סדום ועמורה בפריזמה

הדו"ח של היועץ הכלכלי חושף התנהלות חסרת אחריות בבית ההשקעות הגדול במשק. הדו"ח הוא קריאת חובה לכל עובדי שוק ההון

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

יו"ר פריזמה, רון לובש, הודיע היום על פיטורי שני המנהלים של מנהלי קופות חרמון ותבור, בן גביזון, מנהל הקופות בפועל, ועזרא עטר, מנכ"ל חברת הגמל, שאיבדו 8.3% בחודש אחד בהימור מופקר.

הדו"ח בן 18 העמודים של היועץ הכלכלי יוסי בהיר שפורסם אתמול, חושף סדום ועמורה של ממש והתנהלות חסרת אחריות בבית ההשקעות הגדול במשק. זהו מסמך של קריאת חובה לכל עובדי שוק ההון, ולא רק מפריזמה. דיווחים שקריים, אי מילוי הוראות, כשלים באמצעי פיקוח ובקרה, מערכות מחשוב לא מתאימות, דרגות חופש מופרכות, ביטחונות לא מתאימים, נטילת סיכונים על חשבון העמיתים וחוסר אחריות של מנהלים ודירקטורים חיצוניים - כך מנהלים כספי פנסיה בישראל של 2008.

הדו"ח חושף, למשל, שבחלק מקופות הגמל של פריזמה יושבים מנהלי השקעות ועוסקים, כמו אחרוני הספקולנטים, במסחר תוך יומי בנגזרים (day-trading). הדו"ח חושף שהעמלות מכל שיגעון המסחר התוך יומי הזה הגיעו לחברת הברוקראז' של פריזמה. בפריזמה מתגאים בכך שאין להם חיתום בגלל רצון למנוע ניגודי עניינים.

עוד עולה מהדו"ח שהקופות פועלות באמצעות "חשבון מפצל" (כלומר, הנכסים נרכשים בחשבון כללי ומחולקים לקופות בסוף היום או למחרת). אלא שמתברר שקופה אחת, סגנון חרמון, שהיא כנראה הבייבי של מישהו בפריזמה, פועלת במסגרת נהלים אחרים ולא נכללת בפיצולים. זה מה שמסביר כנראה את התשואה הטובה במיוחד שלה בינואר (ירידה מינורית של 1.2%).

עוד עולה מהבדיקה כי דו"חות שהוגשו לוועדת ההשקעות לא שיקפו את המצב האמיתי, וכי אף אחד בכלל לא חשב למלא אחר ההנחיות של ועדת ההשקעות לרכוש הגנות על תיק המניות.

אפילו להפך, מנהלי ההשקעות יצאו מהישיבה ורצו להגדיל את החשיפה למניות. כמו כן, מתברר שהדיווח אחרי הפסדי העתק על סגירת הפוזיציות היה שקרי. תחרות זה דבר חיובי, אבל אסור שהיא תעביר אנשים על דעתם. אסור שקופת גמל שנחשבת לסולידית תהיה חשופה ב-85% לשוק המניות, ועוד תדווח שהיא חשופה רק ב-24% לשוק.

קצת חבל שבפריזמה מאשימים את הבנקים שלא "התריעו על החריגות" ושלובש מצא זמן לרדת על המתחרים שניסו "לסחוב" לו לקוחות וכן האשים את גילו הצעיר של גביזון (31). זה לא הגיל של גביזון, ולא הבנקים וגם לא המתחרים. זו פשוט התנהלות גרועה מאוד.

אין אצלנו ואקום ניהולי, אמר לובש על המנהלים הנוכחים-נפקדים של פריזמה (שלושת המתפטרים - המנכ"ל, דב קוטלר, עטר וגביזון, לא הופיעו אתמול למסיבת העיתונאים). אך הוא טעה. בפריזמה יש בעיה ניהולית חמורה.

ויש עוד שאלות. מה היה קורה אם גביזון ועטר לא היו מתפטרים? מה היה קורה אם המנכ"ל דב קוטלר לא היה בדרך הביתה? למה העמיתים צריכים עדיין את הניסיון של עטר? איך יתבצע הפיצוי? האם מדובר בצעדים מספיקים?

פריזמה הוקם לפני שנתיים על ידי עובדים מכל בתי ההשקעות שפועלים בשוק. גביזון הגיע מילין לפידות, עטר הגיע מסולומון, ירון פיטארו (מנהל ההשקעות הראשי) בא מבנק לאומי, וקוטלר מבנק אגוד. לובש, אגב, הגיע מבנק ההשקעות האמריקאי ליהמן ברדרס.

צריך להתפלל שהפקרות כזו התרחשה רק בפריזמה ולקוות שלמרות הכל, אתמול עשתה פריזמה צעד ראשון בדרך חדשה לתיקון ההתנהלות השערורייתית שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"