מפולת בשוק הסחורות: הנפט נפל ביותר מ-4 דולר; הזהב מתחת ל-900 דולר לאונקייה

הגז הטבעי והפלטינה נפלו כ-5%; האורז בשפל של 10 שבועות

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד הלפרן

ירידות חדות נרשמו בשוק הסחורות על רקע התחזקות הדולר מול המטבעות המרכזיים בעולם, הערכות כי נסיקת מחירי האנרגיה תגרור ירידה בביקוש. מחיר הנפט הגולמי צנח ביותר מ-4 דולר, ומחיר הזהב - אשר נחשב כהשקעה חלופית וככלי גידור מפני אינפלציה - נפל ביותר מ-23 דולר לשפל של שבועיים. מחיר האורז נפל לשפל של 10 שבועות.

"לנוכח התייצבות הדולר, מחיר הזהב עשוי לרשום נפילה חדה למדי", העריך סוחר שוק המתכות של לסל פיוצ'רס גרופ, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "יש דיבורים רבים על אינפלציה, אשר פועלת הן לטובת הזהב והן לרעתו. אם הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית, הדבר יגרום להתחזקות הדולר - ולהביא להתפוצצות הבועה בשוק הסחורות", הוסיף.

עוד בשוק המתכות: החוזים על הכסף למסירה ביולי נסגרו במחיר של 16.52 דולר לאונקייה, נפילה של 89 סנט או 5.1%. החוזים על הפלטינה נסגרו במחיר של 1,990.2 דולר לאונקייה, ירידה של 76.7 דולר או 3.7%.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה ביולי נסגרו במחיר של 126.61 דולר לחבית - רמתם הנמוכה ביותר זה כמעט שבועיים - לאחר נפילה של 4.41 דולר או 3.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. הירידה במחיר הנפט נרשמה למרות שמשרד האנרגיה האמריקאי דיווח היום על נפילה שבועית של 8.8 מיליון חביות במלאי הנפט הגולמי בארה"ב, ל-311.6 מיליון חביות, שאותה ייחסו אנליסטים לעיכובים בפריקת מיכליות נפט בארה"ב. מחיר הנפט נמוך כעת ביותר מ-6% משיא של 135.09 דולר לחבית שרשם ב-22 במאי.

החוזים על הגז הטבעי למסירה ביולי נסגרו בניו יורק במחיר של 11.474 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), נפילה של 4.4%.

ירידות נרשמות גם בשוק הסחורות החקלאיות. החוזים על האורז למסירה ביולי נפלו בבורסת הסחורות של שיקגו למחיר של 17.7 דולר למאה ליברה, ירידה של 4.1%. מחיר האורז, אשר מהווה מוצר מזון בסיס עבור מחצית מאוכלוסיית כדור הארץ, נפל ב-28% מאז נסק לשיא של 25.07 דולר ב-24 באפריל.

הירידה במחיר האורז באה בעקבות הודעת קמבודיה השבוע, על ביטול האיסור על יצוא אורז מהמדינה, והודעת וייטנאם כי ייתכן שתתחיל לאפשר יצוא אורז בחודש יולי. כמו כן, הודיעה פקיסטאן כי תשוב ולאפשר יצוא אורז מתחומה.

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם, ורושם מול היורו את הזינוק היומי החד ביותר זה שלושה שבועות, לאחר שכלכלת ארה"ב צמחה ברבעון הראשון בשיעור חד מהצפוי. הדולר מוסיף 0.7% מול היורו, לשער של 1.5524 דולרים ליורו; מול הין היפאני מתחזק הדולר ב-0.7%, לרמה של 105.4 ין לדולר. מול הפרנק השווייצי מזנק הדולר ב-1%, לשער של 1.048 פרנקים לדולר; מול הליש"ט מתחזק הדולר ב-0.3%, לרמה של 1.9745 דולרים לליש"ט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד