מעל לציפיות: מדד המחירים לצרכן לחודש יולי זינק ב-1.1%

כעת עומד קצב עלייה המחירים השנתי על 6% - הרבה מעבר ליעד האינפלציה הממשלתי ■ עליות נרשמו במרבית הסעיפים: ירקות ופירות עלו ב-3.8%, הדיור עלה ב-2.4% והתחבורה התייקרה ב-2% ■ מחירם של ספרי הקריאה זינק ב-17.8% - העלייה החדה מבין מרכיבי המדד

טל לוי
טל לוי

מדד המחירים לצרכן לחודש יולי חורג מהרבה מהציפיות: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה כי בחודש יולי התייקרו המחירים ב-1.1%. הכלכלנים צפו כי מדד המחירים לצרכן לחודש יולי יעלה ב-0.8%-0.4%.

מדד המחירים לצרכן הוא אחד הפרמטרים החשובים העומדים בפני בנק ישראל בבואו לקבוע את הריבית במשק. מדד גבוה מראה כי המחירים במשק עולים ושוחקים את כוח הקניה והפתרון המקובל הוא העלאת הריבית. ריבית גבוהה מעניקה לצרכנים תמריץ לקנות פחות ולחסוך יותר ובכך מצננת את המשק ואת האינפלציה.

עליות נרשמו במרבית הסעיפים: ירקות ופירות עלו ב-3.8%, הדיור עלה ב-2.4% והתחבורה התייקרה ב-2%. שירותי הבנקאות התייקרו בלא פחות מ-16.2% - עלייה מפתיעה ביחס להכרזות בנק ישראל כי הרפורמה בעמלות הבנקים תביא להוזלת השירותים הבנקאיים.

מחירם של ספרי הקריאה זינק ב-17.8% - העלייה החדה מבין מרכיבי המדד. עם זאת מדובר בעלייה לעומת המחירים בשבוע הספר. הוזלה של 7% נרשמה בענף ההנעלה וירידה של 8% נרשמה במחירי ההלבשה. מדד תשומות הבניה עלה בחודש יולי ב-1.6%.

העניים משלמים יותר

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת את עליית המחירים גם לפי חמישונים - כלומר קבוצות של 20% מהאוכלוסייה. מדד המחירים לצרכן עבור החמישון התחתון עלה בשיעור ניכר של 6% ב-12 החודשים האחרונים לעומת עלייה של 4.2% עבור החמישון העליון. הסיבה לכך שהחמישון התחתון מוציא יותר כסף מהכנסתו על מוצרי מזון, למשל, שמחירם עלה בשיעור ניכר בשנה האחרונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"