הפיחות שהוחמץ

לו משרד האוצר ובנק ישראל היו מעוניינים באמת להמריץ את הכלכלה, ייתכן שהיו עושים מעשה כדי להאיץ את יישומה של רפורמה בפעולת הנמלים

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

"אני מרוצה", העיד על עצמו נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, לאחר שהבנק המרכזי רכש מטבע חוץ והעלה למשך יממה תמימה את שער החליפין של השקל. אין לזלזל בערכה של שביעות רצון עצמית, אבל משרד האוצר ובנק ישראל יכולים לתרום בצורה יעילה יותר לפעילות הכלכלית, מבלי להתערב בצורה מסורבלת וחסרת תוחלת בשוק המט"ח.

משרד התחבורה הציג בדצמבר 2007 מודל חדש של אגרות, שיתבסס על תשלום קבוע בעבור השימוש בשירותי הנמלים ויפסיק את הסבסוד הצולב. היישום של הרפורמה תוכנן להתבצע הדרגתית במשך 10 שנים. הקושי להיפרד בתוך זמן סביר מעיוות שמכביד על הפעילות הכלכלית אופייני לממשלה ולרגולטורים אחרים, שמעדיפים להטיל על משקי הבית והמגזר העסקי מס בדמות עמלות יתר, מאשר להתעמת עם ועדי עובדים וגופים כלכליים רבי עוצמה.

הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, החליטה שהפחתת עמלת הסליקה הצולבת שגובות חברות כרטיסי האשראי על עסקות בהיקף של 120 מיליארד שקל בשנה תתפרש על 6.5 שנים. אהוד אולמרט, לשעבר שר התקשורת, החליט לפרוש את הפחתת דמי השלמת השיחה שגובות החברות הסלולריות מלקוחות של רשתות אחרות על פני 3.5 שנים.

השינוי במבנה התעריפים בנמלים היה אמור להיכנס לתוקף בתחילת 2008, אבל ביצועה תקוע ויישומה יהיה חלק מרפורמה מקיפה יותר בפעולת הנמלים. לו משרד האוצר ובנק ישראל היו מעוניינים באמת להמריץ את הכלכלה, ייתכן שהיו עושים מעשה כדי להאיץ את יישומה של רפורמה זו. ואולם נראה שקל יותר להוריד את הריבית בעקבות הבנק המרכזי המקרטע מעבר לים מאשר לעורר מרבצם ועדי עובדים כוחניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות