כרישי וול סטריט גזרו קופון

מה רע במכירות בר סטרנס? בשוק חופשי על סיכונים אתה גורף את הקופה או משלם את המחיר

תמיד סיפרו לנו שהכלכלה האמריקאית גמישה ויעילה להפליא. "ארה"ב לעולם לא תיכנס למיתון ממושך כמו יפאן", יכולת לשמוע מהמומחים. השבוע, כמו במופע באלט הזוי, קיבלנו תצוגת תכלית ליכולות הגמישות האמריקאיות בפליק-פלאק של מכירת בר סטרנס. המופע הזה השאיר אותנו בתחושה מוזרה, כפי שמרגישים כשנערת באלט מצליחה לתחוב את ראשה בין ברכיה בעודה עומדת ומביטה אליך.

אבא ברננקי לא התעייף ובסוף השבוע, לאחר דיונים קדחתניים, הציב לבן הסורר תנאי: "אני אקח אחריות ואהיה ערב לחלק גדול מהצרות שעשית, אבל אתה כעונש דואג להימכר לפני פתיחת המסחר באסיה ביום שני". ברננקי הציב לבכירי הבנק סוף שבוע אחד להימכר בלי בדיקה, בלי מו"מ ארוך כמתבקש בעסקה מורכבת כזאת. באורח פלא עמד ליד אבא האח המסור והאחראי, ג'יי.פי מורגן, שקיבל את המפתחות לבנק במחיר של מחזיק מפתחות.

למה ברננקי ניהל ביד רמה את המכירה ולא נתן לבנק לפשוט רגל כדרך הטבע ולשלם על מעשיו הבלתי האחראיים, זו שאלה לא רעה. ברננקי חשב שעדיף למחוק את מרבית ההון של בעלי מניות הבנק, אבל לשמור על בעלי החוב ולממן או להיות ערב ליותר מ 30 מיליארד דולר הלוואות רעות שאין בעצם מי שיחזיר אותן או יקנה אותן.

בדרך זו הוא הנשים, באופן מלאכותי לגמרי, את הבנק כעסק חי ועל הדרך צ'יפר את האח האחראי, שקיבל עסק בשווי מוערך של יותר מ 7 מיליארד דולר. אז בעצם מה רע, תגידו, זו באמת גמישות אמיתית. אולי; אבל כדאי להיזכר במהות השוק החופשי: על סיכונים שאתה לוקח אתה גורף את הקופה, או משלם את המחיר. שאלת השאלות היא: אם משלמי המסים נותנים רשת ביטחון (די מרגיעה ממילא) לקרקס בר סטרנס, מדוע נוצר הצורך גם למכור אותו?

ג'יי דמון, מנכ"ל מורגן מודע לרגישות שתיווצר, התלבט בסוגייה הסברתית לא פשוטה: מצד אחד הוא לא רצה לשדר שקיבל את עסקת המאה, מצד שני יש לו בעלי מניות שחשוב שידעו שהוא לא עושה שטויות בשבת. בסופו של דבר הפיתוי להפיס את דעתם של בעלי המניות גבר: מורגן הודיעה כי היא צופה תרומה לרווחיות של כמיליארד דולר לאחר השלמת האינטגרציה, לא לפני שתמחק כ 6 מיליארד דולר בשל תביעות, ארגון מחדש וכדומה.

בוול סטריט הבינו את התמונה ושלחו את ג'יי.פי מורגן לעלייה של 11%. בעלי המניות בג'יי.פי מורגן קיבלו מתנה בשווי של כ 1 מיליארד דולר בשנה. בעלי מניות בר סטרנס הפסידו אותו, כנראה ביושר. הרווח שייך למשלמי המסים האמריקאים שהעניקו את רשת הביטחון. ברננקי, על פי השיטה האמריקאית, העמיד את הרשת, ואת הקופון גזרו כרישי וול סטריט. ואולי, העלייה של 40% במניית בר סטרנס במסחר אתמול, מבשרת על סיכוי להצעה טובה יותר?

הכותב הוא מנכ"ל קשרי משקיעים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?