מה מעכב עשיית עסקים בהודו?

יותר מהבחירות הקרובות ומאי השקט החברתי, ואף יותר ממשבר האשראי העולמי - הביורוקרטיה בהודו היא עיקר הבעיה

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

אזורים לא לבד. החברה, שהודיעה בסוף השבוע על ביטול הסכם להשקעה של כ-200 מיליון דולר להקמת שכונת יוקרה בהודו, צפויה להתגלות כסנונית ראשונה בלהקה של חברות שיצטרפו אליה ויודיעו על עסקות בהודו שדווחו ושלא ייצאו לפועל. הקשיים הם בעיקר בנדל"ן, אך לא רק, והבעיה אינה נובעת בשלב זה ממשבר האשראי העולמי, אלא בעיקר מהביורוקרטיה בהודו, כשברקע ההכנות לבחירות ואי שקט החברתי שמתלווה לתהליך של צמיחת שכבת המתעשרים החדשה.

"למרות הקשיים, זה לא אומר שלא צריך לבוא לכאן, אבל צריך להבין שהדברים מתנהלים אחרת בהודו, והבשלת עסקות לוקחת הרבה זמן", הוסיף זלצר. לדבריו, אחת הבעיות הנפוצות היא רכישת הבעלות על הקרקע "הרבה לפני שמתקרבים להקמת הפרויקט". לא פעם מתברר כי גם לאחר שחברה ישראלית מצאה את הקרקע שהיא רוצה וחברה לשותף מקומי, היא לא יכולה לרכוש אותה כי הקרקע מפוצלת בין עשרות יורשים והחוק מחייב אישור של 100% מהם למכירתה, או כי אין חלוקה לבעלויות (פרצלציה) במתחם. לעתים העסקה נבלמת בעירייה, שלא מצליחה לאתר נתונים הכרחיים לגבי הקרקע ומרימה ידיים.

רוב חברות הנדל"ן הגדולות בישראל החלו לבדוק אפשרויות השקעה בהודו בשנתיים האחרונות. הן שיגרו על כך דיווח לבורסה, בין אם המהלך התחייב מכללי הדיווח ובין אם רצו לטפח דימוי ציבורי שהן עלו על הגל הנכון. "חברות הנדל"ן הגדולות בישראל בודקות עשרות הצעות להשקעות. במקרה הטוב, אחת מ-50 עסקות תגיע למו"מ אמיתי", אומר זלצר. "בהודו צריכים לבדוק במקביל כ-50 פרויקטים כדי שאפשר יהיה להיכנס למו"מ אמיתי אחד. זה שזיהית אדמה ואתה רוצה להרים עליה פרויקט זה לא אומר דבר. ב-99% מהמקרים אתה מגלה שאין מה להיכנס למו"מ. לפי מה שאני יודע כרגע, כיום יש רק פרויקט אחד של אזורים שמתקדם ופרויקט קטן של מוטי זיסר בפונה בשלבי ביצוע.

"צריך לדעת שיש פה קשיים ושצריך להתמודד עם דברים לאורך זמן. הרבה אנשים נשברים באמצע, וחבל. אני לא רוצה לומר 'אל תבואו'. תבואו, אבל תביאו בחשבון שצריך אורך רוח. אי אפשר לשפוט עסקים בהודו כמו במקומות אחרים בעולם", אמר זלצר. הממשלה בהודו נערכת לשנת הבחירות ב-2009, ולא תמיד ההחלטות שהיא מקבלת עולות בקנה אחד עם ההיגיון הכלכלי המערבי. אחת ההחלטות הלא שגרתיות שקיבלה ממשלת הודו באחרונה היתה לסגור בימי שלישי את הקניונים, כדי לספק יותר עבודה לעסקים הקטנים.

רשתות קמעונות לא נכנסות להודו. וול מארט ניסתה והדבר לא עלה בידה. בדיקה של רשתות עשה זאת בעצמך, דוגמת הום סנטר, לא הניבה תוצאות חיוביות. גם חברות זרות שרוצות לפתוח סופרמרקטים נתקלות בקשיים. חברה שפתחה עשרה סופרים חוותה לילה אחד יריות לתוך אחד מהם, ותוכניות ההתרחבות שלה נגוזו. הישראליות שמצליחות בהודו הן חברות מתחום התקשורת. אי.סי.איי טלקום, גילת, לידקום וטאואר ויז'ן הן חברות שמצליחות לפעול בהודו. כנראה שבמדינה שבה מצטרפים 7 מיליון מנויי טלפון כל חודש, אין מנוס אלא מהרחבה מתמשכת של תשתיות תקשורת. התחומים האחרים מתפתחים בקצב שזרים מגדירים "בין אטי לתקוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?