מה קובעות תקנות שווי השימוש החדשות?

התקנות החדשות בדבר שווי שימוש ברכב וניכוי הוצאות רכב פורסמו באחרונה. הפרטים המלאים - מחירים והשוואות קבוצות מחיר - בפנים

אבי נוימן
אבי נוימן
אבי נוימן
אבי נוימן

תיקון לתקנות מס הכנסה, הנוגעות לשווי השימוש ברכב ולניכוי הוצאות רכב, פורסם ב-31 בדצמבר 2007. במסגרת התיקון, עודכנו מדרגות סכומי השווי לקבוצות המחיר השונות, ונקבעו הוראות חדשות לעניין ניכוי הוצאות רכב.

סכומי שווי השימוש ברכב על פי קבוצות המחיר השונות הוגדלו בהשוואה לסכומי שווי השימוש על פי קבוצות המחיר בשנת 2007, ומופיעים בטבלה לצרכי השוואה. ככלל, שווי השימוש בגין רכב שהועמד לרשות העובד, יתווסף בכל חודש להכנסתו של העובד כהכנסה רעיונית, בהתאם לסכום שנקבע בטבלת קבוצת המחיר של הרכב שהועמד לרשותו.

סכום שווי השימוש ברכב על פי קבוצות המחיר צפוי לעלות באופן הדרגתי בשנות המס הבאות, עד לשנת המס 2011. בנוסף, על פי התקנות יש לתאם את סכומי השווי למדד המחירים לצרכן, ב-1 בינואר של כל שנת מס.

התקנות החדשות בדבר ניכוי הוצאות רכב שונו באופן מהותי, הן בהבחנה בין ההוצאה המותרת לגבי רכב הצמוד לעובד לבין רכב שאינו צמוד לעובד, והן לגבי אופן שיטת חישוב ההוצאות המוכרות. עד לתיקון, הוצאות הרכב שהותרו בניכוי נקבעו על פי נוסחת חישוב המבוססת על מספר הקילומטרים שנסע הרכב. על פי התקנות החדשות, שנכנסו לתוקף ב-1 בינואר 2008, התרת ההוצאות אינה תלויה עוד במספר הקילומטרים שנסע הרכב.

בכל הנוגע להוצאות רכב מותרות בניכוי, לגבי רכב שאינו צמוד לעובד, אלא משמש את בעל העסק (עצמאי), יותרו ההוצאות החל מינואר 2008 בניכוי על פי 45% מסך הוצאות הרכב, או על פי סך ההוצאות בניכוי שווי רכב רעיוני, אילו היה מוצמד לעובד לפי קבוצת המחיר של הרכב, הגבוה מביניהם.

בעבר, ההוצאות שהותרו בניכוי נקבעו על פי 25% מסך ההוצאות, או על פי סך ההוצאות המיוחסות למספר הקילומטרים העולה על 9,900 ק"מ, הגבוה מביניהם. כלומר, בוטלה נוסחת הקילומטרים שהיתה נהוגה בעבר לצורך קביעת ההוצאה המותרת בניכוי.

בכל הנוגע להוצאות רכב מותרות בניכוי - לגבי רכב הצמוד לעובד, שבגינו נזקף שווי שימוש, ההוצאות יותרו בניכוי במלואן, בעוד שבעבר ההוצאות שהותרו בניכוי נקבעו על פי 25% מסך ההוצאות או על פי סך ההוצאות המיוחסות למספר הקילומטרים העולה על 9,900 ק"מ, הגבוה מביניהם, ובתוספת שווי השימוש שנזקף לעובד.

בכל הנוגע לרכב עבודה או רכב תפעולי - בתקנות החדשות הוספה התייחסות חדשה לגבי כלי רכב אלו, אשר לגביהם לא נדרש לזקוף הוצאות עודפות. נקבע כי ההגדרה תחול על רכבי כוחות הביטחון ורכב שאינו משמש את העובד מחוץ למקום העסק, כלומר, רכב שנשאר במקום העבודה בתום שעות העבודה.

בתקנות הישנות היתה התייחסות לגבי אי זקיפת הוצאות עודפות על רכב עבודה - רכב שמשקלו היה מעל 3,500 ק"ג, אך לא נקבעה התייחסות לגבי אופן השימוש בו וההגדרה לא הייתה ברורה דיה.

רו"ח (משפטן) אבי נוימן הוא שותף במחלקת המסים במשרד קסלמן וקסלמן PwC. מאמר זה נועד למסירת מידע בלבד ואין לראות בתוכנו מתן ייעוץ או חוות דעת מקצועית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"