שלג בירושלים ובגולן; גשם כבד בגליל

חזאים: זה לא החורף הקשה ביותר

תמרה טראובמן
תמרה טראובמן

שלג נערם בירושלים החל מ-04:00 היום. מפלסות שלג פועלות עתה לנקות את הצירים הראשיים. במוקד עיריית ירושלים בכיכר ספרא לא נרשמו לפי שעה תקלות מיוחדות. עם זאת החזאים צופים כי השלג ייפסק עד הצהריים, וכמות השלג לא תגיע הפעם לרמת גל הכפור הקודם.

ממטה החירום של עיריית ירושלים נמסר כי הלימודים החלו ב-09:00, והתחבורה הציבורית החלה לפעול ב-07:00. ביישובי גוש עציון לא יתקיימו היום לימודים, כמו גם במבשרת ציון, הר אדר, אפרתה, קרית ארבע וחברון. במועצה האזורית מטה יהודה לא יתקיימו לימודים בבתי הספר עין ראפא, בית הספר אלון, הדסים צור הדסה ובית הספר עין הרים. הלימודים באוניברסיטה העברית ייפתחו בשעה 12:00. גם בצפון רמת הגולן לא יהיו לימודים.

חזאים: לא החורף הקשה ביותר

למרות הסערה המתחוללת בימים אלה, חזאים ומומחי אקלים משירות החיזוי "מטאוטק" ומהשירות המטאורולוגי טוענים כי זה אינו החורף הקשה ביותר בשנים האחרונות.

לדברי החזאי נחום מליק מ"מטאוטק", גם אם בלילה יירד שלג בירושלים, זה יהיה יום השלג השלישי בעונת החורף הנוכחית בבירה, ו"זה לא משהו שכיח במיוחד שקורה כל שנה, אך גם לא חריג". גם עמוס פורת מאגף אקלים של השירות המטאורולוגי, מזכיר ש"יש שני אירועי שלג בירושלים בערך כל חמש שנים בממוצע".

לדברי מליק, בחורף 2000-2001 נרשמו בירושלים שלושה ימי שלג, ב-1999-2000, ארבעה ימי שלג וב-1991-1992 שהיה חורף גשום וקשה במיוחד, היו עשרה ימי שלג.

לדברי מליק ופורת, התחושה שזהו חורף קשה במיוחד נובעת מכך שינואר היה חודש קר מהממוצע במידה ניכרת. על פי נתונים שנאספו בשירות המטאורולוגי, ברוב אזורי המדינה זה היה החודש הקר ביותר מאז 1992.

לדברי פורת, בינואר בלטו שני פרקים של מזג אוויר קיצוני: הפרק הקר והיבש באמצע החודש ופרק גשום בסוף החודש. במהלך הפרק הקר והיבש, שררה קרה באזורים רבים בארץ ונמדדו טמפרטורות נמוכות מאוד (שהן מהקיצוניות שנמדדו בחלק מאזורי הארץ). בפרק הגשום בסוף החודש ירדו כמויות גדולות של גשם, בהרים ירד שלג רב ונשבו רוחות חזקות.

בינואר היו גם חריגות של ימים קרים מאוד ברצף. כך למשל, בשדה בוקר היו שישה ימים רצופים בהם נמדדה טמפרטורת מינימום נמוכה מאפס מעלות. לא היה רצף דומה מ-1964.

לדברי מדענים, אירועים קיצוניים של מזג אוויר מתרבים עם התחממות כדור הארץ; עם זאת, לא ניתן לקשר אירוע ספציפי של מזג אוויר לתופעת ההתחממות אלא רק את הדפוס, שבו ניכר ששיעור אירועי מזג אוויר קיצוניים מתרבים.

זיכרון קצר

"ינואר היה קר מהממוצע ב-1-2 מעלות בהרבה אזורים וזה הרבה. 15 שנים לא היה ינואר כזה קר. הזיכרון של אנשים די קצר, ולכן מוצדק שמרגישים שמשהו פה חריג", אמר מליק.

עם זאת, הוא הוסיף כי על פי סיכום והשוואה של הטמפרטורות והגשם מתחילת פברואר ועד אמצעו, זה נראה חודש חורפי רגיל. "אבל ייתכן שעם גל הקור הנוכחי הוא יירד מתחת לממוצע", הוסיף.

עפרה אידלמן מוסיפה: דוברות בתי המשפט הודיעה כי אם לא תתאפשר היום תנועת כלי רכב בערי הצפון ובירושלים בעקבות השלג, לא תהיה חובה להגיע לדיונים בבתי המשפט, לרבות בתי הדין לעבודה ולשכות ההוצאה לפועל, ולא יינתנו שירותים על ידי לשכת המידע של בתי המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה