יו"ר התאחדות הסטודנטים החדש: "אחישי גל לא יהיה מנכ"ל איסתא עוד זמן רב"

בועז טופורובסקי רק נכנס לנעלי מנהיג הסטודנטים, וכבר מוכיח שהוא בעל הבית באיסתא ■ הוא מתחייב למכור את השליטה בחברה ואומר: "מי שמכריז מלחמה על בעלי השליטה לא יוכל להיות מנכ"ל"

רותם סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם סלע

"אחישי גל לא יהיה מנכ"ל איסתא עוד זמן רב" - כך מצהיר בועז טופורובסקי, יו"ר התאחדות הסטודנטים החדש. שבוע וחצי בלבד חלפו מאז שנבחר לתפקיד, וכבר המציא את עצמו מנהיג הסטודנטים הטרי כלוחם תאגידי משופשף, בעל תוכניות מרחיקות לכת לגבי עתידה של קבוצת התייירות איסתא, הנמצאת בשליטת ההתאחדות.

"השליטה באיסתא הפנתה את תשומת הלב של מנהיגי הסטודנטים מהמטרה האמיתית", אומר טופורובסקי. "עם בחירתי ליו"ר החלטתי כי אחת המטרות החשובות ביותר היא למכור את השליטה באיסתא ולהתמקד במה שארגוני סטודנטים אמורים לעשות - הנהגת סטודנטים".

איסתא היא אחת החברות האחרונות בבורסה של תל אביב המחזיקה בשני סוגי מניות - מניות הצבעה המעניקות שליטה, ומניות הון המקנות השתתפות ברווחי החברה. פיצול זה מייצר בעיות סחירות במניה ומצבים משונים, כמו שליטתה של התאחדות הסטודנטים בחברה (באמצעות עמותת איסתא איירלינס) בזכות החזקה ב-50.83% ממניות ההצבעה, אף שהיא מחזיקה ב-43.5% בלבד ממניות ההון של החברה.

מצויד במשנתו הסדורה, הגיע טופורובסקי ביום חמישי שעבר לאספה הכללית של איסתא, כנציג בעלי השליטה. על סדר היום עמדה ההצעה להעלאת שכרו של יו"ר החברה, שמעון סיבוני, וכן הצעה לאיחוד הון המניות של החברה, שיהפוך את מניות ההון למניות הצבעה.

טופורובסקי, שהתכוון להתנגד להצעת האיחוד, בטענה שערכן של מניות הסטודנטים ייפגע, נתקל להפתעתו בדרישה שמעולם לא הועלתה לפני כן - הצגת שטר בעלות על החברה כדי להשתתף בישיבה.

"היועץ המשפטי של החברה ביקש ממני לראות שטר בעלות על החברה, וכשטענתי שמדובר בבקשה קנטרנית הוא ענה לי שהוא אינו יודע אם אני הבעלים, ושמבחינתו יכולתי למכור את כל המניות שלי אתמול", מתקומם טופורובסקי. "האם נוחי דנקנר מתבקש להראות שטר בעלות בישיבת בעלי מניות של אי.די.בי? לא נראה לי".

לאחר חילופי דברים קשים עברו הנציגים של בעלי המניות, למעט טופורובסקי, לחדרו של סיבוני כדי להמשיך בישיבה. בנוגע למה שהתרחש משלב זה יש כמה גרסאות, כולן מתארות ישיבה רוויית אדרנלין, כעס, תמרות עשן ואולי אף מהלומות. איש אינו מערער על התוצאות: ניצחון ליו"ר ההתאחדות, והפסד ליו"ר איסתא, שנאלץ לבטל את ההצבעה על איחוד המניות.

המצב שאליו הגיעה איסתא הוא קצה קצהו של מה שמקור המקורב לחברה מתאר כ"חלק מניסיון של המנכ"ל להשתלט על הקבוצה בהשקעה אפסית". המקור מספר על שני מקרים המעידים על תופעה של "קניית דירקטורים על ידי הקבוצה של גל".

המקרה השני נגע לדירקטור מטעם הציבור בשם יאיר אוחנה, שמונה במארס 2004. אוחנה לא דיווח מעולם על קשרים מיוחדים שיש לו עם מי מאנשי החברה או הדירקטוריון, אף שמאז יולי 2006 היה אביו, דוד אוחנה, שותף עם יו"ר הדירקטוריון סיבוני ועם אבי דותן, המחזיק 12.8% ממניות איסתא, בחברה בשם מתחם השלושה. אוחנה כיהן כדירקטור עד יוני 2007, כשנה לאחר שאביו וסיבוני החלו לעשות עסקים יחד.

המטרה: לשלוט בחברה

"סיבוני דיבר ואוחנה חיזק אותו - זו היתה הדינמיקה של הישיבות", מספר דירקטור לשעבר בחברה. "ניסיונותיהם של גל ושלוחי סיבוני לרכוש דירקטורים נעשתה במטרה ברורה - לשלוט בחברה. לא קשה לקנות דירקטור סטודנט, בדרך כלל מספיק להזמין אותו לארוחה".

