קרנות הפנסיה הגדולות מקשיחות את הדרישות מהצהרות הבריאות של המצטרפים

בסוף 2007 הוציאו קרנות הפנסיה תקנונים חדשים בהם נקבע כי עמית שמצטרף באופן בודד, ומגיע לקרן דרך הייעוץ בבנקים, או קבוצת עמיתים קטנה - יצטרכו לעבור טרם קבלתם חיתום רפואי מלאה ■ המשמעות - בעתיד עובדים חולים לא יצליחו למצוא קרן פנסיה שתבטח אותם

אתי אפללו
אתי אפללו

אחת הרפורמות הגדולות של התקופה האחרונה היא מהפכת פנסיית החובה - שאמורה להבטיח את מצבו של העובד הישראלי בהגיעו לגמלאות. אלא שהרפורמות בתחום החיסכון הפנסיוני, עשויות לטמון בחובן הפתעות לא נעימות. אחת מהן מתבררת בימים אלה, כאשר קרנות הפנסיה החלו להפעיל הליך חיתומי מדוקדק בטרם הקבלה שלהן לקרן.

בעבר, כאשר ההצטרפות לקרן הפנסיה נעשתה באופן קבוצתי - דרך מקום העבודה - קרנות הפנסיה צירפו אליהן את העובדים באופן אוטומטי ללא דרישה של חיתום רפואי. זאת להבדיל מהחוסכים בביטוחי המנהלים - אשר נדרשו מאז ומעולם לעבור חיתום רפואי, וחברת הביטוח יכלה לבחור אם לבטח אותם ובאילו תנאים.

אלא שבתחילת 2008 המצב השתנה והצירוף לקרנות הפנסיה כבר אינו אוטומטי. בסוף 2007 הוציאו קרנות הפנסיה תקנונים חדשים בהם נקבע כי עמית שמצטרף באופן בודד, ומגיע לקרן דרך הייעוץ בבנקים, או קבוצת עמיתים קטנה (חמישה-עשרה עמיתים - תלוי באיזו קרן) יצטרכו לעבור טרם קבלתם חיתום רפואי מלא.

אם העמית אינו בריא, הקרן יכולה לדחות את בקשתו להצטרף (קרנות הפנסיה יכולות לקבל את העמית או לדחותו, אולם הן לא יכולות לקבלו בתנאים מגבילים או עבור מחיר יקר יותר). הסיבה לכך שקרנות הפנסיה הוסיפו סעיף זה היא שהעמיתים כבר לא מצטרפים לקרן כקבוצה דרך מקום העבודה, אלא באופן פרטני - בעקבות ייעוץ בבנקים לדוגמה.

בעבר, כאשר העמיתים הצטרפו לקרנות הפנסיה כקבוצה דרך מקום העבודה, קרן הפנסיה קיבלה את הבריאים יחד עם הפחות בריאים, והסיכון התאזן. אבל החשש הוא שכאשר העמיתים מצטרפים כבודדים, האיזון הזה יופר.

הראשונים שנתקלו בדרישות להצהרת בריאות מפורטת ואף לדחיות מקרנות הפנסיה, הם אותם עמיתים שביקשו להצטרף להסדר במסגרת פנסיית החובה שחלה גם היא מתחילת 2008. בין אלה שנדרשו למלא הצהרות בריאות מפורטות - עמיתים ממקומות עבודה קטנים שמונים פחות מעשרה עובדים, כאלה שבחלקם אינם צעירים וסובלים מבעיות בריאות, ואף משתכרים שכר נמוך שלעתים לא קורץ לקרן הפנסיה. עמיתים אלה למעשה לא יכולים לקבל את המגיע להם על פי חוק. בין הקרנות שמקשיחות את דרישות החיתום בתקופה האחרונה, נמצאת הקרן מקפת-מגדל.

מקרן הפנסיה מקפת-מגדל נמסר: "קרן פנסיה לא תזיק לעמיתים שלה על ידי צירוף אנשים שאינם בריאים לקרן, מחשש לסלקציה שלילית. בסופו של דבר, מהלך כזה יפגע בתשואה הדמוגרפית של הקרן, ויפול על כתפי העמיתים האחרים. אם באמת אותם אנשים שמצב בריאותם אינו תקין לא ימצאו אף קרן פנסיה שתסכים לקבלם, המדינה תצטרך למצוא להם פתרון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"