תשובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט