פריחת הדובדבן - בסוריה

מפלגת העבודה נמצאת במצב פיננסי קשה - יש לה חוב ענק של 120 מיליון שקל. ועכשיו היא גם בבעייה של ניגוד אינטרסים

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

מי שטייל באחרונה במטולה ובעין זיוון, זכה לראות את הפריחה המרהיבה של עצי הדובדבן, המלמדת על יבולי שיא שצפויים השנה. המטייל התמים קיווה שסוף-סוף יפגוש חקלאים מאושרים שהחורף הקר עשה להם רק טוב - אבל כמה שהוא תמים. החקלאים הסתובבו בפרצופים עצובים ממש. הם לא אוהבים את היבול היפה. הם חוששים שכאשר הכמות הגדולה תגיע לשווקים, המחירים יירדו, והם לא ירוויחו מספיק.

נכון שהציבור הישראלי ישלם מחיר גבוה בעבור הדובדבנים, והציבור החלש כלל לא יוכל לרכוש אותם. אך מה אכפת למגדלים? נכון שהם קיבלו לא מזמן פיצוי מהמדינה עקב מלחמת לבנון השנייה, והם מקבלים מדי פעם פיצוי בגין שטפון או בצורת - אך מה אכפת להם ממשלמי המסים שמממנים את הפיצוי? הם רוצים את הרווח המקסימלי. ובשביל זה הם מוכנים להאכיל גם את הסורים.

חוב לא דמוקרטי

מפלגת העבודה נמצאת במצב פיננסי קשה. יש לה חוב ענק של 120 מיליון שקל, והיא לא יודעת איך תוכל להחזירו ביום מן הימים. ההכנסות השוטפות מחוק מימון המפלגות לא מספיקות לה כדי לשרת את החוב. רק לבנק הפועלים היא חייבת להחזיר 800 אלף שקל בחודש, ואין לה מספיק כסף כדי לשלם את חשבונות המים והארנונה בסניפים.

השבוע ביקשה המפלגה לפרוש שוב את חובותיה לכנסת, שעומדים על 12 מיליון שקל, כי אינה יכולה לעמוד בתשלומים של 240 אלף שקל בחודש.

מזכיר המפלגה, איתן כבל, אומר שהמצב קשה. לדבריו, הוא נאלץ למכור נכסים, כך שרוב סניפי המפלגה סגורים או בהליכי מכירה. אחרי הפסח ייסגר גם הסניף המרכזי של המפלגה בשכונת התקווה, והפעילות תעבור לבית ברל בכפר סבא - הנכס האחרון של מפלגת העבודה.

כך נוצרת בעייה של ניגוד אינטרסים. איך יוכלו הח"כים של העבודה להתנגד לבקשה כלשהי של בנק הפועלים, אם זו תגיע לאחת מוועדות הכנסת - כאשר המפלגה תלויה בבנק לשם קיומה?

הפתרון צריך להיות חד וחלק: לאסור על מפלגות להיכנס לחובות. לחייב אותן לחיות רק מכספי חוק מימון המפלגות ומתרומות. אחרת הדמוקרטיה שלנו בסכנה.

השעון הקצר ביותר בעולם

כבר שבועיים שאנו נהנים משעון קיץ, אבל מתברר שזה שעון הקיץ הקצר ביותר בעולם. עקב לחץ החרדים, נהיה הראשונים לעבור לשעון חורף, במוצאי שבת שלפני יום כיפור ("כדי להקל על הצום").

שעון הקיץ יימשך השנה רק 191 יום. בעולם המערבי הוא יימשך יותר: 218 יום באירופה ו-238 יום בארה"ב, אחרי שהנשיא ג'ורג' בוש האריך את שעון הקיץ כדי לחסוך באנרגיה. טוב, מדובר במדינה ענייה.

החיסכון יגיע השנה ל-120 מיליון שקל. צריכת החשמל תרד ב-0.6% כך שהתעשייה תחסוך 50 מיליון שקל ומשקי הבית יחסכו 24 מיליון שקל - רק בסעיף זה. החיסכון היה יכול להיות גבוה יותר אם היינו נצמדים לשעון הקיץ של אירופה - כמו לבנון למשל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"