צביקה בארינבוים מפיל את התיק על המדינה

מי שמשך 152 מיליון שקל מהונה של פולגת לפני שלוש שנים, חייב להסביר כעת מדוע הוא מפיל את חובות החברה הבת שלו על הציבור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> בדיעבד, יכולים העובדים המפוטרים של פולגת טקסטיל להגיד "אמרנו לכם".

ב-2005, כאשר חברת פולגת - החברה האם של פולגת טקסטיל - ביקשה לחלק דיווידנד ענק של 152 מיליון שקל, ניסו עובדיה של פולגת טקסטיל להתנגד לכך. "מדובר בהליך שעלול להשאיר את החברה עם הון עצמי השואף לאפס, וזאת בשעה שבקופת החברה הבת חסרים כספים בגין עתודות פיצויי הפיטורים של העובדים", כתבו אז העובדים לבית המשפט. הם הוסיפו כי "אופן ביצוע ההליך מעורר חשש כבד שלא טובת החברה עומדת לנגד עיני ההנהלה".

כך, חודשים ספורים לאחר שרכשו את השליטה בחברת האחזקות פולגת - הבעלים של החברות בגיר ופולגת טקסטיל - הצליחו בארינבוים וגלבוע להחזיר לעצמם כמעט את כל ההשקעה שהשקיעו ברכישת השליטה בפולגת מידי קונצרן כלל תעשיות. הדיווידנד הענק והחריג זרם לכיסם, וכיסה את מרבית ההשקעה שלהם ברכישה. בנוסף, נהנה גלבוע גם משכר נדיב שקיבל כמנכ"ל פולגת - 5.5 מיליון שקל ב-2005.

בארינבוים וגלבוע המשיכו לקצור את פירותיהם מההשקעה המוצלחת בקונצרן פולגת. הם הנפיקו את החברה הבת בגיר בבורסה, הכניסו לתוכה שותף חדש - קרן פימי - לפי שווי של כמעט 80 מיליון דולר, ובסך הכל ראו שניהם רווח שהוערך על ידי העיתונות ב-100% על השקעתם בתוך שנתיים בלבד. אין ספק כי מדובר בשני אנשי עסקים מוצלחים ומצליחים.

כל כך מוצלחים, שעכשיו הם שולחים את 300 עובדיה של פולגת טקסטיל הביתה ללא היסוס. הדבר שהעובדים יראו מפניו לפני שלוש שנים, ואף שטחו את אזהרתם בפני המשפט, מתממש - חברת פולגת טקסטיל הגישה בקשה לפירוק, ואת עובדיה היא שלחה לבקש את הפיצויים המגיעים להם מידי הביטוח הלאומי.

כלומר, מדינת ישראל מתבקשת כיום לשלם את פיצויי הפיטורים של 300 העובדים של פולגת טקסטיל בקרית גת. זאת כאשר מדובר בחברה, שהחברה האם שלה נמצאה כשירה מספיק על ידי בית המשפט כדי לבצע הפחתת הון בסכום עצום של 152 מיליון שקל. אז נכון שמשפטית החברה האם והחברה הבת הן ישויות נפרדות, אבל אי אפשר לשכוח כי בין שלוש החברות בקונצרן - החברה האם פולגת והחברות הבנות בגיר ופולגת טקסטיל - קיימים קשרים עסקיים הדוקים. למשל, פולגת טקסטיל פושטת הרגל היא הספקית של החברה האחות בגיר, המשגשגת כלכלית - ובזכות רווחיה של בגיר יכלו הבעלים למשוך דיווידנד עצום מהחברה האם.

אי אפשר גם לשכוח שמי שמשך 152 מיליון שקל מהונה של חברת פולגת רק לפני שלוש שנים, תוך שהוא מבטיח לבית המשפט כי לא יהיו לו שום קשיים לעמוד בהתחייבויותיו בעתיד, חייב הסבר אחד או שניים מדוע כיום הוא מפיל את חובות החברה הבת שלו על הציבור. בארינבוים וגלבוע לא שיתפו את הציבור ברווחים של 100% שהם הפיקו מקונצרן פולגת בתוך שנים ספורות. מן הראוי שהם יענו עכשיו על שאלת 152 מיליון השקלים - מדוע הם דורשים מהציבור להשתתף בהפסדיהם?

מהחברה נמסר: "אין כל קשר בין הדיווידנד שחולק בחברה האם לבין מצבה של פולגת טקסטיל. זאת לא שאלה של כסף - גם כיום יש בפולגת האם עשרות מיליוני דולרים, כך שהדיווידנד לא פגע כלל ביכולתה לשלם את חובות החברה הבת. יתרה מכך, הדיווידנד בפולגת האם נמשך כפרי של חברת בגיר. בשום שלב החברה האם לא משכה ולא שקל אחד מפולגת טקסטיל. נהפוך הוא, בשנים האחרונות החברה האם הזרימה כסף רב לפולגת טקסטיל בניסיון להצילה.

"החברה האם אינה יכולה לשלם לעובדים את פיצויי הפיטורים שלהם, כי בכך היא תחטא בהעדפת נושים. ואולם, לבקשת העובדים הגענו אתם אתמול להסכמה כי כל הכסף שיחסר להם ממפרק החברה להשלמת פיצויי הפיטורים, ישולם על ידנו במקום לקבור עוד כסף על פעילות מפסידה בפולגת טקסטיל. אנו נסייע לעובדים כדי לשמור על זכויותיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר