פשרה בסכסוך סביב עסקת גדיש: רוכשי איגרות החוב של קרן פליינפילד יפוצו ב-8.5 מיליון שקל

הסכום המקורי שנתבע היה כ-100 מיליון שקל

אתי אפללו
אתי אפללו

הקרב בין החתמים והמוסדיים לבין קרן פליינפילד וקרן יורק בגין מכירת קופת הגמל גדיש לבית ההשקעות פסגות, שהתחיל בקול תרועה תקשורתית רמה - הסתיים בקול דממה דקה. זאת, לאחר שהצדדים הגיעו להסדר שלפיו יושבו למשקיעים המוסדיים רוכשי איגרות החוב סכום הקרן של איגרות החוב שנרכשו על ידם, בתוספת 8.5 מיליון שקל. הסכום המקורי שנתבע היה כ-100 מיליון שקל.

בקיץ האחרון הגיע בנק הפועלים להסכם על מכירת קופות גדיש תמורת 750 מיליון שקל לקבוצת משקיעים, ובהם בית ההשקעות האמריקאי פליינפילד ואיש העסקים רון ויסברג. באוגוסט 2007 גייסה קרן פליינפילד 370 מיליון שקל למימון רכישת קופת הגמל גדיש מבנק הפועלים. כ-170 מיליון שקל גויסו ממשקיעים מוסדיים. יתרת הסכום היתה אמורה להיות מופצת בידי חתמי ההנפקה, שמתוקף היותם חתמים התחייבו לרכוש את יתרת הסכום.

האיגרות הונפקו בהנפקה פרטית לכמה גופים מוסדיים, ובהם אקסלנס, כלל, ילין לפידות ודש. אלא שבעסקה למכירת קופת הגמל גדיש של בנק הפועלים אירעה תפנית בנובמבר 2007 אחרי שבהסכם משולש בין בית ההשקעות פסגות, פליינפילד ובנק הפועלים סוכם כי פסגות הוא שירכוש את גדיש.

הגופים המוסדיים, שמחזיקים באיגרות החוב שהנפיקה פליינפילד, והחתמים שהנפיקו את האיגרות טענו כי ההודעה על שינוי מבנה העסקה היא תרגיל שנועד למנוע מהם את הריבית הגבוהה שבה הם היו אמורים לזכות מהאיגרות שהונפקו למימון רכישת גדיש בידי פליינפילד. אחת הסוגיות שהתעוררו בפרשה זו היא ניגוד העניינים בין החתמים מכלל פיננסים ודש איפקס, והמוסדיים מקבוצת כלל ודש שרכשו את האג"ח (מכספי עמיתי הגמל).

בסיכום שהושג בשבוע שעבר, ויתרו החתמים והמשקיעים המוסדיים שרכשו את האג"ח על כל טענותיהם כלפי קרן פליינפילד, גדיש גלובל, קרן יורק ופסגות. במקביל, ויתרו גדיש גלובל ופליינפילד על כל טענותיהם כלפי החתמים והגופים המוסדיים. בנק הפועלים והחברה המנהלת שלו, גד גמולים, הסכימו להסדר בין הגופים, בכפוף לוויתור של החתמים והמשקיעים המוסדיים על טענותיהם כלפיהם. בעקבות ההסדר יפנו הצדדים לבית המשפט לתת תוקף של פסק דין להסדר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"