ניתוח טכני: האם 2008 תסתיים בראלי העליות המפורסם?

השוונו עבורכם את מדד ה-S&P500 ב-14 השנים האחרונות

ירון שקדי
ירון שקדי
ירון שקדי
ירון שקדי

בטרם התברר היקף הנזק שהותירה סופת ההוריקן גוסטב, צפה ראש עיריית ניו אורלינס שגוסטב יזרע הרס רב יותר מסופת קתרינה. שוק ההון ניצב דרוך כמו קפיץ לקראת השלכות הסופה, אך אותנו מדהים איך בתזמון מרשים של שלוש שנים בדיוק, מגיעה סופת הוריקן נוספת לחופי מפרץ מקסיקו ומדינת לואיזיאנה.

ב-29.8.2005 פגעה סופת ההוריקן קתרינה בחופי לואיזיאנה וגרמה לנזקים קשים במיוחד שחלקם טרם תוקנו. על אף שמספר הקורבנות של אותה סופה אינו ידוע, קתרינה לא השפיעה כלל על מדד S&P500. אמנם ב-28.8.2005 ירד המדד כמעט באחוז שלם, אך כבר ביום המחרת רשם המדד עליות חדות שנמשכו עמוק אל תוך ספטמבר של אותה השנה. כלומר, לקתרינה כמעט ולא היתה השפעה על המגמה הכללית בשוק מעבר ליום אחד, וב-28.8.2005 ירד מחיר הנפט ב-2 דולרים מ-68 דולר ל-66 דולר. בעשרת הימים שלאחר הסופה, בעוד מרבית בתי הזיקוק באזור עדיין מתרגלים לנוף החדש, ירד מחיר הנפט ל-62 דולר, כלומר גם על מחיר הנפט לא השפיעה קתרינה.

החץ השמאלי בגרף מציין את סופת קתרינה, ואילו הימני הוא הצפי להוריקן גוסטב. אמנם מי שרכש חבית נפט לפני שלוש שנים הרוויח יותר מ-100%, אך במבט כללי הכל מתנקז לשאלה אחת בלבד - מה הסנטימנט של המשקיעים לפני אותו אירוע? הנחת העבודה היא שאותו אירוע ספציפי יתקבל באותה אווירת שוק שקדמה לו. כלומר, אם המשקיעים אופטימיים והכל טוב כמו במקרה של קתרינה, הרי שלא יעזור כלום ויום אחד אולי תהיה לאירוע השפעה, אך לא יותר מזה. בשוק המקומי זכורים לנו אירועים כמו התפטרות ביבי נתניהו ממשרד האוצר, התרדמת של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ואפילו מלחמת לבנון השנייה - לכל האירועים היתה השפעה של ימים בודדים בלבד.

היום, כאשר הסנטימנט הכללי הוא שלילי, סופת גוסטאב תופסת כותרות יותר מתמיד והשווקים רועדים. על פי העבר, כפי שנוכיח בהמשך ובלי קשר לנזקי הסופה, הסנטימנט של המשקיעים לא ישתנה לטובה ומצב השוק עדיין נראה עגום. השוק הסולידי צופה שהפדרל ריזרב לא ישנה את המדיניות המונטירית שלו בפגישה הקרובה שתתקיים ב-16.9

על פי החוזים על הריבית, הרי שקיים סיכוי של 79% שהפדרל ריזרב לא ישנה את הריבית. הציפיות, כפי שנטען כאן כבר מראשית הקיץ, הן שהבנק הפדרלי לא יעלה את הריבית עד לסוף השנה וישאיר אותה ברמה של 2%.

אם כך הרי שהכל טוב ויפה. הריבית לא צפויה לעלות, המכפיל העתידי הכללי של מדד ה-S&P 500 נע ברמות של 15 ושום בנק גדול נוסף לא פשט את הרגל, עדיין. הבחירות בארה"ב בפתח, ואלו מלוות בדרך כלל בעליות שערים. האם צפוי לנו האירוע הסוגר של השנה-אותו "ראלי" סוף שנה המפורסם?

המונח ראלי סוף השנה לא נולד אתמול וההיסטוריה הסטטיסטית הארוכה של שוק ההון מוכיחה, כי אכן קיימים סיכויים גבוהים לעליות שערים בחודשים האחרונים של השנה. לאור הירידות במדד ה-S&P 500, השנה הרי שאנליסטים צופים תיקון מחירים מיד לאחר יום העבודה שחל היום. מדד ה-S&P 500 ירד ב-2008 ב-12.5%, עובדה המחזקת לכאורה את הצפי לתיקון שערים. אך חשוב לזכור שבתי ההשקעות בארה"ב נמצאים במצוקה גדולה ביותר: מצוקת אשראי מחד ופדיונות מאידך, כך שברור כי לאנליסטים אינטרס מובהק לעודד את הציבור, אך התמונה האמיתית של השוק רחוקה עדיין מלהיות אופטימית.

כפי שנטען כאן לפני המשחקים האולימפיים בסין, האווירה של המשחקים האולימפיים לאורך ההיסטוריה היא חיובית וצפיתי עליות שערים על פי הממוצע של 40 השנים האחרונות: קרוב ל-2.3%. התחזית עמדה בציפיות, ומדד ה-S&P 500 עלה במהלך המשחקים ב-2.5% לערך. אמנם הסטטיסטיקה נקודתית, אך בדיקה סטטיסטית שכזו עזרה לנו לראות את התמונה גם במקרה הפעם.

ב-14 השנים שנותחו לשם בדיקת קיומו של ראלי סוף השנה, נמצא כי ב-13 שנים מתוך 14 היו ארבעת החודשים האחרונים של אותה שנה המשך ישיר של המגמה שקדמה להם. יוצאת דופן היא שנת 2007, בה המגמה הכללית היתה עליות, אך בגלל פרוץ משבר האשראי בקיץ אותה שנה רשמו המדדים המובילים ירידות שערים. כלומר, כמו במקרה של קתרינה וגוסטב - הכול תלוי בסנטימנט שקדם לאירוע. 14 השנים האחרונות הראו כי אם הסנטימנט הוא שלילי, לא היה ראלי ולהיפך. עובדה זו הופכת את הסיכוי שיתרחש ראלי השנה לנמוך ביותר. בבדיקה של 8 השנים האחרונות, מאז ראשית המילניום, ממוצע 4 החודשים האחרונים עומד על 1.78% בלבד, כלומר ראלי "נזיל" במיוחד.

הגרף מעלה הוא גרף ה-S&P 500 בחצי השנה האחרונה, אותנו מעניין הקטע האחרון-קיץ 2008. החיצים העליונים מציינים התנגדות ברמות של 1,300 נקודות, רמה שנבדקה באוגוסט פעמיים - אולם ללא הצלחה. מאמצע יולי ועד ליום המסחר האחרון היו עליות שערים, אך החץ התחתון מראה כי הן היו במקביל למחזורי מסחר נמוכים משמעותית מהממוצע הרב יומי, כלומר לא היה כל מומנטום בעליות האחרונות והן יוחסו לאווירת האולימפיאדה שצויינה קודם.

אי הפריצה ב-1,300 נקודות משמעותית, שכן היא מעלה את הסיכוי לחזרה לגבולות של 1,250 נקודות ואולי גם 1,200 נקודות. הראלי המפורסם מתרחק עוד יותר מאיתנו, הוא אמנם יכול להגיע מאוחר יותר, אולי ככל שנתקרב לבחירות בארה"ב, אך כרגע התגשמותו רחוקה מהמציאות ורק פריצה מוחלטת של רמות ה-1,300 נקודות תוציא אותו לדרך.

לסיכום, הכול עניין של אווירה. אם האווירה היתה טובה יותר, הראלי היה טבעי יותר. הסטטיסטיקה מוכיחה כי לאווירה בשוק יש את המילה האחרונה. עד שזו לא תשתנה יש לנקוט במשנה זהירות.

הכותב הוא ראש דסק ארה"ב בחברת Camalia capital market. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות. הכותב והחברה בה הוא מועסק עשויים להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה