הסבר לירידה של כי"ל? משקיעים רבים קונים את מניות החברה לישראל - ומוכרים בחסר את מניית כי"ל

יתרות ה"שורט" במניה זינקו ל-431 מיליון שקל - השורט הגדול בבורסה ■ יתרת מכירות הסחר במניות כי"ל עלתה בחודשים האחרונים מרמה של 45 מיליון שקל בתחילת השנה דרך 211 מיליון שקל בסוף ינואר, 350 מיליון שקל בחודש מארס ו-450 מיליון שקל במהלך אפריל

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

חלק מההסבר לירידת המחיר ממנה סובלת מניית כי"ל בימים האחרונים טמון באסטרטגיה פיננסית שהפכה לנפוצה בקרב משקיעים ישראלים, המבוססת על מכירה של כי"ל ב"חסר" - ורכישת מניות החברה לישראל באותו סכום.

כתוצאה ממכירות אלה, זינקה יתרת המכירות ב"שורט" במניות כי"ל (מכירות בחסר. שורט היא פעולה של הימור נגד מניה או מדד. המוכר ב"שורט" מקווה שמחיר המניה יירד, ואז יוכל לרכוש אותה בזול, להשיבה לבעליה ולהרוויח מההפרש בין המכירה לקנייה), לסכום גבוה במיוחד של 431 מיליון שקל בסוף השבוע שעבר - פי שניים ויותר מיתרת מכירות החסר בשאר המניות הכבדות שבמדד המעו"ף.

יתרת מכירות הסחר במניות כי"ל עלתה בחודשים האחרונים במהירות ובעקביות, מרמה של 45 מיליון שקל בתחילת השנה, דרך 211 מיליון שקל בסוף חודש ינואר, 350 מיליון שקל בחודש מארס, ו-450 מיליון שקל במהלך חודש אפריל.

העיקרון של האסטרטגיה המדוברת והנפוצה, הוא לנעול את פער המחירים בין מניית כי"ל לבין מניית החברה לישראל, ולהמר על הצטמקות הפער במהלך השבועות הקרובים. מניתוחים שביצעו בתי השקעות וקרנות גידור, עולה כי מניית החברה לישראל אינה משקפת באופן הולם את שווי אחזקותיה בכי"ל ובנכסים אחרים. כך עולה לדוגמה מניתוח של דויטשה בנק שהופץ הבוקר, לפיו הפער בין שווי הנכסים הסחירים של החברה לישראל לבין מחיר השוק שלה עלה ל-30%, מול פער ממוצע של 8% ב-3 השנים האחרונות.

החברה לישראל מחזיקה ב-52% ממניות כי"ל, והחזקה זו בלבד משקפת יותר מ-80% מהשווי של החברה לישראל. כתוצאה מניתוח זה, יחד עם ציפיות להמשך עליית הביקושים למוצרים של כי"ל, העניקו דויטשה בנק ובתי השקעות נוספים המלצות קנייה חמות למניות החברה לישראל, ומחירי יעד למניה גבוהים בעשרות אחוזים ביחס למחירה הנוכחי בבורסה.

הפוזיציה המדוברת, המכונה "לונג-שורט" ומקובלת בעיקר בקרב קרנות גידור ומשקיעים פרטיים, מציעה למשקיע בה חשיפה המוגבלת לפער המחירים בין שתי החברות הקשורות, והיא אינה מושפעת מהנהגות השוק כולו.

שתי החברות, כי"ל והחברה לישראל, מתנהגות בבורסה בתיאום גבוה מאוד של קרוב ל-99%, ולכן ינועו בדרך כלל יחד, ויקזזו אחת את השנייה במקרה של אסטרטגיית לונג-שורט.

בשעות אחר הצהריים יורדות מניות שתי החברות: מניית כי"ל יורדת ב1.5% בעוד מניית החברה לישראל יורדת בכ-0.5% - מצב היוצר הצטמקות של כ-1% בפער בין מחיריהן היחסיים, ולכן רווח של 1% למשקיעים הרבים שרכשו פוזיציה זו.

בעוד שרכישת מניות הינה פשוטה לביצוע, ההליך של מכירת מניות בחסר הינו מורכב יותר, דורש מעורבות של ברוקר וכרוך בעלויות נוספות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918