בשלב מסוים הגיע גל קרוב מאוד להשגת השליטה בחברה. הדבר החל בפברואר 2007, כשיו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איתי שונשיין, החליט למנות ועדה לבדיקת המכירה של מניות הסטודנטים לקבוצת משקיעים בראשות גל.

ועדת הבדיקה הוקמה ללא כל אישור או יידוע של ראשי האגודות. בישיבה שהתקיימה ב-5 במאי 2007, הוצגו לראשי אגודות הסטודנטים שלוש הצעות - הצעתו של גל בסך 85 מיליון שקל, הצעתו של איש עסקים בשם חנן סנלסון בסך 87 מיליון שקל והצעה של חברת ארקיע לפתוח במשא ומתן על המכירה.

נציגי סטודנטים שהשתתפו בישיבה טענו כי הוצג בפניהם מצג שווא, שלפיו הם מחויבים למכור את החברה לגל בשל הסכם משפטי המעניק לו זכות סירוב ראשונית. כתוצאה מכך, נעתרו הסטודנטים והצביעו בעד הצעתו של גל. העסקה היתה מגדילה את אחזקותיה של קבוצת המשקיעים בחברה ל-50.88% ממניות ההצבעה, ומעניקה לגל את השליטה בחברה.

אלא שזכות הסירוב הראשונה של גל לא היתה אמורה למנוע מהסטודנטים להיכנס למשא ומתן עם גופים אחרים, שעה שהוא שומר על זכותו להשוות את הצעתו להצעה הטובה ביותר.

בעקבות לחצים מצד סטודנטים, האפשרות להגשת הצעות לרכישת החברה נפתחה בפני גופים נוספים ב-10 במאי, למשך שבועיים, מבלי שניתנה להם אפשרות לעיין במסמכי החברה. ב-21 במאי התקבלו ארבע הצעות, בהן הצעתו הראשונית של גל בסך 42.5 מיליון שקל, שהיתה הנמוכה מבין ההצעות. את ההצעה הגבוהה ביותר, בסך 52 מיליון שקל, הגישה קבוצת אנשי עסקים בראשות עו"ד יוסי שפרלינד.

המכירה התמסמסה עקב צווי מניעה לביטול המכירה שהוגשו על ידי אגודות הסטודנטים. ניסיון ההשתלטות נהדף.

ביום רביעי הצביעה האסיפה הכללית של איסתא על ביטול איחוד המניות. גל, שכפסע היה בינו לבין השגת השליטה בחברה, לא ישלם רק בוויתור על ההזדמנות שחמקה מבין אצבעותיו. הפעם, כך נראה, המחיר יהיה הרבה יותר גבוה.

"את המהלך למכירת החברה לכל המרבה במחיר אני מתכוון להתחיל מפיטורי סיבוני וגל", אומר טופורובסקי. בעל השליטה החליט להפוך לבעל הבית, וכעת נראה כי גל, שהחל את דרכו בחברה ב-92', כסמנכ"ל כספים, ייאלץ ללכת הביתה.

איסתא: "טופורובסקי מנסה לייצר כותרות"

מאיסתא נמסר: "יו"ר התאחדות הסטודנטים נבחר לתפקיד בשבוע שעבר, לתקופה של שלושה חודשים בלבד. הוא אינו בקיא בשיתוף הפעולה ארוך הימים בין איסתא להתאחדות, ועולה התחושה כי מאז היבחרו הוא מנסה לייצר כותרות, ללא כל התייחסות לנזקים שהוא גורם לחברה. הנתונים העובדתיים משקפים תמונה אחרת לגמרי.

"בסוף 96' הונפקה איסתא, ומאז חילקה 36 מיליון שקל כדיווידנדים לסטודנטים, מהם 20.8 מיליון שקל בשנתיים האחרונות. כך שהטענות להתנהלות על גב הסטודנטים מופרכת. רובו המוחלט של הדירקטוריון, שעליו מלינים הסטודנטים, מורכב מנציגיהם. אותו רוב האריך באחרונה את כהונתם של סיבוני וגל.

"קשה להגיב לטענותיו הכלליות של יו"ר ההתאחדות החדש, אך ברור שהן אינן מושתתות על ההתנהלות בשטח, אלא על מטרות פוליטיות אישיות. ההאשמות כאילו איסתא מנסה לבצע מחטף במניות הסטודנטים מביעות זלזול בשותפות ארוכת השנים עם ההתאחדות, ועלבון לאינטליגנציה. איסתא ממשיכה לפעול להצלחת החברה ולדאוג לרווחת כל בעלי המניות בה".

גל אמר בתגובה כי הוא יכול רק להצטער שאחרי תקופה ארוכה כל כך, שבמהלכה הביא את איסתא מהמקום ה-50 לראש רשימת החברות המובילות, אלה הדברים שההתאחדות מוצאת לנכון להגיד עליו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"