מדד ה"ביג מק" מתייקר

מדד ה"ביג מק" איננו מדע מדויק. לעתים מתייחסים אליו כקוריוז. אבל זה קוריוז שממחיש שהשקל הופך את ישראל למדינה יקרה, אולי יקרה מדי

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

פעם בכמה חודשים מפרסם השבועון "אקונומיסט" את מדד ה"ביג מק" שלו. המדד בוחן את עלות הסנדוויץ' של מקדונלד'ס - לחמניה, שתי קציצות, עלה חסה ופרוסת עגבניה - בכל העולם במונחים דולריים. המדד מספק אמת מידה ליוקר המחיה במדינות שונות ולכוחם של מטבעותיהן לעומת הדולר האמריקאי.

ביולי 2007, הפעם האחרונה שבה פורסם המדד, היה מחיר הביג מק בארה"ב 3.41 דולרים. באותה עת נמכר הביג מק בגוש היורו ב-4.17 דולרים (22% יקר יותר), בבריטניה ב-4.01 דולרים, בשוודיה ב-4.86 דולרים ובשווייץ ב-5.2 דולרים.

באופן מפתיע, החולשה שממנה סבל הדולר ב-2007 גרמה למחיר הכריך בחלק מהמדינות המתפתחות להיות גבוה יותר מאשר בארה"ב. בטורקיה, למשל, מחירו בקיץ האחרון היה 3.66 דולרים (7% יותר מאשר בארה"ב), בברזיל הוא נמכר ב-3.61 דולרים (ב-6% יותר), ובקולומביה ב-3.53 דולרים (ב-3% יותר).

והיכן נמצאת ישראל? האקונומיסט אינו מכליל כיום את ישראל במדד, אבל חישוב פשוט מראה שהכריך, שמחירו בישראל הוא כ-16 שקל, שווה ל-4.57 דולרים. כלומר, בשער של 3.5 שקל-דולר, הביג מק הישראלי יקר בכ-34% מאחיו שנמכר בניו יורק. גם אם מוסיפים לחישוב את עליית מחירי המזון שחלה בעולם (כ-5%-7%), עדיין הביג מק הישראלי יקר בכ-25%-30% מאחיו האמריקאי.

ה"ביג מק" כמובן אינו לבד. פחית שתייה שנמכרת בישראל בכ-6 שקלים (1.7 דולרים) וטילון שנמכר בכ-10 שקלים (2.85 דולרים), יקרים ממקביליהם בארה"ב בעשרות אחוזים.

מדד ה"ביג מק" איננו מדע מדויק, כמובן, ולעתים מתייחסים אליו כאל קוריוז. אבל זה קוריוז שממחיש שהשקל החזק הופך את ישראל למדינה יקרה, אולי יקרה מדי. זו מדינה שיקר יותר לטייל בה, לקנות בה מוצרים, להעסיק בה עובדים ולמצוא בה השקעות אטרקטיוויות.

לשערי מטבעות יש מנגנון פנימי של "ייצוב אוטומטי". כששערי המטבע הופכים מדינות מסוימות "יקרות מדי" לאורך זמן, צרכני העולם זונחים אותן ועוברים למדינות זולות יותר. צריך רק לקוות שהתהליך הזה, שעשוי לסייע בהבראת כלכלת ארה"ב, לא יגרום מחלות בלתי רצויות לכלכלות אחרות בעולם, ובכללן ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות