דו"חות טובים לשופרסל: ההכנסות עלו ב-18% והרווח התפעולי זינק ב-46% ל-159 מיליון שקל

חג הפסח שחל השנה ברבעון השני סייע לגידול בהכנסות החברה; הרווח הנקי זינק ב-84% ל-101 מיליון שקל ■ העלייה בהכנסות - לא רק בשל מכירת מספר פריטים גבוה יותר, אלא גם בשל הזינוק במחירי המזון

טל לוי
טל לוי

רשת שופרסל, שבשליטת דיסקונט השקעות מקבוצת אי.די.בי וקבוצת ברונפמן-פישר, לא מאכזבת את הציפיות שתלו בה האנליסטים, ומציגה עוד רבעון חזק. בדו"ח הרבעוני, דיווחה שופרסל על עלייה בהכנסות ועל זינוק של 84% ברווח הנקי, שהסתכם ב-101 מיליון שקל ברבעון השני של 2008.

אבל לא רק חג הפסח אחראי לעלייה במכירות: הכנסות החברה נמדדות במונחים כספיים ולכן הן עלו בשל העלייה במחירי המזון ולא רק בשל מכירת מספר פריטים גבוה יותר. העלייה במחירי המזון אמנם מגדילה את הכנסותיה של שופרסל אולם במקביל, היא מקטינה את כח הקניה של הציבור והשאלה היא משקי הבית לא יצמצמו את רכישת המזון. ברבעון הקודם, הסביר מנכ"ל שופרסל אפי רוזנהויז כי לפי שעה מצליחים בחברה לגלגל את מרבית העלייה במחירים לצרכנים.

שופרסל היא קמעונאית מזון המפעילה 227 סניפים ופירושו של דבר כי היא רוכשת מזון ומוצרים מיצרניות ומוכרת אותן לציבור הרחב. המשמעות היא שסעיף עלות המכירות (כלומר עלות רכישת המזון מהיצרניות) גדול במיוחד והוא אף גדל ב-17% ברבעון השני ל-2.04 מיליארד שקל. בסך הכל, יכולה שופרסל להציג רווח גולמי של 748 מיליון שקל, כלומר עלייה של 19.5%.

שורת הרווח התפעולי של החברה (כלומר המכירות בניכוי עלות רכישת המוצרים ובניכוי הוצאות שיווק והנהלה) מתחום המזון השתפרה גם היא בצורה ניכרת: הרווח התפעולי של שופרסל עלה ב-46% ל-159 מיליון שקל. רווח זה מהווה 5.7% מההכנסות ופירוש הדבר כי כל שקל שנכנס מתורגם לרווח תפעולי של 5.7 אגורות. שולי רווח שכאלה נחשבים לגבוהים וטובים בענף הקמעונאות והם מהווים שיפור לעומת שולי רווח תפעולי של 4.6% ברבעון המקביל.

אחד המדדים לעוצמתה של שופרסל בשוק הקמעונאות מתבטא בהון החוזר של החברה שמציג את מערכת היחסים של שופרסל מול הספקים שמוכרים לה את המוצרים והלקוחות שרוכשים אותם. בדו"חות השנתיים, מציינת שופרסל כי היא מקבלת כסף מהלקוחות לאחר תקופה ממוצעת של 23 יום אולם כוחה כה גדול מול הספקים עד שהיא משלמת להם רק לאחר 64 ימים. הפער הגדול מאפשר לשופרסל להסתמך פחות על אשראי מהבנק ומאפשר לה אפילו לרשום רווחים ריבית מהשקעת הכסף.

רווח של 29 מיליון שקל מנדל"ן

פעילות הליבה של שופרסל היא בתחום קמעונאות המזון אולם החברה מחזיקה בכמה נכסי נדל"ן שהניבו הכנסות של 18 מיליון שקל ברבעון השני, ללא שינוי לעומת הרבעון הראשון.

כמו חברות רבות אחרות בתחום הנדל"ן, גם שופרסל אימצה את תקנות החשבונאות החדשות, IFRS, אשר מאפשרות לה לשערך מחדש את הנכסים שברשותה ולהציג את העליה כרווח. ברבעון הנוכחי מציגה שופרסל רווח של 29 מיליון שקל ממכירת מניות בקניונים ומציגה עלייה של 6 מיליון שקל בשווי ההוגן ופירוש הדבר כי שמאי העריך ששווי הנדל"ן עלה ב-6 מיליון שקל. שופרסל מכירה בכל הסכום, 35 מיליון שקל, לרווח הנקי אם כי רק 29 מיליון שקל מתוכם הם רווח בפועל והיתרה "על הנייר" בלבד.

הרווח התפעולי של שופרסל, כולל פעילות הנדל"ן, עלה ברבעון השני של 2008 ב-73.6% והסתכם ב-191 מיליון שקל.

עלייה בהוצאות המימון

כמו מרבית החברות בשנים האחרונות, גם שופרסל גייסה כסף באמצעות איגרות חוב צמודות מדד. בימים אלה של אינפלציה עולה, עולות גם הוצאות הריבית שעל שופרסל לשלם - הוצאות המוכרות בשם הוצאות המימון. ברבעון השני עלה המדד ב-2.4% לעומת 0.7% ברבעון המקביל.

הוצאות אלה של שופרסל גדלו ב-78% ל-71 מיליון שקל. במקביל, יכלה שופרסל לרשום הכנסות מימון של 34 מיליון שקל בשל ביצוע עסקות הגנה, ושינויים בתקינה. בסך הכל, הציגה שופרסל הוצאות מימון נטו של 37 מיליון שקל - פי 2 לעומת ההוצאות ברבעון המקביל.

בשל עיתוי חג הפסח: תזרים המזומנים גדל פי 11.6

לעומת הרווח הנקי, מציגה שופרסל תזרים מזומנים שוטף של 116 מיליון שקל לעומת תזרים של 10 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל. תזרים המזומנים מראה כמה כסף מזומן נכנס לקופת החברה מפעילות מכירת המזון, להבדיל מהרווח החשבונאי שהוא "על הנייר" בלבד.

העיתוי המיוחד של חג הפסח מקשה על ההשוואה בין הרבעונים ולכן ניתן להשוות בין המחצית הראשונה של 2008 למחצית הראשונה של 2007 שכן חג הפסח מופיע בכל אחת מהם. בסיכום המחצית הראשונה של 2008 מציגה שופרסל עלייה של 12% בהכנסות ל-5.373 מיליארד שקל, עלייה של 175% בהוצאות המימון (ל-80 מיליון שקל) ועלייה של 36% ברווח הנקי שהסתכם ב-173 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות