צבי זיו: "ירידת הערך ההונית של התיק מגובה המשכנתאות אינה משקפת את ערכו הכלכלי"

בנק הפועלים דיווח הבוקר לבורסה כי סך הירידה המצטברת בשווי השוק בהשקעות שעשה הבנק באשראים מגובי משכנתאות (MBS) עומד על כ-500 מיליון דולר; נכון ל-7 במארס 2008 עומד סך ההשקעות של הבנק בתיק ה-MBS על 3.5 מיליארד דולר

שלומי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומי שפר

בנק הפועלים דיווח הבוקר לבורסה כי סך הירידה המצטברת בשווי השוק בהשקעות שעשה הבנק באשראים מגובי משכנתאות (MBS) עומד על כ-500 מיליון דולר. את הנתונים פרסם הבנק לאחר שקיבל דו"ח של חברת אנדרו דיווידסון.

בבנק הפועלים רואים בפרסום הדו"ח שקיפות חשובה ויש מי שגם רואה בכך תשובה לטענות של הפעילים והאנליסטים בשוק ההון שהבנק שמר עד כה על עמימות בכל הנוגע להשקעות במכשיר פיננסי זה. מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו, אמר היום ל-TheMarker כי הוא סבור שהדיווח המיידי, מעבר לכך שהיה נדרש, הבנק גם רואה בכך עמידה ברמת השקיפות המצופה ממנו. עוד הוסיף זיו כי לדעתו ירידת הערך ההונית של תיק מגובה המשכנתאות אינה משקפת את ערכו.

ההערכות הן כי בעקבות ההנחה כי השווי הכלכלי של התיק אינו נמוך כפי שהוא מתבטא בשווי השוק שלו, בנק הפועלים אינו מתכוון לסגור את הפוזציה, כלומר אינו מתכוון למכור או לפדות את תיק האשראי ולרשום הפסד של 500 מיליון דולר. כמו כן, אומרים בבנק הפועלים כי אין שינוי מהותי במצבם של המכשירים הפיננסים האחרים בהם מושקע הבנק ה-SIV וה-CDO וכן תיק ה-MBS בלונדון.

הפרשה לקרן הון אינה משפיעה על דו"ח הרווח והפסד ואולם בעתיד עשוי הבנק להעביר את ההפרשות גם לדו"ח זה - מה שישפיע באופן שלילי על תוצאותיו הכספיות. הבנק הריץ תרחיש מסוים של כמה המסתברויות לירידת מחירי הנכסים בארה"ב ועל פי תרחיש קיצוני זה ההפסד המצטבר מהתיק עלול להגיע ל-340 מיליון דולר. דו"ח זה אינו מתייחס למכשיר פיננסי נוסף עליו רשם הבנק הפסדים - SIV וה-CDO וכן תיק ה-MBS בלונדון.

הבנק קיבל את הדו"ח של אנדרו דיווידסון במהלך הימים האחרונים. הדו"ח עצמו נראה יותר חיובי כאשר קוראים את השורה התחתונה. ההערכות הן כי ההפסדים בסופו של דבר לא צפויים להיות מהותיים בתיק ה-MBS של הבנק וכי תוחלת ההפסד המצטבר החזוי של התיק הנבדק עומדת על 30-20 מיליון דולר. ההסתברות, כך על פי הדו"ח שההפסד יעלה על 30 מיליון דולר היא 20%.

נכון ל-7 במארס 2008 עומד סך ההשקעות של הבנק בתיק ה-MBS על 3.5 מיליארד דולר וזאת לאחר פדיונות מוקדמים ומכירות של נכסים מתיק זה בהיקף של כ-140 מיליון דולר אשר מומשו בהפסד של 7 מיליון דולר.

מניית בנק הפועלים נסחרת בשעה זו במגמה שלילית. מתחילת 2008 איבדה המנייה כ-24% והיא רחוקה ב-35% מרמת השיא בה נסחרה. מכפיל ההון של הבנק עומד בשעה זו על כ-0.99 לעומת מכפיל הון של 1.17 למניית בנק לאומי. משמעות הדבר היא חוסר האמון של המשקיעים ביכולתיו של הבנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"