לגדר נגד הרולטה

היצואניות הציבוריות גידרו עצמן ברבעון ה-1 וחסכו נזקים

חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית

כמעט 6% הוסיף שער הדולר לערכו מ-1 ביוני. 89% מהאנליסטים ומנהלי ההשקעות בשוק ההון צופים עלייה בשער הדולר ברבעון השלישי. כך עולה מסקר שפירסמה חברת קשרי המשקיעים גלברט כהנא אתמול.

בקרב היצואניות במגזר התעשייתי דו"חות הרבעון הראשון לא שיקפו את השפעתו המלאה של ייסוף השקל כנגד המטבעות המרכזיים בעולם. הסיבה היא שמנהלי הכספים של החברות גידרו את סיכוניהם ורכשו הגנות כנגד נפילת הדולר.

בדו"חות הרבעוניים מחויבת כל חברה להציג תחת הכותרת "חשיפה לסיכוני השוק ודרכי ניהולם", גם את השפעת השינויים בשערי המטבע על דו"חותיה. כך, למשל, בטבלה שפירסמה לסיכום דו"חות הרבעון הראשון מסבירה שטראוס כי עלייה של 10% בשער הדולר תניב לה רווח של 27 מיליון שקל, ואילו ירידה של 10% בשער הדולר תגרום לה הפסד של 27.2 מיליון שקל. ירידה כזו אמורה למחוק שליש מהרווח, שהסתכם ב-84 מיליון שקל ברבעון הראשון.

כי"ל, אחת היצואניות הישראליות הגדולות ביותר, מסבירה בדו"חותיה כי עלייה של 10% בשער הדולר אמורה להביא לחברה רווח של 32 מיליון דולר לחברה, ואילו ירידה של 10% בשער הדולר אמורה לגרום לה הפסד של 39 מיליון דולר. במקרה זה מדובר על פגיעה של 11% ברווח הנקי.

הגידורים וההגנות של החברות אינם מושלמים ואינם יכולים להיות כאלה. השאלה היא אם הגידור של החברות נגד תנודות המטבע נותר קבוע גם בימים אלו.

לאחר צניחה של יותר משנתיים בשער הדולר - צניחה שהפכה לתלולה במיוחד בחודשים האחרונים - לאזרח הפשוט קל יותר להאמין כי הדולר יתחיל לעלות מאשר שימשיך לצנוח ויאבד עוד 10% מערכו. אמונה כזו מקובלת מן הסתם גם על מנהלי הכספים של החברות הציבוריות.

למרות זאת, נפילה נוספת של הדולר היא לא בלתי אפשרית. השנים האחרונות הוכיחו כי לשערי מט"ח אין מחסומים, וחשוב להמשיך לגדר את עצמך נגד מצבי קיצון וירידות המטבע גם כשנדמה שהגעת לקצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?