בנימין נתניהו: על המשבר הכלכלי להיות מנוהל רק בידי ראש הממשלה - ולא בידי בנק ישראל או האוצר

נתניהו: אין סיבה להסתפק בצמיחה של 5%; טריליוני דולרים מסתובבים כעת בעולם ומחפשים השקעות

אתי אפללו
אתי אפללו

"אנחנו יכולים לצאת מחוזקים מהזעזוע הזה ואנחנו יכולים לצאת מוחלשים למשק קטן; זו הזדמנות להאצת תהליכים ולהתייעלות"; כך אמר היום ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, בכנס פורום ה-CFO באילת. אולם כדי שיהיה חזון, הוסיף נתניהו, צריך להבין את הבעיה ולראות אותה נכון. המשבר העולמי יכול להגדיל את התחרותיות בשוק. ישראל יכולה להמשיך ולצמוח גם במצב של מיתון גלובלי, לחזור לצמיחה מואצת ולהימצא במצב טוב יותר כאשר המשק העולמי יחזור לעצמו, ציין נתניהו.

לשאלת TheMarker מי צריך להוביל את הטיפול במשבר, שר האוצר או בנק ישראל, ענה נתניהו: "בנק ישראל או שר האוצר? אלה האופציות? זה הרבה יותר גדול מזה, צריך להבין שזה סיפור ענק. במקרה כזה, ראש ממשלה צריך להוביל את הטיפול במשבר, עם דרך ברורה שהוא מתווה. במשבר כזה - כל מה ששר אוצר צריך לעשות זה להיות מופעל על ידי ראש הממשלה". עם זאת הוסיף נתניהו, כי לא רק שראש הממשלה לא מטפל בעניין, אלא שגם כל שרי קדימה הם כמו חברי הנהלת ליהמן ברדרס - כשלו: "אף אחד מהם לא בא עם איזו דרך והראה תוצאות".

נתניהו ציין עוד כי "אנחנו משק קטן שכרגע יכול לצאת מהחוף שנשטף על ידי צונאמי, אם אנחנו נמשיך לדשדש לא נצליח לצאת בזמן. לשם כך, לא די בממשלה פסיווית, אלא יש לעבור במהירות לצמיחה מהירה. טריליוני דולרים מסתובבים כעת בעולם ומחפשים השקעות. חייבים להתחזק ולהיחלץ מהמשבר ולטפס מעלה בהר, גם אם המצב הכלכלי קשה".

נתניהו הדגיש כי אין סיבה להסתפק בצמיחה של 5%, וניתן לצמוח אף בשיעורים גבוהים יותר, וכי מנוע צמיחה העיקרי הוא הפחתת שיעורי המס. "איש לא המציא מנוע רב עוצמה יותר, והמדינות הקטנות, המתחרות שלנו, מורידות מסים על מנת ליהנות מנתח ממאגר הכספים העולמי", ציין נתניהו והוסיף: "אצלנו רף המסים עדיין גבוה בגלל שהחשיבה שלנו לא עסקית, אנחנו לא חושבים על הגדלת העוגה אלא על חלוקת העוגה. אבל החלוקה לא תשתנה אם העוגה לא תגדל".

נתניהו מנה שורה של גורמים שיעזרו לצמיחה - שקיפות בגופים האחראים לנדל"ן; המשך רפורמות תחרותיות; ריסון תקציבי והמשך מיקור חוץ יעיל של הממשלה; השקעות בתשתיות, חינוך ועוד - אבל לשם כך, מציין נתניהו, מדינת ישראל צריכה לבצע השקעות גדולות יותר ממה שהציבור ראה עד כה. "בזמן המשבר יזמים מחפשים מי מגיב, מי עושה משהו שונה, ושם הם שמים את ההון. אנחנו צריכים לעשות את זה". מצב אקסוגני של משבר זה התירוץ של הבינוניות - אם יש הון שמחפש לאן ללכת, להגיד 'אנחנו במשבר אז לא עכשיו' - זה סתם תירוץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"