שלג בירושלים ובגולן; גשם כבד בגליל

חזאים: זה לא החורף הקשה ביותר

תמרה טראובמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמרה טראובמן

שלג נערם בירושלים החל מ-04:00 היום. מפלסות שלג פועלות עתה לנקות את הצירים הראשיים. במוקד עיריית ירושלים בכיכר ספרא לא נרשמו לפי שעה תקלות מיוחדות. עם זאת החזאים צופים כי השלג ייפסק עד הצהריים, וכמות השלג לא תגיע הפעם לרמת גל הכפור הקודם.

ממטה החירום של עיריית ירושלים נמסר כי הלימודים החלו ב-09:00, והתחבורה הציבורית החלה לפעול ב-07:00. ביישובי גוש עציון לא יתקיימו היום לימודים, כמו גם במבשרת ציון, הר אדר, אפרתה, קרית ארבע וחברון. במועצה האזורית מטה יהודה לא יתקיימו לימודים בבתי הספר עין ראפא, בית הספר אלון, הדסים צור הדסה ובית הספר עין הרים. הלימודים באוניברסיטה העברית ייפתחו בשעה 12:00. גם בצפון רמת הגולן לא יהיו לימודים.

חזאים: לא החורף הקשה ביותר

למרות הסערה המתחוללת בימים אלה, חזאים ומומחי אקלים משירות החיזוי "מטאוטק" ומהשירות המטאורולוגי טוענים כי זה אינו החורף הקשה ביותר בשנים האחרונות.

לדברי החזאי נחום מליק מ"מטאוטק", גם אם בלילה יירד שלג בירושלים, זה יהיה יום השלג השלישי בעונת החורף הנוכחית בבירה, ו"זה לא משהו שכיח במיוחד שקורה כל שנה, אך גם לא חריג". גם עמוס פורת מאגף אקלים של השירות המטאורולוגי, מזכיר ש"יש שני אירועי שלג בירושלים בערך כל חמש שנים בממוצע".

לדברי מליק, בחורף 2000-2001 נרשמו בירושלים שלושה ימי שלג, ב-1999-2000, ארבעה ימי שלג וב-1991-1992 שהיה חורף גשום וקשה במיוחד, היו עשרה ימי שלג.

לדברי מליק ופורת, התחושה שזהו חורף קשה במיוחד נובעת מכך שינואר היה חודש קר מהממוצע במידה ניכרת. על פי נתונים שנאספו בשירות המטאורולוגי, ברוב אזורי המדינה זה היה החודש הקר ביותר מאז 1992.

לדברי פורת, בינואר בלטו שני פרקים של מזג אוויר קיצוני: הפרק הקר והיבש באמצע החודש ופרק גשום בסוף החודש. במהלך הפרק הקר והיבש, שררה קרה באזורים רבים בארץ ונמדדו טמפרטורות נמוכות מאוד (שהן מהקיצוניות שנמדדו בחלק מאזורי הארץ). בפרק הגשום בסוף החודש ירדו כמויות גדולות של גשם, בהרים ירד שלג רב ונשבו רוחות חזקות.

בינואר היו גם חריגות של ימים קרים מאוד ברצף. כך למשל, בשדה בוקר היו שישה ימים רצופים בהם נמדדה טמפרטורת מינימום נמוכה מאפס מעלות. לא היה רצף דומה מ-1964.

לדברי מדענים, אירועים קיצוניים של מזג אוויר מתרבים עם התחממות כדור הארץ; עם זאת, לא ניתן לקשר אירוע ספציפי של מזג אוויר לתופעת ההתחממות אלא רק את הדפוס, שבו ניכר ששיעור אירועי מזג אוויר קיצוניים מתרבים.

זיכרון קצר

"ינואר היה קר מהממוצע ב-1-2 מעלות בהרבה אזורים וזה הרבה. 15 שנים לא היה ינואר כזה קר. הזיכרון של אנשים די קצר, ולכן מוצדק שמרגישים שמשהו פה חריג", אמר מליק.

עם זאת, הוא הוסיף כי על פי סיכום והשוואה של הטמפרטורות והגשם מתחילת פברואר ועד אמצעו, זה נראה חודש חורפי רגיל. "אבל ייתכן שעם גל הקור הנוכחי הוא יירד מתחת לממוצע", הוסיף.

עפרה אידלמן מוסיפה: דוברות בתי המשפט הודיעה כי אם לא תתאפשר היום תנועת כלי רכב בערי הצפון ובירושלים בעקבות השלג, לא תהיה חובה להגיע לדיונים בבתי המשפט, לרבות בתי הדין לעבודה ולשכות ההוצאה לפועל, ולא יינתנו שירותים על ידי לשכת המידע של בתי המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה