אלון גלזר ריאלי: בנק הפועלים יתקשה להציג ב-2008 תשואה על ההון של יותר מ-13%

לדברי אנליסט לידר, ישנה אפשרות להכרה ממשית בהפסדים

שלומי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומי שפר

"נתחיל בחדשות הטובות: הבדיקה הכלכלית נותנת איזו תחושה של ביטחון מסוים שהבנק בדק את הנכסים העומדים מאחורי ה-MBS וההערכות שלו הינן שההפסד מוגבל ללא יותר מ-340 מיליון דולר. אנחנו לא מרגישים בטוחים כמו בנק הפועלים ונרחיב מיד". כך כותב אלון גלזר, אנליסט הבנקים של לידר שוקי הון, בתגובה ראשונה להודעה הדרמטית הבוקר של בנק הפועלים.

"ואיפה החלק הרע? אז נתחיל מזה שכפי שצפינו מגיעות עוד ועוד ידיעות שליליות. אנחנו מדברים גם על פגיעה בשווי התיק וגם על תחילת המהלך של הורדות דירוג, שלהערכתנו לא ייעצר כאן. אנחנו חוששים מירידה חזקה של מחירי הנדל"ן, ולכך חשוב מאוד להוסיף שאם נראה המשך פגיעה בשוק התעסוקה בארה"ב, הרי שגם שם תהיה השפעה חזקה על יכולת ההחזר של הלווים, ואתה עוד פגיעה בשווי ה-MBS.

"אנחנו חושבים שלשווי של הנכסים בשוק יש משמעות חזקה. נכון שלבנק הפועלים יש אורך נשימה והוא לא חייב לממש את התיק, אבל בכל זאת, להרבה גופים אין את אורך הנשימה הזה והם עלולים להביא לכך שנראה עוד ירידה בשווי השוק של הנכסים, ואולי גם בנק הפועלים ייאלץ לבסוף לבצע איזה שהוא STOP LOSS".

גלזר מסכם את ההודעה של בנק הפועלים מהבוקר: מעבר להפחתה ולמחיקות הצפויות ברבעון הרביעי של השנה (שמרביתן נוגעות להשקעה ב-SIV) הבנק הודיע כי היום שווי ההשקעה ב-MBS ירד בכ-500 מיליון דולר. מתוך סכום זה 60 מיליון דולר כבר הופחתו מההון, 90 מיליון דולר יופחתו ברבעון הרביעי, ועוד כ-350 מיליון דולר צפויים לרדת מההון ברבעון הראשון של 2008.

בנוסף, בנק הפועלים ערך בדיקה כלכלית לשווי התיק על פיה במקרה קיצון של ירידת נכסים בשיעור נוסף (מעבר למה שכבר ירד) של 22% בכל ארה"ב ו-28% בקליפורניה ופלורידה השווי של התיק ירד בכ- 340 מיליון דולר (כלומר פחות ממה שהוא הפחית מההון).

התחילו הורדות הדירוג של ה-MBS: כפי שחששנו אנו מתחילים לראות ירידת דירוג של תיק ה- MBS של פועלים, אשר הינו יותר מסוכן מהתיקים של הבנקים האחרים (מאחר והוא לא מושקע בסוכנויות הפדרליות). ירידות הדירוג הן עד כה של MBS בהיקף של 65 מיליון דולר ועוד 302 מיליון דולר ברשימות המעקב.

ההון של הבנק יורד - בשורות רעות: נעשה רגע סדר במספרים. ההון של הבנק היום עומד על 19.1 מיליארד שקל. ברבעון הרביעי הרווח צפוי לעמוד סביב 0, ואם אנחנו מדברים על הפחתת הון של עוד 440 מיליון דולר (90 מיליון דולר ברבעון 4 ו- 350 מיליון דולר ברבעון 1), הרי שההון העצמי האמיתי של הבנק הינו 17.6 מיליארד שקל, כלומר הבנק נסחר כעת (עם הירידות של היום) במכפיל הון של 1.03.

חשוב לזכור כי ההשלכות של מחיקת הון עלולות להתבטא בפחות דיבידנדים ברבעונים הקרובים, בעיקר בתקופה בה הבנקים נדרשים לעלות את הלימות ההון, ובתרחיש יותר בעייתי בצורך בגיוס הון.

בשורה התחתונה: כאמור, אנחנו ברגשות מעורבים. מצד אחד, נראה שכלכלית החשיפה מוגבלת לסכומים אמנם גבוהים אבל כאלה שברמות המחירים הנוכחיות, עדיין הבנק נסחר במחיר שהוא מתחת לשווי הכלכלי. מאידך, החשש שלנו שאנחנו עוד לא ראינו את כל הנזקים, ובנוסף אנחנו גם פחות אופטימיים לגבי סקטור הבנקאות, וחוששים מפגיעה צפויה ברווחיות בתקופה הקרובה.

כאן חשוב לזכור כי לפועלים גם תיק אשראי של מיליארדי דולרים בארה"ב שעלול להביא להרבה הפרשות בתקופה הקרובה. אנו מעריכים כי הבנק יתקשה גם ב- 2008 להציג תשואה על ההון מפעילות של למעלה מ- 13% וברמות אלה אנחנו חושבים שהאפסייד בבנק הפועלים היום אינו מאד גבוה.

אנחנו מאמינים כי עם החששות שעוד לא ראינו את סוף המחיקות, ובנוסף לתחזית הפחות אופטימית לגבי סקטור הבנקאות בתקופה הקרובה מכפיל ההון שהבנק ראוי להיסחר בו לא צריך להיות גבוה מ- 1.20 - 1.25 ולפיכך אנו מפחיתים את מחיר היעד לבנק למחיר של 17.3 שקל, וממשיכים להמליץ בתשואת שוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"