הזדמנות לא שגרתית באג"ח הקונצרניות

האג"ח הקונצרניות הישראליות בעלות הדירוגים הבינוניים והנמוכים מגלמות כיום הזדמנות השקעה מצויינת - שמספקת פוטנציאל לתשואה גבוהה

גלעד שמעוני
גלעד שמעוני

האינפלציה הגואה, ההאטה הכלכלית שנרשמת בחלק מהעולם ומשבר האשראי הגלובלי החלו לתת את אותותיהם בביצועים העסקיים של חברות רבות. שינוי זה גרם למשקיעים רבים לנטוש את שוק המניות ולרכוש אג"ח צמודות. במיוחד בלט הדבר בריצה אל האג"ח הבטוחות ביותר - אג"ח צמודות ממשלתיות ואג"ח קונצרניות המדורגות גבוה (AAA ו-AA+).

הריצה אל האפיקים הבטוחים גרמה להתכווצות פער התשואות בין אג"ח ממשלתיות לאג"ח הקונצרניות בדירוג גבוה. מרווח התשואות צנח לרמה של 0.8% בלבד - דומה מאוד למרווח הממוצע ששרר בין שני סוגי נכסים אלה בשנה האחרונה.

לעומת זאת, קבוצת האג"ח בעלות הדירוג הבינוני (סביב רמת דירוג של A) כמעט לא הגיבה לירידת התשואות שהתרחשה באג"ח הממשלתיות. הפער בין האג"ח הקונצרניות מסוג A לאג"ח הממשלתיות הוא כעת כ-2.4%.

בתקופה האחרונה חלה אמנם התעוררות מסוימת באג"ח בעלות הדירוג הבינוני והנמוך. עם זאת, פוטנציאל סגירת פער התשואות בינן לבין האג"ח בעלות הדירוג הגבוה עדיין לא מוצה והדבר עשוי ליצור למחזיקים בהן רווחי הון נאים. בתוך קבוצת האג"ח בעלות הדירוג הנמוך חשוב לציין את האיגרות של ענף הנדל"ן המשקפות פחד גדול מצד המשקיעים. הפחד הזה עשוי לרמז בעינינו דווקא על הזדמנות קנייה.

בניגוד למה שקורה בישראל, בארה"ב - שבה החלו משברי האשראי והנדל"ן הנוכחי - דווקא ראינו בתקופה האחרונה סגירה של מרווחי התשואות באג"ח הקונצרניות לרמה כמעט "נורמלית". כך, למשל, אג"ח קונצרניות בדירוג A לחמש שנים נסחרות בתשואה הגבוהה בכ-1.7% מהתשואה של אג"ח ממשלתיות לתקופה דומה.

אם שוק האג"ח הישראלי יבצע תיקון דומה לזה שביצע שוק האג"ח בארה"ב, הדבר יוביל לירידת תשואה של 0.7% באיגרות בעלות מח"מ של כחמש שנים. ירידה כזו משקפת רווח הון פוטנציאלי של כ-3.5%.

ואולם אין להסתכל על שוק האג"ח הקונצרניות כעל מקשה אחת. לכל סדרת אג"ח יש מאפיינים משלה, לכל חברה יש "בעל בית" אחר, והתשלומים של כל איגרת מובטחים בצורות שונות (שעבוד נכסים או שעבוד תזרימי מזומנים).

ולכן, כדי לקבל תשואה גבוהה בלי להגדיל את הסיכון חשוב לדאוג לקנות את האיגרות תוך פיזור רחב על פני כמה ענפים במקביל. בנוסף, גם בחברה ספציפית, לכל סדרת אג"ח יש תנאים שונים וסיכון שונה.

קרן נאמנות המתמחה באג"ח קונצרניות המרוכזת סביב דירוג של A מהווה פתרון השקעה נוח. קרן כזו תספק למשקיע פיזור רחב על פני מגוון סדרות אג"ח - ובכך היא מקטינה את הסיכון עבורו.

להערכתנו, להשקעה בקרן אג"ח קונצרניות שכזו בזמן הנוכחי יש סיכוי טוב במיוחד להניב תשואה שנתית גבוהה וצמודת מדד, והיא מתאימה במיוחד לסביבה של אינפלציה גואה ושוק מניות שמצוי באי ודאות.

הכותב הוא מנכ"ל אקסלנס נשואה קרנות נאמנות. המאמר נכתב בסיוע האנליסט מורן נחשוני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"